Skocz do zawartości

Kilka pytań - zakładam akwarium ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie założenie akwarium wielogatunkowego. Miałem kiedyś akwarium z różnymi rybami, ale to były dawne czasy i nie przywiązywałem wagi do wielu rzeczy. Teraz chciałbym to zrobić ciut bardziej profesjonalnie dobierając odpowiednie gatunki ryb oraz inne rzeczy. Akwarium jakie zakupiłem to zbiornik o pojemności 50litrów, przez weekend zakupiłem również "dotleniacz" wraz z filtrem, jutro wpłynie do mnie grzałka z termostatem. Na kilka dni mam zaplanowane takie rzeczy jak zrobienie oświetlenia oraz tła do akwarium, na sobote lub niedziele chciałbym mieć wszystko gotowe aby móc wpuścić rybki. Zatem mam kilka pytań :

1. Chciałbym upewnić się czy ryby te - na które postawiłem wstępnie wybór - pasują do siebie? Rybki o jakich myślałem to :

- 7x Neon Inessa

- 3x Skalar

- 3x Molinezja

- 1x Sum rekini

- 2x Gurami

- 2x Glonojad

 

Chciałbym również swe akwarium zaopatrzyć w jakiegoś niedużego raka, oraz dwie żabki akwariowe. Czy ktoś mógłby mi napisać czy zestawienie jakie chodzi mi po głowie jest odpowiednie?

 

2. Musze również dokonać wyboru co do żwiru, czy biały żwir akwariowy jest odpowiedni?

 

3. Jeśli chodzi o oświetlenie, najodpowiedniejszym jest oświetlenie z zwykłej, żółtej żarówki czy można tutaj pobawić się w coś typu niebieskie diody led (nie będę szkodziły rybkom?)

 

4. Pamiętam, że gdy kiedyś miałem akwarium kropiłem do niego barwnik, który nadawał wodzie niebieską barwe, czy nie jest to szkodliwego dla czegokolwiek?

 

Póki co tyle, jak coś mi się jeszcze przypomni to dopisze pytanie, a tymczasem proszę bardzo odpowiedź na te pytanka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewać w jakim sensie? mam póki co posadzoną tam roślinke i zasypane kolorowym żwirkiem, woda jest od tygodnia i filtr czasami idzie, jutro dojdzie ta grzałka i termometr to będę jeszcze grzałke sprawdzał. Myślałem, że skoro barwniki sprzedawane są w zoologicznym to nadają się i są bezpieczne, ale skoro tak mówisz to dobrze wiedzieć. Hmm... a mógłbyś wymienić jakieś gatunki ryb, które według Ciebie pasują do tego akwarium? Oraz dlaczego te, które ja wymieniłem są nieodpowiednie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... woda jest od tygodnia i filtr czasami idzie,...

W takim razie musi jeszcze postać z włączonym filtrem jeszcze minimum tydzień.

 

Dla uściślenia:

Filtr musi być włączony non stop-24h/dobę 7dni w tygodniu.

Zgubiłem ''czasami''. Filtra nigdy się nie wyłącza, poza czyszczeniem i ewentualnie karmieniem.

 

W takim razie dla pewności niech postoi dwa tygodnie przed wpuszczeniem obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki ok,

skalar- póki ma 2-3 cm to ok, ale potem to za malo miejsca (skalary rosną bardzo duże - w ciagu roku nie będzie się już mieścił w tym zbiorniku, chyba że skarłowacieje.... ale to nie jest dobre dla ryb),

molinezja- chyba ok, ale niech się wypowie ktoś inny bo akurat nie mam z nimi doświadczenia,

sum rekini- póki mały to ok, ale one szybko rosną...

gurami - za małe akwarium, z tego co pamietam rybka jest terytorialna i musi miec miejsce,

glonojad- zależy jaki. zbrojniki (bo glonojad to nieprecyzyjna nazwa) w zależności od odmiany są takie, które dorastają do 7cm (i byłby ok), a są takie, które mają pół metra (no to raczej odpada....)

 

 

Co do dojrzewania- powinno niby 3 tygodnie, ale jak dasz 2 przy wytrzymalszych gatunkach ryb, to powinno być ok- ale pamiętaj, żeby nie wpuszczać tylu ryb na raz. Wpuszczaj kilka sztuk co kilka dni, wpuszczenie na raz 30 ryb to destabilizacja warunków środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sum rekini- póki mały to ok, ale one szybko rosną...

gurami - za małe akwarium, z tego co pamietam rybka jest terytorialna i musi miec miejsce,

 

Dla suma rekiniego OK.,a dla gurami już nie?

 

Ciekawe,bardzo ciekawe :lol:

 

Ps.

Nightrider- żadna z ryb ,o których napisałeś nie nadaje się do tego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki ok,

skalar- póki ma 2-3 cm to ok, ale potem to za malo miejsca (skalary rosną bardzo duże - w ciagu roku nie będzie się już mieścił w tym zbiorniku, chyba że skarłowacieje.... ale to nie jest dobre dla ryb),

molinezja- chyba ok, ale niech się wypowie ktoś inny bo akurat nie mam z nimi doświadczenia,

sum rekini- póki mały to ok, ale one szybko rosną...

...

glonojad- zależy jaki. zbrojniki (bo glonojad to nieprecyzyjna nazwa) w zależności od odmiany są takie, które dorastają do 7cm (i byłby ok), a są takie, które mają pół metra

Nie wypisujcie takich bzdur proszę :o

 

Sum rekini albo skalar w 50 litrach chyba w handlu przez tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już trudno, póki co za obstawę stawiam :

- Neon Innesa x7

- Molinezja x3

- Prętnik karłowaty x3 (o ile takowego znajde)]

- Pielęgniczka kakadu x2 (j.w. jeśli akurat kakadu nie bedzie to coś z tych dwóch pozostałych)

- Żałobniczka x2

- Kirys spiżowy lub panda x1

- Żabka karlik szponiasty x2

 

Z tym, że zapewne wszystkich tych rybek w zoologicznym nie znajdę do strzału.

Teraz pasuję? A wie ktoś coś może na temat Danio pręgowane? Pasuję do akwarium wielogatunkowego z tymi rybami, które wymieniłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już trudno, póki co za obstawę stawiam :

- Neon Innesa x7

- Molinezja x3

- Prętnik karłowaty x3 (o ile takowego znajde)]

- Pielęgniczka kakadu x2 (j.w. jeśli akurat kakadu nie bedzie to coś z tych dwóch pozostałych)

- Żałobniczka x2

- Kirys spiżowy lub panda x1

- Żabka karlik szponiasty x2

 

Z tym, że zapewne wszystkich tych rybek w zoologicznym nie znajdę do strzału.

Teraz pasuję? A wie ktoś coś może na temat Danio pręgowane? Pasuję do akwarium wielogatunkowego z tymi rybami, które wymieniłem?

W żadnym wypadku!

 

Prętnik 1+2 lub Ramireza 1+1

Neonki 12

Kirysek pigmej 6

 

To by było na tyle co możesz tam trzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dulle, podawałem ryby w większości według tego linku, który ty wysłałeś.

@Basteq, mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego te ryby, które wypisałem (- Żałobniczka x2 - Kirys spiżowy lub panda x1 - Żabka karlik szponiasty x2 - Pielęgniczka kakadu x2) nie pasują do tego akwariumu skoro w linku podanym jako mieszkańcy do akwarium ok. 60 l są właśnie te gatunki podane? Po co w takim razie wam ta porada i ją podajecie skoro jest ona nieprawdziwa? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Basteq, mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego te ryby, które wypisałem (- Żałobniczka x2 - Kirys spiżowy lub panda x1 - Żabka karlik szponiasty x2 - Pielęgniczka kakadu x2) nie pasują do tego akwariumu skoro w linku podanym jako mieszkańcy do akwarium ok. 60 l są właśnie te gatunki podane? Po co w takim razie wam ta porada i ją podajecie skoro jest ona nieprawdziwa? ;)

Czy skoro podałem ci link z przykładowymi mieszkańcami należy wrzucić je do takiego słoika wszystkie naraz :?:

 

Poza tym w linku również masz podane w jakich minimalnych ilościach się je trzyma a to co podałeś nijak się ma do tych wytycznych.

 

Również to że dane ryby są w na tej liście nie oznacza, że nadają się do trzymania je razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sum rekini- póki mały to ok, ale one szybko rosną...

gurami - za małe akwarium, z tego co pamietam rybka jest terytorialna i musi miec miejsce,

 

Dla suma rekiniego OK.,a dla gurami już nie?

 

Ciekawe,bardzo ciekawe :lol:

 

Ps.

Nightrider- żadna z ryb ,o których napisałeś nie nadaje się do tego zbiornika.

 

Napisałem, że może być tymczasowo, nie na stałe. Proszę czytać uważnie co piszę.

Raczę się także nie do końca zgodzić ze zdaniem "żadna z ryb ,o których napisałeś nie nadaje się do tego zbiornika". W 60L można spokojnie trzymać neony czy zbrojnika (z tych mniejszych, chyba niebieski się nazywa ten do 7 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że może być tymczasowo, nie na stałe. Proszę czytać uważnie co piszę.

Raczę się także nie do końca zgodzić ze zdaniem "żadna z ryb ,o których napisałeś nie nadaje się do tego zbiornika". W 60L można spokojnie trzymać neony czy zbrojnika (z tych mniejszych, chyba niebieski się nazywa ten do 7 cm).

A jaki jest sens kupowania ryb na chwilę :?:

 

Zbrojnik niebieski rośnie do 13cm i wymaga akwarium minimum 80cm długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki ok,

skalar- póki ma 2-3 cm to ok, ale potem to za malo miejsca (skalary rosną bardzo duże - w ciagu roku nie będzie się już mieścił w tym zbiorniku, chyba że skarłowacieje.... ale to nie jest dobre dla ryb),

molinezja- chyba ok, ale niech się wypowie ktoś inny bo akurat nie mam z nimi doświadczenia,

sum rekini- póki mały to ok, ale one szybko rosną...

...

glonojad- zależy jaki. zbrojniki (bo glonojad to nieprecyzyjna nazwa) w zależności od odmiany są takie, które dorastają do 7cm (i byłby ok), a są takie, które mają pół metra

Nie wypisujcie takich bzdur proszę :o

 

Sum rekini albo skalar w 50 litrach chyba w handlu przez tydzień

Czytaj uważnie- napisałem, że może być dopóki jest malutki- wiadomo chyba, co mam na myśli. Sam tak trzymałem skalary w 100L mając w planach większy zbiornik - miały aż zanadto miejsca biorąc pod uwagę, że miały po 3cm wysokości i 2cm długości. Zanim dorosły wymieniłem zbiornik na większy- takie właśnie działanie miałem na myśli pisząc, że można mieć dopóki są małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisałem, że może być tymczasowo, nie na stałe. Proszę czytać uważnie co piszę.

Raczę się także nie do końca zgodzić ze zdaniem "żadna z ryb ,o których napisałeś nie nadaje się do tego zbiornika". W 60L można spokojnie trzymać neony czy zbrojnika (z tych mniejszych, chyba niebieski się nazywa ten do 7 cm).

A jaki jest sens kupowania ryb na chwilę :?:

 

Zbrojnik niebieski rośnie do 13cm i wymaga akwarium minimum 80cm długości.

 

Nie ryb na chwilę, tylko jeśli w planach jest większy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważnie- napisałem, że może być dopóki jest malutki- wiadomo chyba, co mam na myśli. Sam tak trzymałem skalary w 100L mając w planach większy zbiornik - miały aż zanadto miejsca biorąc pod uwagę, że miały po 3cm wysokości i 2cm długości. Zanim dorosły wymieniłem zbiornik na większy- takie właśnie działanie miałem na myśli pisząc, że można mieć dopóki są małe.

Nie ryb na chwilę, tylko jeśli w planach jest większy zbiornik.

Tylko, że autor nie wspominał nic o kupowaniu większego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czytaj uważnie- napisałem, że może być dopóki jest malutki- wiadomo chyba, co mam na myśli. Sam tak trzymałem skalary w 100L mając w planach większy zbiornik - miały aż zanadto miejsca biorąc pod uwagę, że miały po 3cm wysokości i 2cm długości. Zanim dorosły wymieniłem zbiornik na większy- takie właśnie działanie miałem na myśli pisząc, że można mieć dopóki są małe.

Nie ryb na chwilę, tylko jeśli w planach jest większy zbiornik.

Tylko, że autor nie wspominał nic o kupowaniu większego akwarium.

Ale może spróbuje o tym pomyśleć, jeśli nakreślimy mu to i owo :-) Większy zbiornik to i większa stabilność środowika- same plusy, no może poza miejscem....

Ja też nie chciałem nic większego niż 20L, ale zakochałem się w neonkach i wymeniłem baniak na 50L, potem zakochałem się w ramirezach i stanęło 100L, a potem w skalarach i zrobiło się 200. To działa w ten sposób. No ale nie róbmy tu offtopu, grunt że pytający wie, co może trzymać.

 

Nie rozumiem tylko jednej rzeczy- nie jestem aż tak mocny, więc może Wy mi wytłumaczycie... po co zbrojnikowi 100L, skoro on się za dnia praktycznie nie rusza z miejsca ukrycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kłóćcie się bo to nie ma sensu. A do nightridera trzeba przywyknąć bo on daje dziwne rady. Obsada taką jak wyżej podawali, chyba że chcesz to możesz np 1+2 bojownika + 10 neonków + 6 kirysów panda. Twoje obsady były złe głównie pod względem ilości tych ryb. W akwarium 50 litrowym miały by po prostu ciasno i w sumie ta obsada co podałem nie wiem czy nie jest za duża do tego zbiornika. I poczytaj jeszcze trochę o zakładaniu akwarium bo to naprawdę nie jest łatwe i tanie hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...