Skocz do zawartości

Dlaczego twardość wody samoczynnie się zmienia???


danielcio23a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. W akwarium nic nie robie jak na razie w kierunku pomniejszenia twardości KH i GH a pomimo tego samoczynnie woda robi się coraz miększa. Dlaczego?? Woda jaką stosuje do akwarium (kranówe) ma przy wlewaniu do zbiornika ma GK-15 i KH-15. A więc woda średnio twarda, jeszcze jeden stopień i byłaby znacznie twarda. Po 10 dniach bez podmieniania wody zmierzyłem parametry i woda wyraźnie miększa: GH-12 i HG-10. Na razie nie podmieniam wody żeby i zmieszać z twardszą kranową. Zobaczymy za kilka dni czy twardość jeszcze się zmieni? Moje pytanie: Co według was mogło wpłynąć na zmniejszenie twardości w szczególności węglanowej?? W akwarium nie stosuje torfu, ani innych zmiękczających substancji. Mam jedynie trzy korzenie, ale one nawet mi dobrze wody nie zabarwiają. Wrzuciłem kiedyś też kilka szyszek olchy, ale one zakwaszają a nie zmiękczają... Akwarium 500L. Co może u mnie zmiękczać wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że z ziemią o wiele lepiej rosną mi rośliny. Jako podłoże swoje zadanie spełnia dobrze, ale nie sama ziemia. Musi być zmieszana z gliną, albo z keramzytem i można też dodać do niej torf. Ja tak zrobiłem, stym że bez torfu. U mnie ra początku trochę kwitła woda na zielono ale szybko minęło ;) Akwarium z ziemią na spodzie zawsze dłużej się stabilizuję pod względem przejżystości, ale po kilkunastu dniach jest ok. A ziemia nie zanieczyszcza wody u mnie dlatego że na nią położyłem moskitierę żeby oddzielić ją od żwiru, a dopiero potem na to wszystko położyłem ok 5cm żwiru. Przy następnym akwarium też na sto procent zastosuję ziemię, ale pomieszam ją dodatkowo z torfem.... Ja ogólnie jestem zadowolony z ziemi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie: Co według was mogło wpłynąć na zmniejszenie twardości w szczególności węglanowej?? Co może u mnie zmiękczać wodę?

Twardość węglanowa kh związana ściśle z zasadowością tak zwanym buforem to nic innego jak zdolność do przyjmowania ,neutralizawania jonów kwasowych H+ dotyczy to głównie powstającego samorzutnie dwutlenek węgla w procesach biologicznych i biochemicznych i tak że inne kwasy organiczne w zbiorniku (jak sam piszesz szyszki zakwaszają, korzenie zakwaszają)To wszystko jest buforowane przez zasadowość węglany wapnia i magnezu dlatego Kh maleje.Dodatkowo jakaś tam część minerałów potrzebna jest wszelkim organizmom żywym.Najlepszym przykładem jest sama natura im niższe ph i twardość wody tym "skromniejsze" w niej życie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie mi to wytłumaczyłeś :) KH spada, ok. Ale GH również spada, tylko że wolniej. Co w takim razie wpływa na spadek twardości ogólnej?? Drugie moje pytanie jest związane z tym że napisałeś; im mniejszy poziom ph i twardości w wodzie tym skromniejsze w niej życie. Skąd to stwierdzenie?? Masz tu przykład Amazonki, gdzie woda jest kwaśna (niski ph) i do tego jest miękka, a fauna i flora podwodna aż kipi?? Może ja coś źle zrozumiałem, ale wydaję mi się że miękka i kwaśna woda, ale bez przesady korzystniej wpływa na życie w akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę prosto i skrótowo żeby nie zgłębiać się w chemię.

Twardość ogólną (gh) równa się sumie twardości węglowej (kh) i nie węglowej. Im więcej minerałów-pierwiastków tym większe twardości węglowe lub nie węglowe. Tym samym twardość ogólna rośnie. Jak z akwarium ''wyciągniemy'' jakiś pierwiastek obniżymy wartość węglową lub nie węglową. Tym samym twardość ogólna spadnie.

Napisałeś (cytat) że masz szyszki w akwarium. Ale one tylko zmniejszają ph( koniec cytatu). Nie jest to do końca prawdą. One zmniejszają kh i dzięki temu obniża się ph.

Ph i kh zawsze idą w parze. Są jak Flip i Flap ;)

Co do tego życia w kwaśnej, miękkiej wodzie jest mało pierwiastków tym samym wszelkie żyjątka mają ciężkie życie. Napisałeś o Amazonce nie zapominaj że można ją podzielić na ciemne wody gdzie życie fauny jest ubogie (o florze nie wspomnę;)) i na rozlewiska gdzie życie jest bardzo bogate. Liczne dopływy bardzo zmieniają parametry tej rzeki. Tworzą czystą wodę, mętną lub ciemną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok twardości i czynniki na nie wpływające zrozumiałem, ale nie rozumiej jednej rzeczy. Mówisz że w wodach miękkich i kwaśnych żyjątka mają trudniejsze życie i w naturze jest ich mniej. Jednak większość ryb akwariowych lubi kwaśną miękką wodę (Azja Amazonia). Skoro więcej jest minerałów w bardziej zasadowej i twardszej wodzie, to jaka woa najlepsza jest dla flory. Zobacz w jeziorach takich jak Tanganika woda jest twarda i zasadowa i praktycznie nie ma tam dobrze rozwiniętej flory. Natomiast w amazońskich i Azjatyckich wodach gdzie odczyn jest kwaśny i woda jest miękka występuje bardzo wiele gatunków roślin??? Czemu tak jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze prościej wyjaśnił to Pappa2.

No cóż życie w miękkiej i kwaśnej wodzie jest bo natura nie uznaje próżni,ale czy naprawdę aż kipi?dałeś przykład Amazonki,więc sam sobie porównaj "biocenozę np.jej kwaśnych czarnych wód" z całkowitym przeciwieństwem mineralnym wody z "biocenozą np.którejkolwiek rafy koralowej ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak: w skrajnych warunkach fauna i flora jest uboga. Chodzi mi o bardzo miękkie i kwasowe wody np:

Parametry wody Rio Negro (w pobliżu Novo Airão, Brazylia)

• pH: 4,3

• KH: bliskie zera (< 0,1)

• GH: bliskie zera (< 0,1)

• Przewodność: 10 µS/cm

 

Parametry wody Rio Cuiéros

• pH: 3,5

• KH: bliskie zera (< 0,1)

• GH: bliskie zera (< 0,02)

• Przewodność: 30 µS/cm

informacje znalezione w google..

 

Lub idąc w drugą stronę czyli zatwardzając wodę. Przykład: tanganika.

 

Tylko niektóre gatunki dostosowały się do tak ekstremalnych warunków. Większość ryb łatwo przyzwyczaja się do normalnych warunków ph ok 7 twardości kolo 10...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co masz na myśli miękka woda. Im miększa woda tym mniej pierwiastków i minerałów potrzebnych dla roślin...

Są rośliny które lubią kwaśną wodę i są rośliny które jej nie lubią. Tak samo mogą potrzebować dużo minerałów lub mało. Wszystko zależy jakie gatunki roślin.

Dział roślin to nie moja bajka ale tak to działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co nie wiem:)

Według mnie jeden grzyb czy twarda czy miękka.

Jeżeli w danym zbiorniku jest dużo roślin to w dzień będzie dużo tlenu. Ale w nocy poziom tlenu będzie spadał. Chodzi mi o proces fotosyntezy.

Ludzie dozują co2 do wody po to aby ją zakwasić. Działa to tak że co2 w wodzie zmienia się w jakiś kwas. Jak dobrze pamiętam jest to kwas węglowy. Proces ten jest tym samym jakbyśmy stali nad akwarium ze szczykawką i dodawali systematycznie kwas. Stąd może wynika twoje stwierdzenie że w kwaśnej wodzie jest więcej co2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co powiesz o dwutlenku węgla?? czy nie jest go więcej w miękkie kwaśnej wodzie niż w twardej zasadowej??

Tak to prawda zależność taka jest i opisuje ją fajnie Diana Walstad w książce-" Rośliny w akwarium".

Odesłał bym Cię do cytatu ale akurat w treści tej książki, którą znalazłem w necie brakuje kilku stron na których jest to ujęte.

Napiszę krótko; dotycząca węgla w wodzie DIC- rozpuszczona materia nieorganiczna (dissolved inorganic carbon) to:

dwutlenek węgla +wodorowęglany +węglany i to właśnie pH określa wzajemne proporcje między nimi.

Przy pH 6,5 woda zawiera równe ilości CO2 i wodorowęglanów.

Przy pH poniżej 5 większość DIC występuje jako CO2.

a przy pH 8,5 całe CO2 zastaje zamieniony na wodorowęglany.

Książkę polecam ;)

Tu masz link do treści po polsku a może sam znajdziesz bez brakujących stron.

http://allegro.pl/diana-walstad-po-pols ... 44789.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...