Skocz do zawartości

Dodatkowa Obsada do 140l


Abdiel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie.Jestem początkującym akwarystom.dostałem w spadku akwarium plus małą zżytą ze sobą obsadą choć trochę nie typową.

 

Akwarium nie typowe ma ok.140l o wymiarach 80x32x55 z czego 55 to wysokość.

Do tego obudowa robiona samemu 2x18W,1x10W + dodatkowo oświetlenie diodowe.

Filtr Aqela z lampą ultrafioletową o wydajności 500l/h

 

Po przygotowaniu akwarium jego dojrzeniu zasadzeniu roślin i zatopieniu korzenia dostałem w spadku także rybki.A dokładnie

 

Parkę Skalarów

Neonek czerwony x12szt

Młody Zbrojnik

 

Z tego co wyczytałem na forum teoretycznie nie powinno się trzymać skalarów razem z neonkami.Ale jak na razie nie robią sobie żadnych problemów i z tego co wiem u kolegi żyły prawie 2 lata i nie miał z nimi żadnych problemów.

 

Pomijając te fakty chciałbym się dowiedzieć jakie dodatkowo rybki mógłbym wpuścić do zbiornika głównie chodzi mi o rybki przydenne jak

Kirysek

Kosiarka

na pewno dopuszczę jeszcze jakiegoś Zbrojnika

No i ogólnie co myślicie o takim akwarium wielogatunkowym zbiornik jest dość wysoki więc myślę że dla pary skalarów powinno wystarczyć.Prosiłbym o szybka konsultację.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem dzięki za rade a czy na razie mogę dopuścić 7 kirysków i powiedzmy 3 kosiarki no i jednego brakującego Zbrojnika. Tak powiedzmy na ok 3 tyg po tym czasie postaram się wymienić w sklepie zoologicznym moje Skalary na harem Kakadu czy w ogóle kiryski i kosiarki będą ze sobą żyły w zgodzie ? Po wymianie skalarów reszta oczywiście obsady by pozostała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli obsada już w miarę znana czyli

 

 

-1+3 kakadu

- 1+1 zbrojnik niebieski

- 12 neon czerwony ewentualnie dokupię parę sztuk

- 7 kirysek.

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie pojawił się standardowy problem z glonami wode podmieniam regularnie ,czyszczę roślinki z glonów oraz zwiększyłem czas oświetlenia na 12 godzin plus silne napowietrzanie wody.

 

Czy mogę do tej obsady dołączyć parę sztuk Otosków żeby pozbywały się glonów jak tak to jaką ilość ewentualnie czy nie lepiej było by zamienić Zbrojniki na Otoski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-1+3 kakadu

- 1+1 zbrojnik niebieski

- 12 neon czerwony ewentualnie dokupię parę sztuk

- 7 kirysek.

 

Dodaj 1-2 samiczki zbrojnika.

2-3x tyle neonów.

2-3x tyle kirysków.

 

Na skalary akwarium za małe. Za krótkie/za wąskie.

 

Nie ma uniwersalnej metody na glony, z tej prostej przyczyny że rodzajów glonów jest kilka i nie wszystkie mają te same przyczyny powstawania.

Z tego co wymieniłeś, ogólnie zwiększenie czasu naświetlania i napowietrzenia ma mały sens prawie zawsze.

 

Jaki masz konkretnie filtr? Wewnętrzny? Jeśli tak, to za słaby wbrew temu co pisze producent. Lampa to zbędny bajer. Przepływ 500l/h, to nie to samo co wydajność filtracyjna, szczególnie biologiczna. Za słaby filtr, może mieć znaczenie przy glonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak filtr jest wewnętrzny a dokładnie AQUAEL UNIFILTER 500 UV jak na razie glony nie są zbyt uciążliwe z tego co wyczytałem to dość powszechne w nowych zbiornikach dlatego myślałem o Otoskach. Mam jeszcze dodatkowy filtr do akwarium 30l więc zamontuje go jako dodatkowe urządzenie.

Dzięki za rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, masz małą powierzchnię dna, nie przesadzaj z rybami okupującymi tą strefę. Skalary i kosiarki nie na ten litraż.

 

1+2x Kakadu

1+1x zbrojnik niebieski

15x neon czerwony

10x pstrążenica

 

1+1x p. ramireza

1+1x szczupieńczyk indyjski

6x kirysek pigmej/panda/piskorek sumatrzański

6x otosek

20x neon czerwony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pstrążenicy i szczupieńczyka indyjskiego to wyczytałem ze te ryby są dość wymagające i tak jak szczupieńczyk wymaga odpowiednich warunków do hodowli.Więc chyba je sobie odpuszczę.

 

Prawdopodobnie obsada będzie taka :

- 1+3 kakadu

- 20 neon czerwony

- 9 kirysek panda.

- 5 Otosek

 

Zostaje mi problem ze Zbrojnikiem niebieskim na razie mam jedną sztukę i zastanawiam się czy go oddać.

Czy mogę zostawić jedną sztukę ewentualnie dokupić do parki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Nie chce zakładać nowego tematu więc będę kontynuował stary.

Z przyczyn fizycznych musiałem zmienić akwarium na standardowe 126l.

 

Więc w tej chwili akwa 126l 80x35x45.

Jedyny plus że zmieniłem również filtr na kubełek Tetry EX700. A stary Unifilter prawdopodobnie wyrzucę z akwarium bo zajmuje za dużo miejsca.

 

Ale teraz pytanie z powrotem o obsadę czy nie będzie za dużo rybek jak na 126l.

 

A dokładnie obsada jest taka:

 

Skalar x2 (niestety jeszcze nie udało mi się ich pozbyć ale na dniach pójdzie do kumpla do 240l)

Pielęgniczka Kakadu x1+2

Kirysek x6

Otosek x5

Zbrojnik Niebieski x1 (też prawdopodobnie pójdzie do kolegi)

Neonek czerwony x14

 

Do tego planuje kilka ślimaków i krewetek Amano.(z tym raczej nie powinno być problemu)

Do starych 140l planowane były jakieś rybki pod powierzchnię a dokładniej harem Prętnika karłowatego i dokładnie o to mi chodzi czy nie będzie zupy jak bym dołożył tego prętnika do 126l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...