Skocz do zawartości

60 i 80l - obsady


rafa9
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chciałem poradzić się co do obsad w moich akwariach.

W 60l mam gupiki (3+9) oraz krewetki rc. Akwarium średnio zarośnięte, sporo wolnej przestrzeni do pływania.

80 litrów stoi już od miesiąca, kilka dni temu wpuściłem tam bojka.

Moje pytania brzmią:

- co mogę dodać do obsady akwarium 60l ? Interesują mnie np. p.ramireza oraz prętniki karłowate.

- W 80 myślałem o mieczykach lub w.wym. prętnikach, piskorkach + coś na dno, nie koniecznie kiryski. Jak dobrać obsadę, jeśli chodzi o gatunki i ilości ryb ? Proszę o odpowiedź i z góry za takowe dziękuję.

Dodam, iż oba akwaria są urządzone tak, iż rośliny znajdują się głównie po bokach i z tyłu, z przodu i w centrum rosną mchy na korzeniu, gałęzatki i niskie rośliny. Przestrzeni do pływania jest sporo, ale też i ryby mają gdzie się schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, więc proszę jeszcze o kilka rad co do obsady.

Głównie ilościowo. Myślałem o prętniku karłowatym 1+2, 10 otosków +..no właśnie nie mam weny.. Czy przy obsadzie z prętnikami można dać do nich bojownika ?

Jeżeli mówimy o 80l to mogą być prętniki 1+3, otosków 10 lub kirysków z 6-7.

 

Do tego jakaś ławica neonki/razbory itp.

 

Bojownika przy prętnikach nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ławicy w 80 wolałbym bardziej jakieś żyworódki.

Np. całą obsadę widział bym tak: 10 otosków + 2+6 gupiki/zmienniaki wielobarwne + 1+2 prętnik/bojownik. Dobra obsada, czy coś do wymiany ?

Odpuściłbym bojowniki a dał tylko samce gupików, żeby nie robić zupy rybnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówimy i mieczykach które dorastają do 16-18cm to nie sądzę abym przesadzał.

 

Mniejsze odmiany mogłyby być.

Może powtórzę, po raz kolejny.

Widziałeś okaz 16 cm? Jeżeli tak to może z mieczem.

Tak widziałem.

 

Problem w tym, że zazwyczaj trzymane są w standardowych 54l i tam na pewno nie urosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W encyklopedii SA są różne *gupoty*. Zobacz np. na kompendium o zbrojnikach. Niestety nie mogę z tym nic zrobić. :P

Patrzyłem na rózne strony duńskie i angielskie i również podawane są wymiary 14-16cm (częściej 14).

 

Nie są na pewno to ryby do 80l a w standardowych 112l czy 128l również nie bardzo je widzę. Każdy może mieć swoje zdanie :)

 

A to pisał wielki krytyk AsFeron

 

przykladowi-mieszkancy-akwarium-112l-128l-t32927.html

 

'' :arrow: Mieczyk Hellera (Xiphophorus Helleri):

Długość: Do 16cm

Harem 1+2/3''

 

Do tego wszystkiego jeszcze Molinezja żaglopłetwa...

 

 

Proponuję ustalić wspólnie w większej grupie jednoznaczny litraż aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych dyskusji.

Za każdym razem się to powtarza, bo jedni mówią 112 inni 200 a trzeci i tak ładuja je do 54 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to pisał wielki krytyk AsFeron

Epitetami wobec mnie nie dowiedziesz, że Mieczyk nie nadaje się do 112.

Nie bierz tego do siebie :) Każdy może mieć własne zdanie :)

 

Jak napisałem powyżej należałoby ustalić jakiś konsensus, żeby uniknąć dyskusji w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18cm mieczyk Hellera? :roll:

Aaa... Wikipedia, wszystko jasne. :lol:

Samce bez miecza nie przekraczają 9-10cm.

Samiczki nie przekraczają 13-14cm.

''Everybody lies'' - House MD

 

http://www.superakwarium.pl/mieczyk-mie ... id401.html

Bastaq musisz wiedzieć że w necie każdy pisze co chcę,owszem ktoś tam coś napisał,ale kto?

Może jakiś mądrala który nawet nie wie do jakiej rodziny należą mieczyki,bo w tym linku podanym przez Ciebie autor napisał że mieczyki należą do rodziny piękniczkowatych :lol:

 

Co nie zmienia faktu że 80l na miecze się nie nadaje,zamiast nich możesz dać ryby mniejsze należące do tej samej rodziny,z popularniejszych są to zmienniaki plamiste i wielobarwne.Szczególnie plamiste występują w tych samych odmianach kolorystycznych co mieczyk hellera.

Jeżeli zależy ci na mieczach,a nie zamierzasz zmieniać zbiorniczka na większy to to jest jedyna opcja

http://www.xiphophorus.txstate.edu/gall ... thern.html

Kilka tych mieczy nadaje się do 80l. ale w sklepach zoologicznych raczej ich nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...