Skocz do zawartości

[w trakcie 375l] ogólne + pytania "nowego"


marekmilek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Opis zbiornika (planowany)

napowietrzanie i filtracja HW-303

oświetlenie - w trakcie planowania

technika CO2 –brak

gatunki i ilość ryb – hmmm część będzie przeniesiona z akwarium 55 l. – za dużo ich tam i trzeba zrobić im więcej miejsca

rośliny – jak wyżej - będą przeniesione i dokupione

inne sprzęty – grzałka?

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. – wszystko w swoim czasie

parametry wody – jak będzie to podam ;)

 

Cel: uruchomienie akwarium małymi kosztami, ale tak aby rybkom było dobrze.

 

Zacząłem od planowania. Padło na akwarium 150x50x50 czyli 375L.

Jak wiadomo akwarium musi stać na czymś solidnym I tutaj pojawił się pierwszy problem - cena!!!!!!! SZOK

Zacząłem szukać i znalazłem na innym forum projekt i na nim się oparłem:

http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-t ... za-grosze/

Link podany dla bezpieczeństwa (ACTA i te sprawy).

 

Koncepcja zmieniała się dużo razy, projektu nie przedstawię, chyba że ktoś bardzo będzie chciał to będę coś wtedy kombinował, myślę ze większość będzie widoczna na zdjęciach. Chociaż robione telefonem, powinny mieć wystarczającą jakość.

Jako materiał postanowiłem wykorzystać „stare” meble które przez przypadek wylądowały u mnie. Doceniłem tatę (chyba pierwszy raz w takim stopniu) za jego zdolność do chomikowania różnych rzeczy. Po przekopaniu stosu wybrałem lepsze kawałki, prezentowały się tak:

Dołączona grafika

 

Cóż średnio zachęcająco, ale plan był, materiał też, więc potem piła elektryczna i po cięciu wyglądało już bardziej zachęcająco. Cięcie planowałem tak, aby było go jak najmniej aby wygląd desek był jak najbardziej estetyczny. Efekt całkiem fajny:

 

Dołączona grafika

 

Potem już prawie jak puzzle, wiertarka, konfirmaty i powolne skręcanie (niezbędna jest pomoc, tak samo jak przy cięciu, za duże gabaryty aby poradzić sobie w jednego):

Dołączona grafika

 

W dwóch półkach według moich koncepcji mają być szuflady. Po 1 w każdej, jestem właśnie na etapie ich wykonywania :)

 

Cdn......

 

Pozdrawiam wszystkich i liczę na sugestie i propozycje co do akwarium, jeszcze będę mógł je uwzględnić bo w sumie akwarium jeszcze nie zakupione, dziś jadę się rozejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium to myślę, że ani nie BW a nie nie roślinne, okaże się jak wyjdzie,

rybki, hmm na dno kiryski, a i skalarom i brzankom różowym trzeba zrobić więcej miejsca :)

to tego może stadko żałobniczek lub innego "drobiu"

bardzo mi się podoba Malawi, ale cóż dobro rybek górą, przygarnąć nie ma kto, a i w zoologu raczej nie wezmą, więc będzie Towarzyskie :D

Postęp dzisiejszych prac:

-pół dnia szuflady, ale jeszcze bez maskownicy

-przykręcone dno, blat tylko położony

-nadal brak drzwiczek ( maja być w 2 półce od lewej strony)

-brak okleiny z boku

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

A i jeszcze pytanie co na podłoże? do wyboru: serpentynit, melafir, granit, i porfir ( ale tylko wtedy jeśli byłby to bezkwarcowy i z Zalasu )

według mojej kamieniarskiej wiedzy to bez różnicy, serpentynit najładniejszy bo ciemny ale... właśnie czy jest jakieś ale??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka skończona, moim zdaniem jak na recykling wyszła dobrze, gdzieniegdzie widać obite miejsca, ale narazie nie decyduję się na jej oklejenie, chyba że znajdę gdzieś 3,2cm taśmę do oklejania to okleję same czoła podpórek i czoło blatu.

Została ona postawiona na podkładzie o grubości 6mm pod panele, dość twardy jak na podkład podpanelowy, moim zdaniem nadaje się w 100% do tego celu, taki sam zostanie podłożony między blat a akwarium.

Efekt końcowy prezentuje się następująco:

Dołączona grafika

 

ponawiam pytanie o podłoże i przy okazji nasunęło mi się jeszcze jedno,

1. Do wyboru mam: serpentynit, melafir, granit, i porfir ( ale tylko wtedy jeśli byłby to bezkwarcowy i z Zalasu )

według mojej kamieniarskiej wiedzy to bez różnicy, serpentynit najładniejszy bo ciemny ale... właśnie czy jest jakieś ale?

2. I czy ktoś ma w akwarium korzeń z drzewa owocowego, wiśni? Bo czytałem, że odpadają napewno wszystkie iglaste, ale co do owocowych to znalazłem różne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z iglastych odpadaja ze względu na długi i mozolny proces przygotowania. Z liściastych mogą być.

Z liściastych tak, ale nie koniecznie z owocowych. Już lepsze iglaki, niż owocowe. Owocowe mają jeszcze więcej żywicy niż iglaste. Iglaste do tego mają specyficzny zapach, którego nie da się za bardzo usunąć.

Na forum masz spooooory dział o korzeniach, tam na pewno znajdziesz odpowiedzi na większość pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

preparowanie korzeni oraz zbieranie materiałów do akwarium oraz czekanie na samo akwarium trochę czasu mi zajęło wrzucę dziś tylko zdjęcia z podłoża,

z podłożem miałem najwięcej dylematów, zdecydowałem się w końcu na zrobienie podłoża z gliny, z małym dodatkiem substratu torfowego i piasku,

substrat będzie odgrodzony od warstwy żwiru rzecznego moskitierą (lub jak kto woli siatką na komary) na siatkę pójdzie parę ziaren keramzytu oraz warstwa żwiru

mam nadzieję ze nie będzie jakiegoś wykwitu glonów oraz ze nie zrobi się z tego bajoro ;)

filtr mam nadzieje przyjedzie jutro,

obudowy nie będzie, będzie tylko maskownica zasłaniająca wzmocnienia oraz która posłuży do zamocowania lamp, zrobionych ręcznie z żarówkami energooszczędnymi, jeśli nie wypali będę kombinował z mocą żarówek a jak nie to będę dorabiał belkę oświetleniową i montował świetlówki, deski do skręcenia maskownicy będą jutro do odebrania,

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tło zrobione z czarnych worków, niestety zasłoniło mi część wzoru na ścianie, a tyle się nad nim namęczyłem, ale akwarium wymaga wyrzeczeń.

Powyżej zdjęcia z rozkładania substratu, a na koniec jak zawsze pytania :D

 

miał ktoś do czynienia z podobnym podłożem z jakim ja eksperymentuje ?? najbardziej boję się bajora ;/

oraz podobnie z żarówkami ?? jak się sprawdzają energooszczędne czy 2 energooszczędne zapewnia minimum światła??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj zaleje ;) miałem dość duże problemy z dostarczeniem filtra, ale doszedł akwarium zalane, roślinki posadzone ale jeszcze nie ogarnięte do końca, muszę załatwić chyba ciut więcej żwirku oraz wyczyścić porządnie szyby od wewnątrz, oraz pozbyć się pęcherzy powietrza ze ścianek,

ogólny wygląd jest taki:

Dołączona grafika

i moja duma czyli korzonki :) z nich jestem najbardziej zadowolony

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Lampy w sumie też zrobione ręcznie z mocowania karniszy oraz misek aluminiowych, żarówki energooszczędne.

Zobaczymy jak się sprawdzą, jeśli źle będę myślał nad świetlówkami.

 

Nadal nie mam pomysłu co do obsady.. za dużo możliwości a rybkom ciasno w starym (ale akwarium już dojrzewa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...