Skocz do zawartości

Kolejny raz wszystko padło.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej !

Jestem tutaj nowy.

Od dośc dawna przygotowywałem akwairum (juz 2 raz) do wprowadzenia ryb

Akwarium to 45l, pompka pracuje cały czas, grzałka na 22 stopnie wode ogrzewa.

Ponad miesiac temu przygotowałem wszystko (kamczyki czarne, wyplukane, wyparzone, w solance i tak kilka razy przez 2 dni). Kupilem roślinke zamonotwałem w akwiarum i zostawiłem takie puste na 2 tygodnie, dla odstania jak tutaj wyczytałem, że powinno sie robic. Akwarium wielkie nie jest dlatego nie chcaiełm jakimiś korzeniami zaśmiecac itp. Po 2 tygodniach kupiłem 6 neonek. padły tego samego dnia. wode wymieniłem jeszcze raz, oczyściłem itp. Po kolejnych 2 odstanych tygodniach wczoraj wpusciłem 6 razborek. Dziś rano 6 trupów. Co jest nie tak ? Zaczyna mnie już to dołowac, że dłużej mam puste akwairium niż z rybkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2 tygodniach kupiłem 6 neonek. padły tego samego dnia. wode wymieniłem jeszcze raz, oczyściłem itp. Po kolejnych 2 odstanych tygodniach wczoraj wpusciłem 6 razborek. Dziś rano 6 trupów.

Dwu tygodniowy okres dojrzewania zbiornika nie jest jakąś sztywną regułą.Po pierwszym niepowodzeniu niepotrzebnie zrobiłeś wszystko od nowa.

Nowe wpuszczone ryby padają po dobie prawdopodobnie od toksycznych azotynów (NO2-) co sugeruje ten 2 tygodniowy okres od zalania zbiornika,oczywiście bez testu na azotyny będzie to tylko domniemanie.

Innym powodem śnięcia ryb może być szok osmotyczny(czyli bardzo duża różnica w parametrach wody i nagłe wpuszczenie ryb).

Jeśli już nie robisz testu na azotyny co wcale mnie znów nie dziwi to przynajmniej zanim kupisz następne rybki kup za przysłowiową złotówkę saszetkę żywych rozwielitek są bardziej wrażliwe od ryb,jeśli będą żyły to można wpuścić po kilku dniach ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

Jestem tutaj nowy. [ciach]

Kupiłem roślinke zamonotwałem w akwiarum i zostawiłem takie puste na 2 tygodnie, [ciach]

Jedną roślinkę??

Możesz podesłać fotkę zbiornika? Dużo by to pomogło!

Na starcie trzeba umieścic jak najwięcej roślin z zbiorniku bo to one usuwają (wchłaniają) szkodliwe związki i przyspieszają dojrzewanie wody i stabilizują parametry. Radzę obsadzić ze 40% dna.

Jak pisali poprzednicy przydały by się testy wody z akwa no i kranówki też.

Jak rybki padają NIE TRZEBA od razu zmieniać wody. Woda im starsza tym lepsza - trzeba zrobić testy albo znaleść inną przyczynę zgonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie dopiero teraz pisze.

Testy wody podam jutro, bo te moje jakieś niefajne są, zreszta gdzies wyczytałem tutaj, że te takie paseczkowe mozna sobie w du... wsadzic i koleka akwarysta obiecał, że na jutro mi porzadne przyniesie. Wode wymieniałem, ponieważ po dotknięciu filtra i nie tylko, czegokolwiek w akwiarum było to bardzo mocno klejąco- lepkie. Było cięzko złapac cokolwiek bo się wyślizgiwało. po otwarciu filtra do mycia był w srodku pokryty białym śmierdzącym (jak taki karp mi sie zapach pokojarzył) śluzem bardzo lepkim. Za drogim razem bylo tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodził cały czas bez przerwy.

Był moj znajomy z tym jego sprzętem do badania wody. Ja się dokońca na tych odczytach nie znam, ale poniewaz on ma wieloletnie doświadczenie w sprawach akwarium itp. mówił, że wszystkie parametry są w porządku i nie ma odchyleń od normy.

 

Opisze może jak rybki padały, bo wyglądało to zawsze tak samo, może ktoś wpadnie przez to na pomysł o co tutaj chodzi. Więc po wpuszczeniu, oczywiście nie od razu po przyjściu do domu, wszystko jest ok, rybki pływają, mają duży apetyt i wyglądają bardzo zdrowo. W wypadku neonek pierwsze oznaki pojawił sie po 2 godiznach jak jedna rybka zaczeła nagle plywac takimi skokami, a potem glowa w gore... potem każda rybka pływała główką w gore, albo dól i sie obijały. Po czasie rybka tak jakby osiadała w jednym miejscu i tak dośc mocno oskrzelami "machała" jakby bardzo oddychała intensywnie. Potem kilka razy obkrazala tak dziwnie akwairum albo na plecach, albo na boku i trup. Razborki musiały tak miec w nocu bo po wpuszczeniu od okolo 15 do 1 w nocu było weszystko ok. Rano koło 9 były tylko trupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodził cały czas bez przerwy.

Był moj znajomy z tym jego sprzętem do badania wody. Ja się dokońca na tych odczytach nie znam, ale poniewaz on ma wieloletnie doświadczenie w sprawach akwarium itp. mówił, że wszystkie parametry są w porządku i nie ma odchyleń od normy.

 

Opisze może jak rybki padały, bo wyglądało to zawsze tak samo, może ktoś wpadnie przez to na pomysł o co tutaj chodzi. Więc po wpuszczeniu, oczywiście nie od razu po przyjściu do domu, wszystko jest ok, rybki pływają, mają duży apetyt i wyglądają bardzo zdrowo. W wypadku neonek pierwsze oznaki pojawił sie po 2 godiznach jak jedna rybka zaczeła nagle plywac takimi skokami, a potem glowa w gore... potem każda rybka pływała główką w gore, albo dól i sie obijały. Po czasie rybka tak jakby osiadała w jednym miejscu i tak dośc mocno oskrzelami "machała" jakby bardzo oddychała intensywnie. Potem kilka razy obkrazala tak dziwnie akwairum albo na plecach, albo na boku i trup. Razborki musiały tak miec w nocu bo po wpuszczeniu od okolo 15 do 1 w nocu było weszystko ok. Rano koło 9 były tylko trupy.

sprawdź dokładnie sprzęt czy nie ma gdzieś przebicia lekkiego. Mój szwagier miał podobnie: rano wpuścił rybki (oczywiście po 3tyg odstaniu i w prawidłowych parametrach), potem jak przyszedł rybki zaczęły pływać podobnie jak u ciebie. Z tym, że zbrojnik zachowywał się normalnie nie wiadomo czemu ale pozostałe drobniejsze rybki mu padły okazało się, że ma lekkie przebicie na filtrze. Miał kubełkowy i po prostu prąd "przepływał" razem z wodą do akwarium i te drobne rybki mu padały, głównie wtedy jak były blisko powierzchni. Sprawdź dokładnie swój sprzęt i uważaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...