Skocz do zawartości

Ciepły - zimny start. Pytanie.


Oceano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy.

 

Mam pytanie, czy ktoś był by może w stanie stwierdzić na podstawie poniższych zdjęć, czy przedstawiona żarówka

posiada tak zwany ciepły, czy też zimny start?

 

Elektronikę z tej właśnie żarówki, zintegrowałem z ze świetlówką T5 8w i wstępnie wygląda na to, że wszystko

działa jak należy. Na razie wszystko wisi na pająku, ale jeźeli konstrukcja przetrwa kilkudniowy test, to zmontuję całość jak należy.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ma zimy start bo w kompaktach najczęściej go się stosuje gdyż termistory do wstępnego podgrzania katod są za drogie do takiej masówki, bo czas startu jest bardzo długi 5-30 sek. bo jest dość spory kondensator który zwiększa chwilowe napięcie katod podczas startu, co się stosuje zamiast podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zimnym startem odpalana świetlówka jest od razu, a z ciepłym elektroda jest wcześniej podgrzana. Różnica jest taka, że przy odpalaniu na zimno z elektrody "odpada" więcej emitera i przez to jej żywotność jest tym krótsza im częściej jest świetlówka załączana. Przy ciepłym zapłonie zjawisko szybszego wypalania emitera przy zapłonie jest niewielkie. Świetlówka na zimnym zapłonie odpala od razu, przy ciepłym jest zwłoka około 0,5 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że zimny/ciepły start, to coś co widać od razu. Ciepły start, można poznać po tym że świetlówka/kompakt nie świeci od razu z pełną mocą, tylko powoli się rozjaśnia. Ten czas może być dużo dłuższy niż 0.5s. Osobiście mam wprost przeciwne wrażenia niż HAL9001. Kompaktom bliżej do świetlówek t5, niż t8, praktycznie zawsze są na statecznikach elektronicznych i przynajmniej wszystkie te które miałem, a miałem też takie najtańsze świecące na różowo marketówki, miały ciepły start. Z tego co kojarzę w philipsie analogicznym do tego Twojego było podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pudełku Masz wszystko ładnie opisane. Zwróć uwagę na oznaczenie po prawej od ludzika szykującego się do startu z podpisem rapid start. Z symbolu wynika że w ciągu 5 do 30 sekund świetlówka rozgrzewa się z 60% mocą. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za ciepłym startem jest fakt gwarantowania 10-letniej żywotności (oczywiście przy pewnych założeniach). Żadna świetlówka startująca na zimno nie wytrzyma 10 lat choćbyśmy włączali tylko raz dziennie. Z drugiej strony na zdjęciu elektroniki nie widać termistora - coś w kształcie dysku o średnicy ok 5mm w pobliżu wyjść na żarniki świetlówki. Zamiast tego może być zastosowana świetlówka CCFL - tzw. zimne katody którym start na zimno nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuję za odpowiedzi.

Akurat świetlówka o którą pytam, była do nabycia w dość niskiej cenie, więc właśnie miałem z tego tytułu obiekcje co do tego czy posiada ona ciepły start. Wstępnie na próbę rozglądałem się za często przytaczanymi Poluksami (czy jak to tam się nazywa), ale skoro wpadł mi w ręce Philips za 6,70 to wybór wydał mi się dość oczywisty.

 

Tak czy inaczej, układ działa od piątku i wydaje mi się, że jest to lepsze rozwiązanie niż statecznik magnetyczny (chociażby brak migotania). Mam też nieodparte wrażenie, że świetlówka wydaje z siebie więcej luksów niż na s.magnetycznym co z kolei, budzi moje wątpliwości odnoście jej żywotności, ale to wyjdzie już w praktyce.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...