Skocz do zawartości

Obsada roślinna.


Bartus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 128l (80x40x40)

Podłoże Ada Amazonia new 18l

Oświetlenie 2x18w + 2x24w (6500 i 10000), do tego pokrywa wyklejona folią

Aranżacja: 1 średni korzeń (40x25x25), 1 mały + być może kilka skał

 

Plan mam następujący: z przodu trawnik z henka, przy skałach i korzeniach parvula, tył i boki gęsto obsadzone roślinami.

Pytania:

1. czy 2 trawniki to dobry pomysł czy może lepiej zrobić 1(innych roślin będzie sporo).

2. Jaki mech wybrać na korzeń?

3. Jak sadzić rośliny (rośliny będą z hodowli in vitro)

4. Jakie nawozy stosować i jak.

 

Proponowane przeze mnie rośliny (dodam że jak widać biotop głównie amazonka-aczkolwiek nie trzymam się tego sztywno- skały jak będą to jakieś japońskie)

 

Wybrałem na razie następujące rośliny (lista dłuższa, kilka trzeba skreślić), czekam na propozycje które dobrze się hodują, jakie będą ze sobą się ładnie komponowały itp itd, każda rada cenna:

 

- Hemianthus +parvula albo hemianthus lub parvula

- Alternantera reinecki (tę roślinę chcę koniecznie w akwa- chyba że są z nią problemy)

- STAUROGYNE REPENS

- Heteranthera zosterifolia

- Rotala wallichii ( też roślina z czołówki mojej listy)

- Micranthemum umbrosum

- Ludwigia repens

- Didiplis diandra

- Limnophila aromatica

-Limnophila sessiliflora (obowiązkowa:)

- Rotala nanjenshan

- Bacopa monnieri

- Crasula helmsii

- South America - mech (nie wiem kompletnie jaki mech wybrać)

- Myriophyllum (Wywłócznik)

 

 

Dodam że rośliny planuję kupić w tym sklepie:

 

http://allegro.pl/sklep/6256675_plantic ... arystyczny

 

Czekam na ciekawe propozycje, start akwarium ta lub przyszła środa/czwartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc:

Trawnik i przód : Hemianthus +parvula (na sam przód możesz dać henia a trochę dalej parvule )

A reszta roślin sobie rozplanujesz :) Oto lista którą ja bym wybrał :

-Ludwigia repens

-Cabomba Carolińska

-Mech Taiwan Moss

-Bacopa monnieri

-Rotala wallichii

I z twojej listy to jak na mój gust wszystko.

A jak sadzić ? :

Rośliny należy opłukać z żelu/pożywki i podzielić na małe porcje po kilka mikroroślinek następnie sadzisz ja każde inne.

Żel ma w sobie dużo związków mineralnych + pewnie jakieś śladowe ilości fitohormownów .

Nawozy: Na pewno spróbuj wyposażyć się w zestaw CO2 . I ja na twoim miejscu stosowałbym Symfonie Złotą .

A resztę nawozów to dopasuj do potrzeb swoich roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 Ja bym brał jedną rośline na trawnik .

ad.2 Mech wybierz w zależności od gustu. Ja bym brał phoenix ;)

ad.3 Opłukać pod bierzącą woda . Troche rozdzielić i sadzić.

ad.4 Obowiązkowo zestaw Co2 . Oraz proponuje metodę EI . Kupujesz suche sole z makro . Rozrabiasz w wodzie ( najlpeij RO ) . A mkiro płynne . Masz dużo światła , bo aż około 0,8W/l . Więc ja bym odcią jedną świetlówkę , bo jak nie znasz podstaw nawożenia to nie radze z takim światłem startowac .

 

A co do roślin to najlepiej jak najmniej gatunków , lecz w dużej ilości. Wypisałeś 15 gatunków . Radze to ograniczyć do maks. 8 .

 

Rosliny najlepiej kupuj u akwarystów , a nie ze sklepów , gdyż są tam z upraw emersyjnych ( nadwodnych) . Więc ciężko sie przyjmują w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła jeszcze nie zamówiłem więc może faktycznie ograniczę. Co do trawników to chyba parvulę wezmę bo łatwiejsza w uprawie. Lista jest długa ale jak mówiłem po to jest aby wybrać z niej 6-8 gatunków max. hmmm na początek nie wystarczy co2 w płynie+bimbrownia? Od razu startować z butlą?

Co do roślin od akwarystów to myślałem o tym i chciałbym spróbować z in vitro-wydaje mi się że będzie z tego większa frajda- jak nie wyjdzie to zawsze można spróbować od nowa. Z nawozów na razie posiadam micro (ale nie mam jeszcze wody RO), macro, potas, zamierzam zamówić żelazo i jeszcze więcej doczytać o tym.

 

Co do światła jeszcze pytanie: zamówić po prostu 1x24w dodatkowo czy np 2x24w i odłączyć na początek 1x18 ze standardowej pokrywy? Ma ktoś doświadczenie z Limnophila sessiliflora? Dzisiaj wyczytałem że jest dosyć ekspansywna- niestety najbardziej podoba mi sie z tych wszystkich roślin które znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limnophila sessiliflora ja hoduje i rośnie bardzo dobrze nawet przy słabym świetle . Swiatła daj 2x18W + 1x24W i bedzie ok. Możesz zacząć od nawożenia mikro i makro gotowcem . Możesz wystartowac z bimbrownią i carbo , lecz potem kupuj butlę. Podłoże musi być źyzne. MAsz jakiś pytania to pytaj lepiej teraz niż potem jak akwarium bedzie działac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże będzie ADA Amazonia new, jakie problemy może sprawiać? To prawda że na początku trzeba robić podmiany co 2 dni? Skoro wezmę 1x24w to lepiej dać 6500 czy 10k dla roślin? Może to bez znaczenia? Jeszcze co do podłoża 18l wystarczy na taki baniak czy lepiej dać 21? Dodam że jak proponujecie inne rośliny spoza listy to śmiało piszcie- może coś jeszcze pozmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ładny, zastanawiam się nad taką opcją-zamówić 5-6 gatunków, potem jak urosną wprowadzić ewentualne korekty- czy będzie to w porządku czy lepiej od razu wszystko posadzić? Dodam że nie śpieszy mi się z rybkami i te 3-4 miesiące mogę poczekać na rozwój roślin, chociaż wiadomo lepiej by było aby wszystko się udało i za miesiąc już rybki pływały w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...