Skocz do zawartości

[80l]Ogrzewanie GRZAŁKA 100W Termostat, popsuta?


Tiqan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post. Oczywiście sprawdziłem inne tematy, ale przypadek mojej grzałki wydaje się być wyjątkowo dziwny. Otrzymałem ją wczoraj po wygranej wcześniej licytacji na allegro (używana). Ma moc 100W i termostat. Kiedy trzymam ją w wodzie i mam ustawioną temperaturę na powiedzmy 24 stopnie... grzałka nie zareagowała, gdy na termometrze temperatura spadła do 22, a nawet 21 stopni. Zmieniłem na pokrętle wartość stopni na 26 i dalej nie zapaliła się dioda. To było wczoraj. Dziś po przerobieniu kilku tematów dowiedziałem się, że nie musi wcale działać dokładnie, a gdy woda w jej pobliżu nie ma popychu, to dana temperatura może utrzymywać się tylko w jej pobliżu. Ucząc się na błędach innych (mam nadzieję), ustawiłem grzałkę obok filtra/pompki tak, że ten wdmuchując powietrze do wody robi to wprost na grzałkę. Termometr pokazywał 21 stopni i nie mógł się za wiele mylić, ponieważ woda do najcieplejszych nie należała, a już na pewno miałą mniej niż 23 stopnie. Ustawiłem na termostacie 24 stopnie..ii... nic, przesunąłem do 26 i zapaliła się dioda. Temperatura w akwarium podskoczyła o stopień, grzałka działała około 20 minut - wyłączyła się. Chcąc ją włączyć podkręcałem temperatuę, najpierw 28 - nic, musiałem dojechać do maksymalnej czyli 30-31. Zmieniając na 26-27 stopni grzałka się znów wyłączała, a żeby włączyć ją ponownie musiałem znów ustawić ją na 31 stopni, w akwarium jest teraz temp 22 stopnie. Strasznie to dziwne, wygląda jakby termostat był popsuty. Nie wiem jednak co zrobić, bo odsyłając go i płacąc za przesyłkę, a otrzymując zwrot za grzałkę podsumowując odzyskam zaledwie kilka zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprawdopodobniej masz zepsuty termostat. Załącza i wyłącza nie w tej temperaturze co powinien. W zasadzie do Twojego akwarium taka duża grzałka nie jest potrzebna (chyba, że masz zimno w pomieszczeniu z akwarium) - spokojnie 50 W wystarczy.

Spróbuj kilka razu pokręcić regulacją temperatury. Może coś tam się dostało i styku dobrego nie ma i pomoże. Jeżeli nei to możesz jej używać jakby była bez termostatu albo eksperymentalnie dobrać takie ustawienie pokrętła, że będzie grzała jak temp spadnie poniżej jakiejś temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nawet ustawiając 30 stopni na grzałce ona tak jakby... nagrzewa samą siebie do tej temperatury po czym się wyłącza, jest przydatna podnieść lekko temperaturę wody, ale nie posłuży mi niestety działając w ten sposób do utrzymania w miarę poprawnej temperatury. Grzałka 30W chodzi zatem 24/h ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...