Jump to content

Karel Rataj i inne podłoża


Recommended Posts

Poszukuję podłoża do akwa 200L, wiadomo, że szukam jak największej oszczędności. Do tej pory myślałem, żeby dać jakiś substrat na dno i na to bazalt. Teraz znalazłem podłoże Karel Rataj - http://allegro.pl/podloze-karel-rataj-p ... 33065.html

Pomyślałem, że mógłbym to połączyć z 8L aquatic nature pro soil, które mam ze zlikwidowanego 63L.

Czy te dwa podłoża mają podobna barwę i gdy wymieszam nie będzie widać różnicy? Czy Karel Rataj jest dobrym podłożem? (może ktoś miał to u siebie?) Są jakieś tańsze zamienniki pro soil'a?

Mam jeszcze pytanie co do JBL Manado - jest tanie, ale słyszałem wiele negatywnych opinii, że jest lekkie, że nie wszystkie granulki toną, że zatwardza wodę.. czy te opinie są prawdziwe? Czy Manado jest jałowe, czy ma w sobie jakieś nawozy?

I na koniec: jeśli bym się zdecydował na bazalt (w granulacji 0,8-1,6mm będą rosły rośliny?) to jaki substrat pod spód polecicie? (z ziemią nie będę kombinował)

Link to comment
Share on other sites

Hejka co do podłoża Karela Rataja to nie wiem jak ono sie sprawuje w akwarium,bynajmiej nie czytałem o nim opini na forach akwarystycznych.Co do substrtu pod bazalt moge Ci polecić Tropica Plant Substrate 5 l spokojnie wystarczy Ci spokojnie na 200l a koszt to 50 zł.Manado tak jak pisałeś zatwardza wodę i jest jałowe ,nadaje się jedynie w ostateczności jako górny podkład substratu.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...