Skocz do zawartości

DEZYNFEKCJA WSZYSTKIEGO ??? POMOCY


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i proszę o pomoc.

Mam akwarium 60l od niedawna, (grzałka 50w oświetenie 15W, filtr turbo500 temp wody 24stałe) rybki to prętnik karłowaty parka, bojownik, 4xplatki 4xgupiki i 3xkiryski. Niestety ponad poława obasdy padła w ciągu 2dni. Ryby maja ospę miały białe krostki jak kasza manna (zaczęłem leczenie ale ryby i tak padaja) dodatkowo zauważyłem że ryby maja długi biały kał to też chyba choroba układu trawiennego i na domiar złego dwie ryby miały tak jakby pleśniawkę. Zostały mi 4 rybki. Chce zrobić restart z dezynfekcją sprzętu (na wszelki wypadek żeby nic nie zostało) JAk to prawidłowo przeprowadzić nie uszkadzając roślin i sprzętu. Czytałem o nadmanganianie potasu. Ale jak długo moczyć sprzęt i roślinki no i w jakim roztworze, niechce zniszczyć roślin szczególnie anubiasy i żałobniczka. I kolejne pytanie jak zdezynfekować akwarium żeby nie zniszczyć silikonu łączącego szyby. Cały sprzęt jest nowiutki . POMOCY!!!

 

pozdrawia i dziękuję za każdą podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładne objawy pozostałych ryb.

Czy na roślinach jest coś innego czy są zdrowe?

 

Co to ma do dezynfekcji?

 

Odp.

Najlepiej wyparzyć, lub wygotować podłoże i wszystkie ozdoby. Dokładnie umyć filtr grzałkę i resztę sprzętu w gorącej wodzie. Rośliny wyrzucić jeśli Ci na nich nie zależy.

Wszystko wysuszyć i zrobić restart. Pamiętaj by akwarium dojrzało prawidłowo i żeby nie przesadzić z obsadą, bo osłabione ryby łatwiej łapią infekcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rośliny wyglądają normalnie ale boję się, że coś może na nich zostać i zainfekować nowy zbiornik

Musisz zrobić restart.

Wyjmij rośliny dokładnie je opłucz ciepłą wodą z kranu i wsadz do jakiejs miski z wodą bądź innego zbiornika.

Mógłbyś podać dokładne objawy ryb?

 

Szkło umyj ciepł wodą z dodatkiem soli.

 

To ci powinno pomóc:

 

jak-prawidlowo-zrobic-restart-w-akwarium-t11433.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kirysy przestawały szukać pokarmu i przesiadywały w jednym miejscu, miały wysypkę białe kropki, bojownik ocierał się chował spławikował pod koniec żywota dodatkowo przed śmiercią miał jakby mech na pysku a jeden gupik był cały niebieskim meszku, niektóre rybki mają biały ciągnący się kał, samiec prętnika siedzi od rana pod powierzchnią i nie ucieka jak pukam w szybę miał wysypkę ale już minęła

 

Roślinki chciałbym zachować jeśli to możliwe chociaż anubiasa i żałobniczkę (kwitnie, puszcza nowe pędy) jest sens je ratować no i jak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej już pisano wykąp je w gorącej wodzie z solą (koniecznie nie jodowaną) Przetrzymaj w tym kilka godzin potem opłucz i może będą zdrowe.

Doradzałabym też doszukać się przyczyn chorób, bo inaczej sytuacja może się powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przyczyn do raczej się domyślam. Była to moja głupota i błedy w zakładaniu zbiornika, choć nie wykluczam kupienia chorej ryby. Kupiłem pieknego gupika samca z tym że wiozłem bo 80km i następnego dnia był cały w kropkach OSPA. Pleśniawka jeśli to była ona tę pojawiła sie na nowej samicy gupika bo po nocy pokryta była cała meszkiem takim jakby lekko niebieskim. Ale mojej winy napewno w tym też jest trochę.

 

Zostały mi 4 rybki w tym para prętnika (szkoda mi ich) ale nie mam gdzie ich przetrzymać przez 2-3tyg, więc raczej będę musiał uśmiercić z resztą nie mam pewności czy jutro któraś nie padnie samiec prętnika jest dziwny nie ucieka jak pukam w szybę i siedzi pod powierzchnią wody, nie je pokarmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych podpowiedziach planuje rośliny i sprzęt wykąpać w nadmanganianiepotasu 1g/1l H2o a akwarium umyje gorącą wodą z dodatikem soli żeby nie zniszczyć silikonu łączącego szyby, mam nadzieję, że to pomoże. Jeśli macie inne pomysły i doświadczenia to piszcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak:

 

Rybki przeniósł do dobrego i bezpiecznego baniaka.

Wyjął roślinki i umył je w ciepłej wodzie.

Filtr,grzałke umył dokłdnie w gorącej wodzie.

Wszystkie ozdoby i podłoże kilka razy zalał wrzątkiem i dokładnie go wypłukał.

Szkło dokładnie umył ciepłą wod z dodatkiem soli.

 

Po tym wszystkim założyłbym na nowo akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało kilka dni do zakończenia leczenia (14dniowego), więc poczekam i zobaczę co to da (stosuje ichtio i dolałem CMF tropicala to powinno zwalczyc ospę i pleśniawkę[tak wiem CMF zawiera ichtio w mniejszej dawce ale zacząłem od ichtio a CMF był wlany po kilku dniach na ewentualną pleśniawkę]). Dziś rano ryby zaczęły zachowywać się normalnie. Te które zostały mają prawidłowy kał, pływają, platki zaczęły się ganiać, jedzą, kirys zaczął znowu przeszukiwać dno. Rośliny wyglądają normalnie. Odczekam jeszcze jakiś czas i może wszystko się unormuje, dziś uwierzyłem że ta garstka rybek przeżyje :) A może pomimo wszystko lepiej po zakończeniu leczenia umyć wszystko ciepłą wodą z dodatkiem soli (tylko wtedy zniszczę dobre bakterie)? Choć podobno ichtio zabija przez 14 dni całą ospe i zarodniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymam się z dokładną dezynfekcją, mam nadzieję że leki zrobią swoje i będzie dobrze. Ryby zachowują się już całkiem normalnie, jedzą itp (przestały padać :)) wiec mam nadzieję żę wszystko zmierza w dobrym kierunku. Rośliny też wyglądają dobrze. A węgiel zastosuje to też podpowiadał mi kolega :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...