Skocz do zawartości

pielęgnice w akwarium wielogatunkowym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na dniach stanę się szczęśliwym posiadaczem zbiornika 200-300L- mam zamiar w niem trzymać kilka większy parek plus jakaś ławica i tu rodzi się problem. Strasznie podobają mi się pielęgnice jednak z racji iż jest to rybka terytorialna obawiam się jak będzie im się żyło w takim zbiorniku. Ktoś może polecić jakiś mało agresywny gatunek ? Ponadto chciałbym zapytać od razu czy można by sklecić jakiś zestaw z rybek takich jak, Skalar, zbrojnik, prętnik karłowaty, sum rekini, jakieś kiryski na dno, piskorz, i danio lub neonki do "ławicy" i może gupiki, żeby pokarm żywy był. Kiedyś miałem akwa, w którym pływał podobny zestaw i żyło im się całkiem nieźle.... Ponadto proszę o rady odnośnie składu chemicznego wody- jako dzieciak dbałem tylko o to, żeby kranówa odstała dwa dni i tyle, nie mierzyłem PH o zasadowości nie wspominając (może temu z neonkami było krucho). Obecnie chciałbym być bardziej troskliwym akwarystom i zastanawiam się jak bardzo sugerować się przyzwyczajeniami ryb odnośnie składu wody- o ile większość wyżej wymienionych zadowoli się PH w granicach 6-7, o tyle przy twardości wody jest już dosyć spory rozrzut....Jeżeli część ryb ewidentnie preferuje wodę miękka, a inne twardą to pośredni skład będzie jakimś rozwiązaniem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm nad pielęgniczkami trzeba się zastanowić :). Co do wody jakieś sugestie? doświadczenia ? Strasznie mnie ten temat nurtuje, a wiem, że to co podają w encyklopediach ni jak się ma do praktyki, gdyż ryby od pokoleń trzymane w sklepowych akwariach siłą rzeczy poddały się ewolucji ;).

 

ps. czy taki filtr będzie wystarczający do oczyszczania i dotleniania zbiornika ? AQUA NOVA NCF 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pielęgniczki to w tym litrażu można spróbować z 3 gatunkami, ale lepiej by było dać 2 gatunki w większej ilości.Np.

1)

2+2 p. ramireza

3+6 p. borelli

 

2)

3+6 p. borelli

1+2/2+4 t. candidi

 

3)

1+2 t. candidi

2+4 a. linkei

 

Można próbować z agassizą i kakadu, ale może się to źle skończyć w czasie tarła. Powiedzmy 1+3 agasizza/kakadu zamiast któregoś gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o barwniaku czerwonobrzuchym ? Z tego co czytam rybka nadawała by się do mojego zbiornika w sam raz.

 

Edit:

 

Jeśli chodzi o pielęgniczki to w tym litrażu można spróbować z 3 gatunkami, ale lepiej by było dać 2 gatunki w większej ilości.Np.

1)

2+2 p. ramireza

3+6 p. borelli

 

2)

3+6 p. borelli

1+2/2+4 t. candidi

 

3)

1+2 t. candidi

2+4 a. linkei

 

Można próbować z agassizą i kakadu, ale może się to źle skończyć w czasie tarła. Powiedzmy 1+3 agasizza/kakadu zamiast któregoś gatunku.

t. candidi-z tego co czytałem te pielęgnice są bardzo wymagajace

 

 

Kahl: 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Popracuj nad pisownią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przemyśl taka obsadę:

1+1szt. skalar (ewentualnie 2+2)

2+2szt. pielęgniczka ramireza np. electric blue

20szt. jakąś ławica np. neon, bystrzyk ozdobny, barwieniec czarny

8szt kirysek

6szt otosek

Zamiast ramirezek oczywiście mogą być kakadu 1+3szt. tylko z pozoru spokojne nagle mogą stać się agresywne dla innych ryb, często też przekopują dno i wykopują rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...