Skocz do zawartości

Denityfikator czy filtr hydroponiczny?


florysta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki glono-fikltracyjny dylemat.

Aby zmniejszyć częstotliwoś podmian i pozbyć się glonów postanowiłem założyć filtr hydroponiczny,onsadziłem go trzykrotka i lucky bambusem,zamontowałem 2x18W 6500k(do zeszłego weekendu-teraz jest 6500k+2700k),filtr jakoś niespecjalnie się sprawdza.Z pewnością jest to do naprawienia,niemniej zacząłem rozmyślać,który z wyżej wymienionych metod filtracji jest leszy na glony.Hydroponiczny usuwa dużo wszystkiego,a denitryfikacyjny zbija NO3 do niemal "zera bezwględnego".

Nie wiem tylko czy glonom bardziej zaszkodzi gdy będą miały bardzo mało w ogóle,czy gdy odetnie suie je od azotanów?

 

 

Proszę o podpowiedzi,bo to bardzo zagadkowe :?: 8-) :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Te dwa rodzaje filtracji nie powinny być stosowane razem, gdyż rośliny do wzrostu potrzebują NO3 który jest rozkładany przez bakterie denitryfikacyjne do gazowego azotu. Nie poleca się denitryfikacji przy zbiornikach z roślinami gdyż będzie to wymagało dodatkowego nawożenia azotem. Denitryfikacja jest dodatkowo upiorna pod względem zaszczepiania bakterii, całość procesu trawa od 3 do 6 miesięcy i jest zależna od wielu różnych rzeczy, sam filtr ma dość nieestetyczną i zabierającą przestrzeń konstrukcję.

 

Obydwa te filtry stosuje się wspierania niewydolności głównej filtracji z powodów w sumie rożnych, od paskudnej wody do podmian do przerybionego akwarium. Dobrze "zaprojektowany" filtr hydroponiczny daje bardzo ładną wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rośliny nie mam co się martwić-mam tanganikę.

Chodzi o to że wydajność mego filtra hydroponicznego jest niezadowalająca co można zapewne zmienić,ale moje pytanie brzmi"czy aby wyksterminować glony lepiej zapbrać im dużo z każdego paramrtru chemicznego istotnego dla nich,czy wystarczy zlikwidować azotany poprzez zastosowanie dentiratora"

 

P.S.: Co do nieestetyczności można by polemnizować-(patrz klub malawi dział DIY-FBF[tak,odpowiednio zaprojektowany FBF może być wydajnym denitryfikatorem])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w samym w sobie nadmiarze NO3 jest problem jak chodzi o glony. Spotkałem zbiornik gdzie NO3 było stale utrzymywane na poziomie 150, rośliny rosły w szalonym tempie, a glonów nie było. Wystarczy odpowiedni stosunek NPK. Jakiekolwiek rośliny, nawet w tandze, by pomogły.

 

Hydro jest prostsze w budowie, ale wymaga więcej miejsca. Ja pewnie bym zrobił deni. Jaki masz obecnie filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra tec ex700 z niego woda leci do 9 litrowej plastikowej skrzynki na kwiaty z keramzytem i roślinami oświetloną 2x18w i dopiero wtedy do akwarium(200l).na wlocie do tetra tec'a jest prefiltr,wszytskie koszyki bioceramika+w kawarium głowica 900l/h z gąbką.

 

A ja ponawiam pytanie :roll: :czy lepiej postawić na eliminację jednego czynnika(NO3),czy na mniej skuteczne obniżanie(jakkolwiek nadal duże)wszystkich substancji glonogennych :geek:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...