Jump to content

Akwa i porodówka


marmur
 Share

Recommended Posts

Jako , że jestem tu nowy to Witam Wszystkich na wstępie. ;)

 

Nie dawno wciągnąłem się w akwarystykę za sprawą mej "Drugiej Połówki". Któryś ze znajomych polecił jej tą stronę i tak znalazłem się z moim pytaniem u Was. Zatem przechodząc do sedna.

 

Sprawa wygląda następująco. Mam aqua 112l, w którym są molinezje, oczywiście kilka jest "kotnych" i chciałbym im zapewnić swego rodzaju porodówkę :P . Kotniki to zła sprawa ponieważ trzeba rybki pilnować kiedy je tam dać, wyciągać po okoceniu, a poza tym przy bodaj 5 samiczkach, 5 kotników w takim aqua to raczej sprawa nie realna (przynajmniej jak dla mnie, estetyka i miejsce dla reszty ryb drastycznie spada) i do tego jeszcze problem w takiej postaci, że czasu mam mało i parę razy zastałem okoconą Molly z rybkami w brzuszku, ale już nie w łonie a w żołądku :P

 

Ech, jak zwykle rozpisałem się nie na temat :)PYTANIE:

 

Mam akwarium, 16l i wymyśliłem aby połączyć je ze sobą, tak, aby warunki wodne i w jednym i w drugim były takie same (będą stały obok siebie). Tam przenosić rybki, które w spokoju mogły by się kocić, a na dnie troszkę gęstych roślin aby maluchy miały gdzie się kryć.

Do dyspozycji obecnie mam filtr 200l/h i parę wężyków.

 

Mój pomysł polega na tym, aby do głównego aqua dorzucić filtr 200l/h, który pompowałby rureczką wodę napowietrzoną do stojącego obok, troszkę wyżej aqua 16l, a z 16'tki wodę odprowadzałbym zwykłym wężykiem przy pomocy sił grawitacji (o przelanie wody się nie martwcie, już wpadłem na pomysł jak wyrównać napływ z odpływem :) )

 

Wiem, że istnieje możliwość dokupienia drugiej grzałki, filtra i tym podobne, ale mnie zależy na tym, żeby te dwa zbiorniki były połączone ze sobą, aby warunki wodne były jednolite (Plus ograniczone zasoby kontaktów elektrycznych, które i tak już są rozdzielone na parę sposobów oraz oczywiście jak najmniejszym nakładem finansów). Dodatkowo stosunkowo mało czasu aby stale doglądać rybki w tych małych kotnikach.

 

Przepraszam, za "wall of text" ale tak już jakoś mam :) Liczę na odpowiedź w mojej sprawie i pozdrawiam!

 

 

Marmur

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hej trochę roboty z twoim wynalazkiem ja niedawno zrobiłem porodówkę dla danio w mniejszej skali

mianowicie akwarium przedzieliłem szybą ok 1/5 części oraz całą wysokość. filtr ustawiony w taki sposób by przelew spływał na mniejszą część(nieszczelności w szybie dzielącej wyrównują poziom i mieszają wodę ). Na dnie części rozrodczej siatki plastikowe odgradzające dno(ja wykorzystałem siatkę ochronną z butli co) w przypadku żyworodnych siatka umieszczona w połowie na pręcikach.

Rankiem po błyskawicznym odchudzeniu samiczki :) odławiamy przyszłych rodziców i czekamy.

warunki w obu częściach są identyczne a instalacje nie licząc docięcia szyby trwa ok 2 minut .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...