Skocz do zawartości

Powrót do akwarystyki i problemy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam:) Jestem nowy na forum i mam kilka pytań odnośnie mojego akwarium.

Akwarium : 50x30x35= 52,5 l

 

Obsada:

1+3 gupiki

1 bojownik samiczka

 

Roślinność:

moczarka

kabomba

Lilaeopsis brasiliensis

Alternatera

Rotala rotundifolia

Echinodorus

 

grzałka 60W

 

filtr aquael FAN- mini

 

woda 7,5 PH

 

oświetlenie aqua-glo 14W

 

nawożenie bimbrownia CO2

 

Moje pytania to:

1. Czy te roślinki są odpowiednio dobrane ze sobą? czy każda z nich ma podobne wymagania?

2. Czy oświetlenie jest odpowiednie? nie za mało?

3. Po kilku dniach gupiki zaczeły wolniej pływać, chować się w kontach i albo mi się wydaje albo zaczeły również szybciej "łapać" powietrze, czy to wina tej bimbrowni?

 

Zaznaczam, że kiedyś miałem już akwarium z rybkami ale to było dawno temu i już nic nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczarki i kabomby rosną szybko i wysoko, więc będziesz musiał często podcinać, żeby nie zarosły Ci Lilaeopsis brasiliensis. Wszystko jeśli pomysłowo rozsadzisz to będzie fajnie wyglądać.

Lilaeopsis brasiliensis jest to roślina zimnolubna, trochęnie bardzo będzie rosnąc w akwariowej temperaturze.

2. Czy oświetlenie jest odpowiednie? nie za mało?

hmm postaraj się trzymać 0.3-0.4 W na litr

No tak 18W było by dobre i barwa 6500K

. Po kilku dniach gupiki zaczeły wolniej pływać, chować się w kontach i albo mi się wydaje albo zaczeły również szybciej "łapać" powietrze, czy to wina tej bimbrowni?

 

Być może, ale tu pytanie czy akwarium filtrowało się przez 2 tygodnie bez ryb?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie wychodzi niecałe 3W na litr tak? ale nie mam gdzie dołożyć świetlówki i tu jest problem:/ a ta świetlówka ma chyba 16000K o ile się nie mylę. Niestety akwarium nie filtrowało się przez dwa tygodnie bez rybek, ale wcześniej były normalne, na razie odłączę tą bimbrownie, a i używam jeszcze nawóz tetra PlantaMin podobno jest dobry zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie, które z tych roślin są wymagające?

A czy ty potrafisz czytać co do ciebie inni piszą?

Dla Althernantheri, Rotali i Lileaopsisa za mało światła.

Jeśli masz oświetlenie poniżej 0,5W/L to bimbrownia jest zbędna.

filtr niby do 60L jest.

No właśnie, niby... Jest za mały do tego akwa.

 

Zdecyduj się na coś. bo w ten sposób to do niczego nie dojdziemy. Inwestujesz w to wszytko co wcześniej pisałem?

ceny z głowy:

- butla - 350

- światło - 100-200

- podłoże - 100

- nawozy - 30zł

- testy - 130zł

- rośliny - 200zł

- filtr - 50-150zł

 

Akwa masz. Mniej więcej tyle musisz włożyć żeby zrobić roślinniaka.

 

Jeżeli tylko przerabiasz to co masz to:

Wszytko zostaje - wymieniasz parę roślin koszt około 50-100zł.

filtr - 50 -150zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego co wypisałeś, to wolałbym sobie kupić większe akwarium i dopiero wtedy działać, ale na razie wolałbym nie wydawać tyle pieniędzy na to. To w takim razie te wymagające na razie zostawię, a nie będą rosły to wywalę, jakie rośliny polecasz? nurzaniec może być? Filter chciałbym kaskadowy, ale pokrywa mi na to nie pozwala, a przerabianie pokrywy to już jednak nie jest to samo:/ ale mam dwa takie filtry, może dwa na raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja.

Filtr wymieniony na większy,

Została zamontowana żarówka energooszczędna 21W 4000k co daje mi w sumie 0,67W/L

Roślinki zaczęły szybciej rosnąc ale razem z nimi okrzemki i jest tego już zbyt dużo, nie moge sobie z tym poradzić.

Zacząłem podawać CO2 z bimbrowni, działa jak na razie dwa dni.

Co mam zrobić żeby pozbyć się tych glonów? oświetlenie świeci się tak z 10 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny pomysł na oświetlenie, znalazłem starą lampkę, była w niej przepalona świetlówka T5 8W, statecznik już mam z niej wyciągnięty, teraz pytanie, są cztery kabelki, którymi łączy się ta elektronike do świetlówki, można podłączyć obojętnie który do jakiegoś bolca, czy trzeba zachowac jakiś schemat? Czy wystarczy mi dołożone te 8W? Gdzie ją dołożyć w pokrywie z przodu czy z tyłu za tym korytkiem od statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny pomysł na oświetlenie, znalazłem starą lampkę, była w niej przepalona świetlówka T5 8W, statecznik już mam z niej wyciągnięty, teraz pytanie, są cztery kabelki, którymi łączy się ta elektronike do świetlówki, można podłączyć obojętnie który do jakiegoś bolca, czy trzeba zachowac jakiś schemat? Czy wystarczy mi dołożone te 8W? Gdzie ją dołożyć w pokrywie z przodu czy z tyłu za tym korytkiem od statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym wstawił zdjęcie tego statecznika to pomógłbyś mi który kabelek do którego bolca od świetlówki? Jest taka opcja że są już podzielone dwa na ta strone, dwa na tą strone więc nie jest tak źle mi się wydaje. Czy mógłbym na próbe podłączyć ten statecznik do świetlówki T8 14W tylko na chwile? zadziała? czy się spali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wkleić zdjęcie i jeśli nie dam rady Ci pomóc to pokaże je jutro w robocie elektrykowi (ja wczoraj pierwszy raz robiłem coś takiego, ale się udało), a jeśli chodzi o eksperymenty to bym się wstrzymał bo nie wiem co się może spalić jak źle podłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...