Jump to content

Oświetlenie w 30 litrach


kamil6969
 Share

Recommended Posts

Witam. W 30 litrowym zbiorniczku robie krewetkarium. Otóż zastanawiam się nad oświetleniem, a mianowicie co byście powiedzieli na taśmę led o barwie białej zimnej (6500k)?? W oryginalnej pokrywie jest miejsce na żarówkę z cienkim gwintem 25W, a takiej żarówki z zimną barwą nie mogę znaleźć w okolicznych sklepach. Próbował już ktoś takie diody? Myślałem np żeby dać 10 pasków po 30cm. W krewetkarium główną ozdobą ma być korzeń obrośnięty kilkoma rodzajami mchów które już zamówiłem oraz 1 lub 2 małe roślinki.

 

Mam jeszcze jedno pytanie, bo już zgłupiałem czytając forum, różne artykuły i słuchając panów z doświadczeniem w zoologicznych. Mchy lubią dużo światła czy raczej bardziej zacienione akwa? No i jeżeli mocne światło dla mchu to jak to będzie działać na krewety RC, babaulti i crystal red?

 

Ps. Proszę o uzasadnione odpowiedzi ;)

 

Zły dział. Przenoszę.

mod.Evelyn

Link to comment
Share on other sites

1. Nie ten dział

2. Średnio na hodowlę mchów wystarcza 0,3w/l. Im więcej światła, tym mchy szybciej rosną, ale powyżej 0,5 w/l warto pomyśleć o bimbrowni, butli z CO2 lub EC bo będziesz mieć problemy z glonami.

3. Ja bym dalej szukał żarówki, bo na diodach to raczej nic ci nie urośnie. Chyba, że się mylę to mnie poprawcie.

Link to comment
Share on other sites

Taśma jest wodoodporna. Znajomy od miesiaca ma taką w akwa i nic się z tym nie dzieje, tyle że on nie przywiązuje szczególnej uwagi do swoich mało wymagających roślin więc jego o zdanie nie pytam. W przypadku tych diód ciężko określić stosunek wat na litr, ponieważ o ile sie nie mylę cała taśma 5 metrów pobiera około 5-6 wat. Ec już posiadam opakowanie 250ml wiec przy moich 30 litrach starczy na rok ;) Ewentualnie za jakis czas pomyślę o trójniku do butli CO2 i dodatkowym zaworku precyzyjnym, to raczej mały wydatek w stosunku do całego zestawu CO2 który już posiadam na potrzeby akwa ogólnego 180 litrów;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Wracając do tematu. Z doświadczenia już mogę powiedzieć że na diodach led o których pisałem jakieś tam roślinki rosną ładnie. Zapraszam do galerii;) Na akwa 30litrów poszło 2,5metra pozostawiając miejsce na ewentualną żarówkę lub moduł oświetleniowy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...