Jump to content

Recommended Posts

Które ryby będą skutecznie oczyszczały akwa [180l.] z glonów nie osiągając zbyt dużych rozmiarów??? Oczywiście oprócz zbrojnika karłowatego (którego jeszcze nie spotkałam w sklepie) a będą równie łatwe w utrzymaniu co popularne zbrojniki dostępne w sklepach zoologicznych. Mój już po 2 mies. osiągnał długośc ok 10cm i stale rośnie :(

Link to comment
Share on other sites

Może się mylę ale wydaje mi się że glony są naturalnym elementem akwenów wodnych oczywiście powinno być ich jak najmniej ale będą się pojawiały zawsze i "naturalnymi" metodami (nie przekarmianie ryb, mniejsze naświetlenie,) możemy je ograniczać ale zawsze będą się pojawiały w akwa i chyba lepiej kupić jakąś rybkę niż lać chemię

Link to comment
Share on other sites

Tak glony to nieodzowny dodatek w akwarium,tylko należy rozgraniczyć kiedy są problemem i wtedy działać,najlepiej poznając przyczyny ich powstawania jw, kolega wspomniał.

Wgl. jakie glony masz na myśli?

Wbrew pozorom zbrojniki nie nadają się do zwalczania glonów,to że lubią po szybie jeździć i jak niektórzy twierdzą

że wtedy zjadają glony to pomyłka,wiele razy widziałem je na szybie bez żadnego znaku glona.

Link to comment
Share on other sites

plus kirysy.

 

Od kiedy kirysy zajmują się glonami?

Może się mylę ale wydaje mi się że glony są naturalnym elementem akwenów wodnych

No to chyba moje baniaki były wyjątkiem, bo nieraz bez ryb glonożernych nie miałem problemów z glonami, a czasem z ekipą sprzątającą ten problem był. To nie od obsady rybnej zależało czy glony się pojawiały, czy nie. Czasem glonów nie ma wcale, czasem wystarczy raz w miesiącu przeczyścić szyby gąbeczką, a czasem glony nas zjadają. Kwestia warunków w akwarium.
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o same glony to oczywiście kirysy nie wchodzą w skład "glonożerców".

Poszedłem ciut dalej i do otosów poleciłem stadko kirysów(z glonami nie maja nic wspólnego) które utrzymają czystość

na wierzchniej warstwie podłoża.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

tzn nie mam jeszcze "widocznego" problemu z glonami ale lepiej zapobiegać niż później walczyć z plagą glonów na szybach i roślinach :D A tak przy okazji co myślicie o umieszczeniu małży w akwarium znajomy ma ponad rok i żyją mają się dość dobrze a fajnie czyszczą piasek - podobno. :)

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie otoski są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska(parametrów wody) w jakich się znajdują.

Jeśli chodzi o ich zakup to podobnie jak z innymi rybami. Warto dowiedzieć się kiedy zostaną(zostały) przywiezione do sklepu w którym kupujesz i jeśli masz możliwość wstrzymać się kilka dni z ich kupnem.Prawdopodobieństwo kupna słabej ryby znacznie spada, a jeśli będziesz kupować na raty każda partia może być z innej dostawy.

 

Otoski są świetne do zbiorników z większą ilością roślin.Nie łamią łodyg, nie wykopują roślinek,nie robią dziur w liściach ... jedyne ryzyko tkwi właśnie w aklimatyzacji.

 

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Na forum czytałam że otoski są trudne w utrzymaniu 15??? tak od razu? :? a może najpierw spróbuję z 3 - 5 żeby mi tak na początku 15 nie poległo :|

Podaj parametry wody.

Z otoskami różnie bywa ale warto zadbać o niski odczyn ph sam wprowadzałem je do akwarium z ph 6.5 4 sztuki jeden padł pewnie za wysokie ph i aklimatyzacja,transport,stres.

Najtrudniej jest je wprowadzić potem zwiększając i pilnując parametrów mogą spokojnie się utrzymać przy ph 7.5.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...