Skocz do zawartości

Glony nitki / jak się pozbyć / przyczyna ??


Gregor002
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiem, że tych tematów było dużo... :( ale każde akwarium jest inne i każde się inaczej rozwija.

Pojawiły mi się glony nitki (pędzelkowate) na końcach liści kryptokoryny. Od dwóch dni oświetlenie 2x18W Philips + 1x24W AQUASTAR Podaję CO2 przez dzień/ na noc odłączam, 2 może 3 słupki maleńkich bąbelek unoszą się powoli ku górze, akwarium 112l

obsada: 9neonów 7żałobniczek 2miedziki 4brzanki mszyste

Karmię 2x dziennie rano i wieczorem, fakt źle robię bo trochę za dużo karmy sypię i wiele opada na dno,

Światło 12h dziennie

Wczoraj wieczorem dostałem zamówiony nawóz mikro/makro z allegro o taki:

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-makro-micro-na-5mies-koncentrat-i1998748737.html

Przesadziłem ostro :/ tej małej zakrętki dałem pół wieczorem i rano, a powinno być 7-8kropel na dzień ta zakręteczka to będzie chyba wielkości łyżeczki do herbaty pojemnościowo. (zakrętka z tej większej buteleczki, chociaż one chyba są takie same)

 

Co teraz robić ?? Jak się pozbyć tego glonu ?? Czytałem dużo, ale napisałem nowy temat bo mój przypadek jest trochę inny. Nie wiem czy dalej ten nawóz dawać tylko już tak jak ma być czyli na 100l wody 7-8kropelek, czy na razie w ogóle nie dawać. Czy odłączyć CO2 czy podłączyć na 24h na dobę ?? Zrobić jeszcze dziś podmianę wody ? ostatnia w niedziele. Odciąć zarażone liście, całe z łodygą czy tylko obszar zarazy ?

Testów puki co nie mam żadnych :/ muszę dopiero zakupić, jeśli trzeba to jakie ? jutro zakupię.

 

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) miałem podobny problem jak ty i zrobiłem także dosyć podobne błędy więc napiszę jak mi się udało wygrać z nitkami. Zacząłem od 4 dniowego zaciemnienia akwarium i po samym tym zabiegu połowa nitek zniknęła. Następnie ograniczyłem świecenie światła do 4 godzin i co tydzień zwiększałem o jedną godzinę 2x18W aż doszedłem do 9h i tak już zostało. Później włączyłem trzecią świetlówkę 1x18W i zacząłem od 2h i co tydzień zwiększałem o kolejne 2h aż do 9h i tak już zostało. CO2 podawałem wtedy gdy świeciło się oświetlenie a podawanie nawozów zacząłem podawać 1/4 dawki i cotygodniowo zwiększałem o 25% aż doszedłem do dawki zalecanej przez producenta. Jeśli chodzi o rośliny to nic nie usuwałem nic nie odcinałem wszystko samo odpuściło. Do tego zrobiłem dwie podmiany wody 40% i przez następne 2 tygodnie po 30% a teraz standardowo 20%. Po 2-3 tygodniach nitki odpuściły całkowicie i do dnia dzisiejszego nie mam z nimi żadnych problemów ;)

Rośliny na dzień dzisiejszy mam naprawdę w dobrej kondycji i zaczęły rosnąć jak szalone. Mam nadzieję że post okaże się pomocny. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za porady myślę, że je wykorzystam. Fotkę postaram się wrzucić wieczorem. Na razie podmieniłem 40% wody i świecę 8h tą świetlówką 24W Puki co wzrost glonów się zahamował. Kupiłem jeszcze dzisiaj środek jakiś tani na glony bo innego nie mieli :/ wlałem i poczekam do jutra, ewentualnie zaciemnię akwa na te 4dni już o tym myślałem tylko czy nic nie będzie roślinom ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...