Skocz do zawartości

Co2 test stały a KH ?


soniq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hey.

Proszę powiedzcie mi jak to rozumieć i czego się trzymać.

Do pomiaru co2 mam test stały Jbl i wskazuje PH 6.8 i KH 4 lub 5 czyli w/g kalkulatora co2 jest OK no i w/g testu stałego też.

natomiast jak zrobiłem test KH testem kropelkowym to wychodzi mi że KH mam 14 wiec jest za wysokie

a co za tym idzie znów w/g kalk. co2 było by stanowczo za dużo.

Test stały zalany jest wodą z filtra RO, co2 z butli pracuje non stop 1bąbel na 2 sek.

Nie widzę objawów tzw. "przyduchy" ale nie chciał bym zagazować ryb, zawsze trzymałem się testu stałego i dziś ot tak sobie zbadałem KH

i z kalkulatora co2 ( http://www.holenderskie.pl/?m=12/a/kalkulator_co2 )wyszedł taki wynik że szok trzy krotnie przekroczona dawka ....

gdzie jest prawda ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu już nie chodzi o to czy wierzę kalkulat. czy nie tylko czemu jest taka duża rozbieżność

między testem stałym a innym testem różnica KH 4 a KH 14 to spora różnica

wydaje mi się że test stały nie kłamie czyli 4 a test Tropical KH też chyba nie kłamie więc jakie mam w końcu KH ?

 

- używa ktoś z was testu stgałego CO2 JBL i dodatkowo mierzy KH innym testem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam i jestem zadowolony. Sprawdzam co jakiś czas ph testem kropelkowym i wszystko mi gra. Ale coś chyba pokręciłeś jak zmierzyłeś tym testem poziom kh skoro on nie mierzy poziomu kh. Poza tym chyba nie zalewa się go czystą wodą RO u mnie w instrukcji jest napisane, że wodą z akwarium. a z kolei na forum czytałem, że zalewa się wodą kh=4 ale ja robię z instrukcją (poza tym teraz mam kh=5 w akwarium więc mi pasuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak on mierzy w zasadzie PH ale pod spodem na naklejce jest poziom co2 i kh, więc co to kh było by nie wiarygodne ?

Na pewno jak używasz to masz też na naklejce kh.

test stały wskazuje

Ph 6,8

co2 - ok

Kh 4-6

 

a test kropelkowy jak pisałem wyżej wskazuje Kh-14 i tego nie mogę zrozumieć

Co do wody to zawsze używałem wody z akwarium w/g instrukcji ale gdzieś wyczytałem że powinna być RO że daje dokładniejszy odczyt Ph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta naklejka, gdzie masz kh 4-6, 8-12 itd nie pokazuje poziomu kh tylko w jakim przedziale powinieneś się zmieścić znając już swój poziom kh (testy kropelkowe). Czyli jeżeli mówisz, że masz kh=14 jesteś w przedziale 12-16 i powinieneś tyle co2 podawać, żeby utrzymywał się kolor niebieski akurat w Twoim przypadku. Gdyby test kropelkowy kh wskazał Ci załóżmy kh=5 wówczas musisz utrzymywać kolor z przedziału 4-6 czyli limonkowy. Bynajmniej ja tak to zrozumiałem. Dlatego żeby w pełni korzystać z testu stałego CO2 trzeba znać wartość kh w akwarium.

 

Myślę jeszcze, że dobrze byłoby zrobić test ph testem kropelkowym dla rozwiania wątpliwości i sprawdzenia testu stałego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze kolego to mnie oświeciłeś i dałeś dużo do myślenia do tej pory myślałem że Kh mam ok

i teraz nie wiem co z gazem powinienem go chyba wyłączyć i podmianami z filtra RO obniżać kh

 

ale podając gaz kh powinno się też obniżać wiec nie wiem czy wyłączyć czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwutlenek węgla KH nie obniżysz tylko PH, jeżeli chodzi o obniżenie KH to woda RO. Ale zależy jakie KH jest dla Ciebie optymalne (jaka obsada rybek). Na razie nie panikuj kup sobie test na ph i wtedy będziesz wiedział na 100% jakie masz bo nie wiem czy dobrze Ci wskazuje na tej wodzie z RO. Dobrze byłoby jakbyś podał więcej szczegółów odnośnie akwarium pojemność i jakie masz rybki. Myślę, że gdyby była przyducha na pewno zauważysz po rybkach (obserwuj akwarium).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...