Skocz do zawartości

ksiazka nt. chemizmu wody w akwarium


wicekx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy, zdesperowany i zmeczony szukaniem. Potrzebuje powaznej ksiazki nt. chemii wody. Czegos co nie traktuje akwarysty jak polglowka. Czegos co traktuje interakcje chemiczne w wodzie na profesjonalnym, rzeklbym biochemicznym poziomie. Trzymam ryby w profesjonalnych szafkach w obiegu zamknietym(50 akwariow kazda) monitorowanych komputerowo z trzykrotnym back-upem elektronicznym na wszelki wypadek. Woda reverse osmosis+instant ocean+bufer dostarczana w ilosci 15% objetosci na dobe(wymiana). Caly czas o tej samej jakosci(z odchyleniem 5 mikroSiemensow i pH 0.2-3-inaczej system zrzuca ja do scieku i produkuje nowa). Mimo tego ze mam wciaz taka sama ilosc ryb i stabilne warunki to np. pH lubi sie wahac od 7,4 do 8,0. Nie zagraza to rybo w zaden sposob ale doprowadza mnie do depresji ze nie moge znalezc wyjasnienia tego procesu. Chcialbym to wszystko zrozumiec tak jak dobry mechanik rozumie silnik samochodu.

Za pomoc serdecznie i z gory dziekuje

 

Używaj polskich znaków, jesteś na polskim forum. Nie przyjmuje do wiadomości że nie masz polskiej klawiatury, zmiana ustawień w Windowsie to 30s. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta-za mały bufor Kh. Stąd te wahania. Jak masz bardzo małe Kh to ph może się zmieniać przez: zmianę stosunku co2 do o2, karmienie mięsem, oświetlenie, poziom azotów, itp.

Z drugiej strony jak w akwariach jest coś co podnosi stale kh to wlewanie kwaśnej wody da efekt tylko na chwile. Po pewnym czasie kwas zostanie zabsorbowany przez Kh i znowu będziesz miał skok ph.

Wiem że to co napisałem jest malo zadowalające ale tak to działa. Kh rządzi Ph. I od tego trzeba wyjść.

Jakie parametry masz tej wody która machineria ci podmienia? Jakie parametry wody są w akwariach? Jakie chcesz mieć parametry wody?

Jak nie chcesz prowadzić dyskusji na ten temat to napisz. Bo wiem że szukasz lektury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...