Jump to content

Jak zaplanować podłoże?


gosiaqool
 Share

Recommended Posts

Akwarium 100l. Zbieram się do restartu (zmiany podłoża) z powodu żwirku, który mi zatwardza wodę.

Planuje dać podkład JBL AQUABASIS (2,5L bo dość drogi jest, więc tylko, żeby posypać po dnie) na to FLORAPOL 350g zmieszać ze żwirkiem (nowym oczywiście) a na to keramzyt (czytałam, że to dobre rozwiązanie). Na wierzch żwirek zmieszany z JBL Manado (5l) bo w samym Manado nie da się sadzić a ma fajne właściwości.

Choć szczerze mówiąc kusi mnie żeby dać tylko 700g Florapolu (bo tańszy) zmieszanego ze żwirkiem bez Aquabasis. Które z tych dwóch lepiej użyć? I czy takie rozwiązanie jakie sobie wymyśliłam ma sens. Tylko proszę spokojnie bo cały czas się uczę i nie wszystko jeszcze ogarnęłam.

Link to comment
Share on other sites

(2,5L bo dość drogi jest, więc tylko, żeby posypać po dnie)

Jeśli dla Ciebie 2,5l AquaBasis jest drogo to polecam założyć akwarium na ziemi. AquaBasis to w większości ziemia tylko, że z dodatkami takimi jak nawozy czy glina. Mam akwa na ziemi i mogę polecić.

 

Tak ode mnie to weź nie twórz z podłożem. Sam miałem ten dylemat i naczytałem się na temat Manado to opinie niby ok ale jak dla mnie ten kolor jest nie na miejscu - nie wyobrażam sobie go w akwarium.

Florapol to to samo co JBL AquaBasis tylko, że w koncentracie czyli niezmieszany ze żwirem. Jak chcesz to kup żwiru i wymieszaj z Florapolem i będziesz miała to samo co JBL AquaBasis.

Ja jednak odradzam robienie takiego czegoś ponieważ jest to bez sensowne. Uważam, że lepiej kupić albo tanie podłoże z ziemi albo droższe takie jak ShrimpSand, ASII*, Ada Amazonia itp. i nie bawić się w warstwy.

Kombinowanie trochę tego, trochę tamtego nie jest za dobre.

 

Jak chcesz mało wydać to kup sobie bazaltu za 25zł, ziemię za 5 zł i masz podłoże organiczne.

Link to comment
Share on other sites

Mam już żwir czarny bazaltowy drobny (okazja) i keramzyt. Na podłoże będzie chyba jednak ziemia ogrodowa albo JBL Florapol (bo to się miesza ze żwirkiem i na dnie kładzie, prawdopodobnie to samo co JBL Aquabasis tylko skoncentrowane i tańsze). Co radzicie? Czy keramzyt wymieszać z ziemią/substratem? Czy ułożyć na wierzch na substrat/ziemie, pod żwir. Mam oczywiście siatkę z budowlanego jakąś plastikową, która przytrzyma wszystko na miejscu. Chciałam też trochę torfu włóknistego w podłożu ułożyć, żeby zmiękczał lekko wodę, dać go na sam spód? Czy na wierzch?

Link to comment
Share on other sites

Ja również polecam pod spód ziemię - w razie wątpliwości.

Wydaje mi się, ze ona wolniej jałowieje niż "podłoża". Poza tym mam wrażenie, że rośliny w niej mocniej się trzymają.

Torf raczej nie na wierzch, bo może barwić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...