Skocz do zawartości

Jak zaplanować podłoże?


gosiaqool
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 100l. Zbieram się do restartu (zmiany podłoża) z powodu żwirku, który mi zatwardza wodę.

Planuje dać podkład JBL AQUABASIS (2,5L bo dość drogi jest, więc tylko, żeby posypać po dnie) na to FLORAPOL 350g zmieszać ze żwirkiem (nowym oczywiście) a na to keramzyt (czytałam, że to dobre rozwiązanie). Na wierzch żwirek zmieszany z JBL Manado (5l) bo w samym Manado nie da się sadzić a ma fajne właściwości.

Choć szczerze mówiąc kusi mnie żeby dać tylko 700g Florapolu (bo tańszy) zmieszanego ze żwirkiem bez Aquabasis. Które z tych dwóch lepiej użyć? I czy takie rozwiązanie jakie sobie wymyśliłam ma sens. Tylko proszę spokojnie bo cały czas się uczę i nie wszystko jeszcze ogarnęłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(2,5L bo dość drogi jest, więc tylko, żeby posypać po dnie)

Jeśli dla Ciebie 2,5l AquaBasis jest drogo to polecam założyć akwarium na ziemi. AquaBasis to w większości ziemia tylko, że z dodatkami takimi jak nawozy czy glina. Mam akwa na ziemi i mogę polecić.

 

Tak ode mnie to weź nie twórz z podłożem. Sam miałem ten dylemat i naczytałem się na temat Manado to opinie niby ok ale jak dla mnie ten kolor jest nie na miejscu - nie wyobrażam sobie go w akwarium.

Florapol to to samo co JBL AquaBasis tylko, że w koncentracie czyli niezmieszany ze żwirem. Jak chcesz to kup żwiru i wymieszaj z Florapolem i będziesz miała to samo co JBL AquaBasis.

Ja jednak odradzam robienie takiego czegoś ponieważ jest to bez sensowne. Uważam, że lepiej kupić albo tanie podłoże z ziemi albo droższe takie jak ShrimpSand, ASII*, Ada Amazonia itp. i nie bawić się w warstwy.

Kombinowanie trochę tego, trochę tamtego nie jest za dobre.

 

Jak chcesz mało wydać to kup sobie bazaltu za 25zł, ziemię za 5 zł i masz podłoże organiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już żwir czarny bazaltowy drobny (okazja) i keramzyt. Na podłoże będzie chyba jednak ziemia ogrodowa albo JBL Florapol (bo to się miesza ze żwirkiem i na dnie kładzie, prawdopodobnie to samo co JBL Aquabasis tylko skoncentrowane i tańsze). Co radzicie? Czy keramzyt wymieszać z ziemią/substratem? Czy ułożyć na wierzch na substrat/ziemie, pod żwir. Mam oczywiście siatkę z budowlanego jakąś plastikową, która przytrzyma wszystko na miejscu. Chciałam też trochę torfu włóknistego w podłożu ułożyć, żeby zmiękczał lekko wodę, dać go na sam spód? Czy na wierzch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...