Skocz do zawartości

112l Brilluxa ogolny, jak wystartowac poprawnie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich dojrzalych akwarystow, jestem tu nowicjuszem i chcialbym uzyskac troche waznych dla mnie informacji.

Moj osprzet:

- akwarium Brillux Power-80 112l

- pompka AQUA SZUT _ FILTR TURBO 750N _(80-200L)

- FILTR ZEWNĘTRZNY HW-302 + ceramika + zeolit + wegiel aktywny

- oswietlenie orgianlne T5 24W ( w trakcie wymiany na: 24W (55cm) PHILIPS Aquarelle 10000K + 24W (55cm) PHILIPS MASTER TL5 865 6500K)

- podloze: AQUA ART SUBSTRATE ll 5,4kg CZARNE x2 + moskietiera + zwirek czarny 3-5mm

 

Co mam do wykorzystania:

- NAWÓZ ***GTDW*** KULKI glin-torf z CO2

- Nawóz AQUA GAINER dla roślin akwariowych z makro i mikro elementami.

- Nawóz dla roślin Green Plants.

- PLANTA GAINER Ferro+ 500ml żelazo Aqua Art

- KALIUM 500 ml EasyLife POTAS w płynie K

- Uniwersalny nawóz ProFito 250ml EasyLife

- EASYCARBO 500 ml easy carbo EasyLife CO2

- JBL Denitrol Biostarter

 

Parametrow wody kranowki nie moge podac gdyz dopiero zamowilem testy.

Nastawiam sie na mala hodolne roslin malo wymagajacych.

 

Wolalbym sie od Was dowiedziec kilku rzeczy dotyczacych staru zbiornika.

Czy pod substrat uzyc tych kulek GTDW gliniano torfowych czy ewentualnie zostawic na pozniej?

Po zalaniu zbiornika i zasadzeniu roslin uzyje Biostartera ,wiem ze zbiornik dojrzewa jakies dwa tyg. Czy w tym czasie mam dodawac potas, carbo, zelazo itp? Jesli tak to w jakich proporcjach i jak czesto? Rano czy wieczorem?

Oswietlenie czytalem ze od poczatku jakies 5-6godz/dzien a pozniej dodawac az osiagne 10-12godz/dzien?

Moglby mi ktos obliczyc lub podac zblizone dawki podawania nawozow, potasu, CO2 i zelaza bo niezbyt wiem jak to zrobic za pomoca kalkulatora?

Wiem ze bez testow sie nie obejdzie bo musze sprawdzac parametry wody ale na poczatek chcialbym znac jakies dawki ktore wy stosujecie przy nowym akwarium.

Woda bedzie 100% kranowka odstana na 24h we wiaderkach.

 

Dziekuje z gory za odpowiedzi i za Wasza pomoc. Zalezy mi na tym zeby od poczatku czegos nie popsuc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty się tak na te nawozy uparłeś ? Nie wiemy jakie rośliny planujesz, jakie będą mieć wymagania i td....Kulki wsadzaj najlepiej przy sadzeniu roślin- pod korzenie. A potem czekać i obserwować-potas i easycarbo możesz zaraz podawać, a z resztę się wstrzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosliny jakie bede mial to:

MICROSORIUM PTEROPUS

HEMIGRAPHIS COLORATA

ECHINODORUS BLECHERII żabienica

SAGITTARIA SUBULATA

ACORUS MINIMA

ANUBIAS BARTERI

OPHIOPOGON MINIMA

HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA

MOCZARKA EGERIA DENSA

LUDWIGIA REPENS CZERWONA

ECHINODORUS AMAZONICUS żabienica

Flame Moss - Taxiphyllum sp. płomienny mech

 

Z kulkami to sie zastanawiam bo podobno to podloze jest samowystarczalne.

A co do CO2 w plynie to pisze ze 1 ml / 100 litrów wody, czy taka dawke przyjac czy na poczatek zmniejszyc/zwiekszyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie znajde informacje na temat poprawnego sadzenia poszczegolnych roslin? Wiem ze niektore wkopuje sie w podloze, inne musze miec korzenie na wierzchu.

I jeszcze jedno, czy te kulki gliniane dac pod substrat czy narazie odpuscic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat poprawnego sadzenia: wystarczy wrzucić nazwę rośliny w google albo poszukać w spisie roślin na forum. Z twoich roślin to będziesz musiał microsorium i anubiasa sadzić na korzeniu albo kamieniu, no i mech też. Kulki warto wrzucić, nie zaszkodzą, a roślinom powinno być na start łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie osiągniesz czegoś takiego jak idealne parametry wody nie wiedząc co będziesz miał w akwa. Parametry są potrzebne przy dobraniu obsady ryb. Potem tylko żelazo i potas jeżeli chodzi o nawożenie. Widzę że kupujesz/dostajesz różne pierdółki których nawet nie wiesz czy ci się przydadzą. Jak tak samo będziesz robił z rybami, to ciężko będziesz miał. Ale twoje akwa, twoje rybki, twoja zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zalalem zbiornik od nowa, zasadzilem rosliny, podloze to AS2+ i zwirek (moskitiera pomiedzy nimi). Wg testu JBL CO2 i ph mam kolor niebieski jasny wiec za male stezenie, dodalem Carbo 2ml bo mam akwa 112l i potas w plynie 3ml. Co o tym myslicie?

Uformowalem sobie takie stwierdzenia, jesli jest cos nie tak to mnie poprawcie:

Oswietlenie 5-6h i co tydz 1godz wiecej do 10-12h

 

Podmiana wody 30% raz na tydz ( na poczatek 2x w tyg

Nawozenie po 2-3tyg od zmiany

EasyCarbo CO2- 2-3x/tydz 1ml/50liltrow

Potas- 3ml raz dziennie

Planta Gainer Pro Ferro+ Zelazo- Najpredzej 2mies po zalozeniu akwa, podawac wieczorem po zgaszeniu swiatla. Zaczynam od 1ml/40l i zwiekszamy

 

Wynik moich testow JBL:

No3 0-10 OK

No2 0-0.5 OK

GH >21 (!!!)

KH 15-20 (!!!)

pH 8-8.4 (!!!)

Cl2 0 OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik moich testow JBL:

No3 0-10 OK

No2 0-0.5 OK

GH >21 (!!!)

KH 15-20 (!!!)

pH 8-8.4 (!!!)

Cl2 0 OK

No3 - mało - dosyp trochę żarcia

NO2 ok

GH, pH, KH - wysokie

Cl - ok.

Zrób testy kranówki. Zobaczymy dlaczego masz taką twardą wodę a szczególnie ze położę AS powinno ci obniżać pH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje akwarium po 13 dniach. Nawozenie Potas oraz butla Co2 i czasem Easy Carbo.

Korzen przesuniety do tyłu, kamien pozostał bo korzeń wypływa.

Doszła gałęzatka wodna 5szt.

Podciąłem korzenie pływającym roslinom

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jakie ryby mi polecicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...