Skocz do zawartości

Jak spowolnić wzrost ludwigii repens


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nietypowy problem. Za szybko rozrasta mi się ludwigia repens, natomiast inne rośliny rosną powoli. Czy można jakoś ją przyhamować? Nie chcę za bardzo zmniejszać oświetlenia, bo inne rośliny na tym ucierpią a nie o to mi chodzi.

 

Baniak:

63L

 

Moje wszystkie rośliny:

Nadwodka wielonasienna

Mikrosorium

Mech jawajski

Ludwigia repens

Nurzaniec

Trawka brazylijska

Gałęzatka

Sagitaria subulata

Pistia

Rzęsa wodna

 

Oświetlenie:

15W T8 6500K

15W T8 5000K Flora Sun

8W T5 4000K (tylko tą świetlówkę mogę ewentualnie wyłączyć)

razem 38W czyli 0,6W/L

 

Nawożenie:

Tabletki Sera Florenette A (dałam mniejszą ilość niż według ulotki na sam start baniaka)

 

Technika CO2:

Nie stosuję

 

Akwa z roślinnością wystartowało 10 dni temu, z tym że większość roślin rosło w poprzednim moim akwa i tam też miały idealne oświetlenie i były nawożone. Oto zdjęcia dla porównania z pierwszego dnia i z dzisiaj:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to rozsądne ale jakby tak uciąć korzenie? Zanim się na nowo ukorzeni... trochę minie, no ale ileż można wyciągać rośliny i tak obcinać... wydaje mi się, że przycinka albo zmniejszyć światło no ale nie wiadomo wtedy jak inne rośliny na tym wyjdą, chociaż microsorium, mech i gałęzatka oraz nurzaniec nie mają specjalnych wymogów świetlnych więc może nie będzie tak źle... nie wiem może tą drogą spróbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ucięciem korzeni to raczej będzie problem, bo roślina jest co prawda zasadzona w żwirku, ale jest też obłożona łupkami. Musiałabym rozwalać całą aranżację. Inna sprawa, że ludwigia ma sporo korzeni wystających z całej długości łodyg i chyba stąd też pobiera mnóstwo substancji odżywczych. Niestety ucinanie tych małych korzonków to chyba syzyfowa praca. Wczoraj zauważyłam, że jedna z łodyg w ogóle nie była zakorzeniona, tylko sobie pływała a miała wypuszczone nowe pędy... Może jakieś inne sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy problem. Za szybko rozrasta mi się ludwigia repens, natomiast inne rośliny rosną powoli. Czy można jakoś ją przyhamować? Nie chcę za bardzo zmniejszać oświetlenia, bo inne rośliny na tym ucierpią a nie o to mi chodzi.

 

Baniak:

63L

 

Moje wszystkie rośliny:

Nadwodka wielonasienna

Mikrosorium

Mech jawajski

Ludwigia repens

Nurzaniec

Trawka brazylijska

Gałęzatka

Sagitaria subulata

Pistia

Rzęsa wodna

 

Oświetlenie:

15W T8 6500K

15W T8 5000K Flora Sun

8W T5 4000K (tylko tą świetlówkę mogę ewentualnie wyłączyć)

razem 38W czyli 0,6W/L

 

Nawożenie:

Tabletki Sera Florenette A (dałam mniejszą ilość niż według ulotki na sam start baniaka)

 

Technika CO2:

Nie stosuję

 

Akwa z roślinnością wystartowało 10 dni temu, z tym że większość roślin rosło w poprzednim moim akwa i tam też miały idealne oświetlenie i był nawożone. Oto zdjęcia dla porównania z pierwszego dnia i z dzisiaj:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Bardzo ładne akwarium z taką obsadą roślin ja tu widzę 2 sposoby albo zmniejszenie oświetlenia ale wtedy trawka brazylijska może mieć problem albo zmniejszenie nawożenia.Spróbuj na początek wyłączać tą 8W pół lub godzinę wcześniej niż te dwie pozostale ąż dojdziesz do różnicy 2-4 godzin i tak zostaw na kilka dni zobaczysz co się będzie działo

 

Muszę przyznać że ładnie ci rosną te roślinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komplement :) Więcej o moim akwa w galerii. Ta świetlówka 8W jest zamocowana z przodu pokrywy i ma wbudowany wyłącznik więc spróbuję z tym stopniowym wyłączaniem. Następne nawożenie w akwa planuję dopiero na koniec tygodnia i pod ludwigię na pewno nic nie dam. Trochę dziwny ten mój temat, bo chyba jednak większość osób na tym forum chciałaby mieć takie problemy jak ja ;) pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...