Skocz do zawartości

180 litrów bez grzałki OBSADA


Marcelina84
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o sugestie obsady akwa. 3 miesiące ;)

Litraż 180 -

BRAK GRZAŁKI!!! temp. utrzymuje się 21 - 22 C bardzo rzadko spada do 20 C

Filtr zewnętrzny kubełkowy

oświetlenie: świetlówka

napowietrzanie: 2,4 l/min

Rośliny: Bakoba drobnolistna, gałęzatka, Blyksa japońska, Mikrozorium skrzydlate, Onowodek madagaskarski, Zwratka, Żabienica

Ryby: 3 welony, 3 kiryski, 6 chińskich kardynałek, 2 glonojady (zbrojniki), 2 karpie koi (które w kwietnie wskakują do oczka wodnego) oprócz tego 3 krewetki red cherry, 2 krewetki (chyba babaulti - podobne do tych czerwonych tylko są szarozielone), 2 krewetki filtrujące. Dzisiaj dokupiłam 3 gupiki i 3 żałobniczki - nie wiem czy przetrwają. :?

 

Taki stan utrzymuje się od ponad miesiąca, rybki dokupuję w małych ilościach gdyż obawiam się o niską temperaturę i nie chcę przerybić zbiornika. Jeśli ktoś ma doświadczenie z akwa bez grzałki proszę o rady bo nie chcę kupować na ślepo, a w akwarystycznym ( co dziwne) wszystko im pasuje do tego zbiornika :). Tej temp. nie przetrwały długonos ciernisty, piskorek, stojaczek punktowany.

 

Zastanawiam się nad pielęgniczką kakadu 1 samiec dwie samice, chociaż obawiam się że będą zbyt agresywne dla pozostałych mieszkańców. Oczywiście rozpatruję zakup grzałki - szczególnie po uwolnieniu karasi chociaż jest ich mi bardzo szkoda bo są to bardzo przyjacielsko nastawione ryby, jedzą z ręki i podpływają do szyby jak podchodzi się do akwa. - strasznie ciekawskie :)

Jestem początkującą akwarystką więc z góry dziękuję za wszelkie rady. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz troche pomieszaną obsadę. Zimnolubne ryby z ciepłolubnymi, np. welonka.

Przeczytaj tematy o obsadach a nie kupujesz na ślepo a póżniej wyjdzie że będziesz musiała oddać połowę.

A tak wogóle to nie możesz po prostu kupić tej grzałki ?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście rozpatruję zakup grzałki - szczególnie po uwolnieniu karasi chociaż jest ich mi bardzo szkoda bo są to bardzo przyjacielsko nastawione ryby, jedzą z ręki i podpływają do szyby jak podchodzi się do akwa. - strasznie ciekawskie :)

Jestem początkującą akwarystką więc z góry dziękuję za wszelkie rady. :D

Czyli ze względu na to że karasie nie przeżyją w wyższej temperaturze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki w zbiorniku pływają karpie koi oraz welony nie ma sensu dokupywać innych ryb. Jeśli masz zamiar na wiosne wpuścić je do oczka to dopiero wtedy będzie można coś pomyśleć. Rozumiem, że mają iść do oczka na stałe, bo jeśli na kolejną zime znów wpuścisz je do tego litrażu, w którym będzie nowa obsada, to nie skończy się za dobrze. Jeżeli temperatura wynosi około 20 stopni to możesz pomyśleć nad wpuszczeniem kilkunastu brzanek różowych lub birmańskich, oczywiście jak już nie będzie obecnej obsady. Kardynałki też jak najbardziej pasują. Mogą też być danio pręgowane. Oba gatunki także są stadne. Jeżeli posiadane przez ciebie kiryski to pstre lub spiżowe to też w porządku, ale przydało by się dokupić ich jeszcze kilka. Żałobniczki także mogą być trzymane w takiej temperaturze, ale w większej ilości. Opcji jest wiele, ale podstawą jest pozbycie się z akwarium welonów oraz karpi. Co do długonosa, to nie zdechł na skutek nieodpowiedniej temperatury. Ta ryba to typowy mięsożerca, więc jeśli nie był karmiony odpowiednio mógł zdechnąć z głodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karkonosz dzięki za rady :) Karpie koi odchodzą na stałe, a zamieszkały ze względu na przebudowę oczka. Długonosy i węgorki karmione były mrożoną ochotką. Smutno wygląda akwarium z trzema welonkami i dwoma karpiami koi. Myślałam że jakoś da się połączyć karpie z rybami znoszącymi "niższe" temperatury. Kiryski są spiżowe więc dokupię jeszcze kilka :) Także żałobniczki bo świetnie jak na razie sobie radzą. Ile rybek może tam jeszcze zamieszkać bo boje się że przesadzę z obsadą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro welony zostają, to nie ma co szaleć z obsadą. Weź pod uwagę, że urosną z nich takie 3 byczki po 20 centów, które wymagają sporo miejsca do pływania i odpowiedniej filtracji. Jeśli obecnie są faktycznie małe, to ja proponuje zostawić kardynałki, dokupić ze 3 kiryski i tak zostawić. Zbrojniki i żałobniczki bym oddał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, bo już się robi bałagan. Masz welony, karpie koi, kardynałki wiesz że nie możesz pozwolić sobie na podwyższanie temp. a wymyślasz pielęgniczki kakadu, żałobniczki, gupiki. Moim zdaniem zdecyduj się w tym momencie, zanim narobisz kolejnych nieprzemyślanych zakupów, czy chcesz mieć tu tymczasowo do wiosny te karpie, czy robisz ciepłolubną towarzyską obsadę. Bo nie możesz sobie ot tak trzymać ryb o tak różnych wymaganiach w jednym akwarium. Tym razem opłaci się wstrzymać z wszelkimi zakupami. A jak pozbędziesz się welonów zostaną kardynałki i przydałoby się albo je potem oddać albo odpowiednio dobrać towarzystwo.

To co obsada docelowa?

Chłodne wody (najlepiej ok. 22-23 stopni):

 

35x kardynałek chiński

2+4x gupik endlera

1+1x zbrojnik niebieski

6x kirysek spiżowy/pstry/panda

krewetki

 

Ciepłe wody:

 

30x żałobniczka

1+2x pielęgniczka kakadu

1+1x zbrojnik niebieski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...