Jump to content

Węgiel aktywny w wodzie


Recommended Posts

Na początek witam wszystkich. Mam na imię Paweł i jestem posiadaczem akwarium 112 litrów z czarnym żwirkiem kwarcowym o granulacji 2-4mm ,substratem jbl aquabasis, filtrem kubełkowym HW-402B i pompką Tetra APS-300.

A teraz moje pytanie: czy w przypadku gdy zastosowałem wkłady filtracyjne (gratisowe) tzn. bioceramikę, węgiel aktywny i zeolit muszę coś zmienić lub zastąpić gąbką (lub czymś innym).

Dodatkowo przyznaje że trochę się pośpieszyłem i powstał problem. :roll: Mianowicie po urządzeniu akwarium (ułożeniu dna, posadzeniu roślin i zalaniu wodą) zalałem filtr i załączyłem go. Tyle że nie pomyślałem o wypłukaniu wkładów dzięki czemu pył węglowy załatwił mi czarną wodę - na razie trwa to dwa dni. Czy muszę teraz wymieniać wodę i czyścić żwirek :?:

Link to comment
Share on other sites

Węgiel aktywny z tego co wiem umieszcza się w akwarium po chorobie żeby wchłonął pozostałości po leku. Co to znaczy wymieniać wodę? Chodzi Ci o podmiany? Płuczę się żwirek po ty że mogą znajdować się w nim różna zanieczyszczenia.

Link to comment
Share on other sites

Daj na dół ceramikę,wata perlonowa,gąbka i powinno być w porządku.Węgiel do lamusa ale może się kiedyś przydać.

Baniak póki co jest w początkowej fazie dojrzewania,spuść wodę odmulaczem czyszcząc dokładnie podłoże,wodę trzeba wymienić.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź.

Do Szak123 wymianę wody rozumiem jako całkowity restart zbiornika. Akwarium ma dopiero 3 dni więc woda jest niedojrzała a rośliny dopiero wsadzone. Pełna wymiana wody nie sprawi większego kłopotu.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście widziałem tabelę, ale niestety w kranie można spotkać nie tylko H2O+Cl ale też wiele innych substancji. Wydaje mi się, że jeżeli węgiel aktywny pobędzie przez okres dojrzewania zbiornika w filtrze to chyba nic złego stać się nie może. :?

 

Najważniejsze że wiem o konieczności zmiany wody i oczyszczenia dna z pyłu węglowego.

Dzięki za wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...