Skocz do zawartości

[40l] Ogólne w klimacie Black Waters


md34288
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Na wstępie od razu napisze, że styl czarnych wód ostatnio bardzo mi się spodobał, ale nie miałem odwagi całkowicie zmienić mojego roślinnego akwa w czarne wody (również z powodu żony, która kategorycznie nie chciała się zgodzić na takie cyt. "ciemne i brudne" akwarium w dużym pokoju ;) no cóż, trzeba iść na kompromisy). Na pewno niektórym nie spodoba się takie pomieszanie stylów LT i BW, jednak mi (i nawet żonie :D ) akwarium w takim kształcie się podoba. Myslę, że wyszło mi lepiej, niż na początku przypuszczałem. Po kolei zatem:

 

Akwarium:

50x30x30 z pokrywą, profilowane, więc jest tylko 40l

 

Filtr:

AQUAEL FAN MINI PLUS, Moc: 4,2 W. Gąbka w filtrze wymieniona na większą, po której chętnie biegają krewetki.

 

Grzałka:

GRZAŁKA Z TERMOSTATEM firmy AQUAEL 100W. Nie wsadziłem jej jednak do akwarium, bo póki co temperature mam prawie 25 stopni, więc jest chyba zbędna

 

Światło:

świetlówka 15W, troszkę lepsza niż ta standardowa w zestawie.

 

Rośliny:

1. Lotos

2. Kryptokoryna (chyba taka niskopienna)

3. Mech (nie wiem jaki to gatunek, ale raczejnie jawajski)

 

Podłoże:

Żwir bazaltowy "3-5mm", pod nim ziemia ogrodowa. Wiem, ze to za nic nie spina się z czarnymi wodami, ale cóż... Może po restarcie akwarium zmienię na piach typowy dla BW.

 

Tło:

Kremowa ściana, ale wg mnie wygląda całkiem nieźle. Zawsze miałem czarne tło, ale czarny brystol teraz wydaje mi się zbyt ponurym rozwiązaniem.

 

Woda:

Póki co parametrów wody nie sprawdzałem. Do wody dodaję herbatkę z szyszek olchy i liści dębowych, przez co ma lekko herbaciany kolor, choć na zdjęciu może tego nie widać. Żeby roślinom rosło się lepiej, dolałem jeszcze potasu. mimo że w podłożu jest gleba, w naszej ziemi raczej mało potasu i w roślinach pojawiały się dziurki, potas w płynie trochę to zahamował. Nie stosuję bimbrowni.

 

Ozdoby:

Samodzielnie znalezione korzenie, małe gałązki, rozłupane kokosy, liście dębu, szyszki olchowe.

 

Obsada:

xxx Red Cherry i Babaulti (pewnie te gatunki się już przemieszały ;) )

4x samica gupika (+ ok 8 narybku gupika)

1x zbrojnik niebieski

 

Czekam na Wasze konstruktywne opinie o moim zbiorniczku, porady dotyczące obsady, roslin, sprzętu itp. Prosze również o wyrozumiałość przy dodawaniu opinii o moim nowym akwa:) Szczególnie od zadeklarowanych zwolenników konkretnych stylów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę musiałem się ochodzić za odpowiednimi korzeniami i tymi cienkimi gałązkami, ale chyba było warto :) Udało mi się znaleźć suchą gałąź olchy, jeszcze z szyszeczkami. Cieszę się, że nie tylko mi się podoba :)

 

Co do obsady, to oczywiście jak najbardziej zgadzam się z tym, że gupiki tu nie pasują, ale nie miałem co z nimi zrobić. Zostały mi z poprzedniego baniaka, niebardzo mam je komu oddać, spuścić w kanalizacji żal, bo to żywe istoty przecież (i nasi ulubieńcy :) ). Poza tym podobają się żonie... Zresztą niejeden z panów akwarystów sam wie najlepiej, że dobrze jest mieć żonę po swojej stronie i żeby akceptowała ona hobby męża :) Z miłą chęcią zamieniłbym je na bojownika i stadko neonków zielonych, razbor galaxy, albo szczupieńczyków, ale cóż... Z doświadczenia też wiem, że wpuszczenie bojownika do narybku pawich oczek kończy się ogólna masakrą, a tego też chciałbym uniknąć. Może uda mi się niedługo znaleźć sposób na odpowiednie pozbycie się gupików i zbrojnika, a wtedy obsada ulegnie zmianie na sensowniejszą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawione liście z prawej strony to kompletny przypadek :) akurat w momencie robienia zdjęcia prąd wody przyniósł je na prawą stronę i ustawił przodem do szyby. Teraz już nie ma tych liści na pierwszym planie. Lotos z lewej strony bardzo ładnie i szybko się rozrasta, kryptokoryny stoją w miejscu i nadal mają ubytki w liściach, może ktoś ma pomysł dlaczego? Za jakiś czas wrzucę jakąś aktualniejszą fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane uaktualnione foto poniżej :) Trochę zmieniłem ułożenie gałązek i liści. W sumie za każdym razem, jak coś działam w baniaku, to ułożenie gałązek się zmienia, a nawet pod moją nieobecność zbrojnik układa je po swojemu. Co dzień więc to inne akwarium :) Obsada na razie bez zmian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

aktualniejsze zdjęcie mojego zbiornika poniżej. Zbiornik ma już 4 pełne miesiące. Obsada cały czas bez zmian.

 

Mam problem z lotosami (choć kryptokoryna też trochę choruje). Otóż pojawiają się na liściach przebarwienia, potem zmieniają się one w dziurki, które rosną coraz bardziej, aż liść obumiera. Czy ktoś ma pomysł co to jest i jak temu zaradzić? Na zdjęciu na liściach lotosa na pierwszym planie witać już takie kropki...

 

Prosze o pomoc i ew. komentarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakładaniu akwarium w styczniu wsadziłem na tył kilka sadzonek Vallisneria, czyli nurzańca. Niestety, pewnie brak światła spowodował, że nurzaniec nie urósł, stoi ciągle w miejscu. Są to na tyle małe sadzonki, że na zdjęciu ich nie widać. Natomiast kryptokoryny z prawej strony gęsto sie rozrosły. Chociaż jestem trochę zawiedziony, gdyż jest to chyba gatunek niskopienny kryptokoryny. A miałem nadzieje, że jej liście pójdą bardziej w górę. No cóż, niech już tak będzie, bo gdyby kryptokoryny urosły do góry, to już rybki chyba nie miałyby gdzie pływać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie po długiej nieobecności.

Poniżej aktualne zdjęcie mojego baniaczka. Obsada bez zmian. Przednia szyba zarosła już nieco glonami, ale myślę, że akwarium nie straciło jeszcze klimatu Black Water (na rzecz glonarium :D ). Czas na gruntowne czyszczenie, może jakaś zmiana aranżacji, albo obsady. Niebardzo mam komu oddać te gupiki. Chętnie bym na ich miejsce dał jednego bojownika i do tego trochę krewetek, ale wrzucenie go do pawich oczek spowoduje prawdopodobnie ich masakrę... :bije:

 

Tymczasem zachęcam do komentowania, wszelkie uwagi mile widziane. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

dziś postanowiłem wyczyścić trochę mój baniaczek, a przy tym zmieniłem nieco aranżację (przerwałem rośliny, zmieniłem ułożenie korzeni). Chciałem jednak, żeby nadal zostało w tym moim stylu wesołego pseudo BW :) Teraz widać filtr z lewej strony, ale czekam, aż lotos podrośnie i go zasłoni. Co by tu poprawić? (poza obsadą, bo nie mam komu oddać/sprzedać gupików, które się poza tym bardzo podobają żonie... :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...