Skocz do zawartości

rozeszerzanie akwarium?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam akwarium 200l - 100x40, szyba 6 albo 7 mm

 

Czy to normalne że klej na dole "rozciąga się" przez co boczne ściany są lekko wypchnięte? Może nie jest to dużo - na całej wysokości 1-1,5 mm ale przyznam że mnie to trochę niepokoi, trochę za dużo wody do rozlania:)

 

Ewentualnie może jest po prostu tak sklejone? bo zaobserwowałem ten efekt tylko na bocznych ściankach...

 

tak poza tematem to do dziś nie mogę pojąć fenomenu tego silikonu, w szczególności w tych duuużych zbiornikach;)

 

z góry dzięki za odp:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie, czarny dość miękki - akwa mam od kolegi a on z kolei jest fanatykiem więc zapewne wydał kupę kasy w jakimś sklepie;)

 

Edit:

myślę że chyba najprościej będzie spuścić jeszcze raz wodę i zobaczyć na pusto - i tak jestem na etapie restartu zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wydaję mi się że to nie powinno przeszkadzać, dlatego, że jeśli czarny sylikon, to pewnie akwarystyczny (specjalny do tej roboty), więc nic nie ma prawa się dziać. Jesteś pewien że dokładnie sprawdzileś ile ci się to rozciąga???!...Wydaję mi się że 0.5mm nie więcej powinno wszystko się poddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podaj wysokość akwarium,od tego zależy uginanie się szyb.

To zjawisko to nie wina sylikonu tylko wygięcie przedniej/tylnej szyby pod naporem wody,masa uszczelniająca ma tu niewielkie znaczenie.Tak,szyba też się napręża.

Jak dla mnie przy standardowej 200l te wygięcie nie jest zbyt duże,spotykałem się w większych litrażach z wygięciem nawet 2,15mm i hulały długo bez pęknięć i wzmocniej,za bardzo panikujesz.

W razie obawy (choć nie sądzę aby to było konieczne) możesz samodzielnie wkleić wzmocnienia wzdłuż ścian przy powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega mówi że to boczne ściany są wypuchnięte, bo to one są w akwarium wklejone do wewnątrz. Jeśli wymiar 40cm oznacza wysokość, a szkło ma 7mm grubości to może się ono wygiąć maksymalnie 0,36mm nie więcej. Nie możliwe żeby sie więcej wygięło. No chyba, że akwarium jest wyższe to szkło jest za cieńkie i wtedy żeczywiście ma prawo do większego wygięcia. Masa sylikonowa też się pod naporem wody minimalnie poddaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, chodzi o boczne szyby, jeśli mowa o uginaniu się samego szkła (czytałem o tym) to u siebie nic takiego nie zaobserwowałem - tymbardziej, że na górze mam fabrycznie powklejane wzmocnienia ;)

 

wymiary podstawy to 40x100 a wysokość ok 50

 

jak dla mnie to jest niezbyt prosto i dokładnie sklejone ( nawet samego kleju w jednym miejscu jest więcej - szerzej, w innym mniej), przy zależności że u góry "spoina" jest delikatniejsza a na dole grubsza

 

ale ze swojej własnej niezaspokojonej ciekawości spuszczę jutro wodę i dam znać, tymbardziej że na razie zalene tylko do połowy i roślin brak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierz jaką dokładnie grubość ma szkło, bo mówisz 6 albo 7mm, a szkła 7mm nie ma. Poza tym prawidłowo twoje akwarium powinno mieć szkło o grubości 8mm. Było by przepisowo i takie szkło jest, więc upewnij się czy ma wkońcu 6 czy 8mm bo jeśli ma 6 to troche za cienkie :oops: a ztym silikonem to powiem tak, jeżeli jest go grubo położone to nic dziwnego że się rozszerza i nic nie powinno sie stać. Sylikon jest elastyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy mi bateria w suwmiarce padła:D

 

co do zdjęć to próbowałem ale na foto nie za wiele widać (dochodzi punkt odniesienia, perspektywa itp;))

 

ale sprawa wygląda tak:

tylnia szyba spoiny równe po ok 1 mm grubości

 

przednia: z jednej strony na górze 1 mm, na dole 1,5mm z drugiej na górze 1 mm, na dole 1,8 mm - ale od kiedy pamiętam to już tak jest, martwiłem się tym po odkupieniu ale 1,5 roku tak u mnie przestało - prawdopodobnie ręczna robota bo parę latek już to akwa ma

 

tylko to wypchnięcie na zewnątrz mnie zastanawia bo nie pamiętam czy tak było - ale cierpliwości, jutro sprawę wyjaśnię i na pewno dam znać :) pewnie okaże się że niepotrzebnie panikę robię

 

danielcio masz rację, szyba jednak 8 mm, swoją drogą kiedyś widziałem że ktoś na allegro sprzedawał 200l ze szkła 4 mm...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą kiedyś widziałem że ktoś na allegro sprzedawał 200l ze szkła 4 mm...;)

 

 

 

Z 4mm szkła nie kupilbym akwarium o takiej pojemności. Widać właśnie dlaczego na allegro zbiorniki są tanie skoro z takiego szkiełka je robią. Ktoś się nie zna i kupuje bo tanio. Takich którzy wpychają takie buble za tą cenę i psują tym rynek to bym za ( jaja ) wieszał ;) Czysta nie uczciwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem dzisiaj - spuściłem wodę, odgarnąłem podłoże na środek i dałem mu trochę postać swobodnie... efekt jest taki że w zasadzie nic się nie zmieniło, tak więc albo odkształcenie jest stare/trwałe bądź też po prostu jest tak sklejone

 

tak czy inaczej oblistwowałem dół podkładając uszczelkę dociskową i niech się dzieje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja osobista rada, jako, że sklejam też zbiorniki jest taka, że nie masz sie poprostu o so martwić. Z twojego opisu wynika że jednak jest to stare odkształcenie i nic dalej nie powinno się dziać. Zalej wodą akwarium odczekaj, wpuść rybki i ciesz się z ich hodowli. Nic poza miejscowym minimalny przeciekaniem nie może się stać :) Gwałtownego rozlewu wody nie będzie, nie martw się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...