Skocz do zawartości

wkłady filtracyjne w bw


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

proszę o pomoc w odpowiednim ułożeniu wkładów dla akwarium BW

 

mam do dyspozycji 3 filtry kubełkowe:

 

eheim 2078 3e - 8 litrów

eheim 600 - 4l pojemności

+ jakiś mały hw - 2 litry

 

Mam do dyspozycji takie wkłady jak:

 

ceramika

torf

keramzyt

biokulki plastikowe

zeolit

węgiel aktywny

wkład chemiczny

wata filtracyjna i gąbki

 

Poradźcie jak zrobić lepiej - w każdym po trochu z wszystkiego, czy może każdy filtr z osobna jako filtracja mechaniczna biologiczna i chemiczna?

 

w jakiej kolejności powinien być torf?

 

Dodam że nie jest to typowy torf, tylko wkład do filtra filtrus humos

 

z góry dzięki za rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel aktywny lepiej cały czas nie trzymać w akwarium. Najlepiej by było gdybyś filtracje biologiczno-chemiczne i mechaniczne oddzielił do osobnych filtrów. Dobrym pomysłem jest użycie naraz i ceramiki, i bioballe oraz keramzytu. Jak najbardziej zróżnicowane powierzchnie dla jak największej ilości różnych rodzajów bakterii. Pomyśl też o Purigenie jako końcowy etap chemicznej. No to biol.-chem. od dołu: ceramika -> bioballe -> keramzyt -> purigen -> gąbka (duże oczka) -> torf -> wata. Watę warto nawet dać do biol.-chema. bo pewnie jak już zauważyłeś o ile jesteś już jego posiadaczem to strasznie się z niego śmieci. Do mechanika to bardzo prosto wybrać wkład. Od dołu: gąbka (duże oczka -> gąbka (małe oczka) -> wata. Tyle wkładów powinno zapewnić krystaliczną wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie mam purigena - używam około 3 miesięcy - nadaje się jeszcze?

 

czy bioballe to te plastikowe kuleczki - jak to w ogóle działa :)

 

a co z zeolitem?

 

węgla chyba w ogóle nie będę stosować - to nie nowe akwa tylko restart

 

mechaniczną wrzucę do eheima 600 (mam do niego zestaw gąbek)

 

co do torfu - wystarczy taki jaki opisałem, czy lepiej dać w skarpecie w tradycyjnej formie?

 

co do układu filtrów w akwarium:

 

wylot na tylnej ścianie po lewej, po środku i po prawej (deszczownie), wlot mam 2 tradycyjne (prawo i lewo) oraz skimmer - i tu zawsze mam problem, gdzie go umieścić? zazwyczaj deszczownie poruszając taflą zmieniają kierunek wody zamiast do skimmera to syf od niego ucieka

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się pokopało na forum, bo brakuje postów.

 

Jeszcze raz spytam odnosnie wkładów do EHEIM BIOPOWER 160 (2411)

Ceramika-> Zeolit pomieszany z keramzytem -> purigen na koniec

 

Może być taki układ? Ewentualnie co zamienić, co dodać, ująć?

Wkłady mogą być. Keramzyt ma głównie takie samo znaczenie jak ceramika, a zeolit pochłania amoniak i jony amonowe w ilości 8% swojej masy o ile się nie mylę. Purigen nie będzie konieczny jeżeli będzie bardzo mało albo całkowity brak związków azotowych w wodzie a może być taka mała ilość przy stosowaniu zeolitu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceramika

torf

keramzyt

biokulki plastikowe

zeolit

węgiel aktywny

wkład chemiczny

wata filtracyjna i gąbki

 

Ceramika/keramzyt - złoże biologiczne.

Torf - podstawa do herbatki.

Biokulki - nie polecam, kiepskie złoże.

Zeolit - przy takiej filtracji...zupełnie nie potrzebny, ale zostaw po ew. leczeniu i zniszczeniu flory bakteryjnej.

Węgiel - jw.

Wkład chemiczny - zależy jaki.

Wata i gąbki - mechanika, powinna być.

Coś się pokopało na forum, bo brakuje postów.

Nie jesteś na bieżąco, forum było aktualizowane, posty z jednego dnia zostały utracone.

Ceramika-> Zeolit pomieszany z keramzytem -> purigen na koniec

W poprzednim przykładzie było BW, z ogromnym złożem, gdzie zeolit ani nie zaszkodzi, ani nie jest do niczego potrzebny. Jeśli masz akwarium roślinne, to nie powinieneś stosować zeolitu. Zwykle zamiast bawić się w filtrację chemiczną, lepiej zrobić jedno duże złoże biologiczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Akwa coś ala BW. Tak naprawdę to tylko kolorek...

Filtr JBL e1501. Etapy filtracji....: Gąbka na wlocie - Prefiltr w kuble - Zeloit - Ceramika - Biokulki - Gąbka.

Dodatkowo Cyrkulator z gąbka.

Moje pytanie brzmi, czy wkłady są odpowiednie i odpowiednio ułożone?

Niby woda jest w miarę ok, jednak cały czas pływają w niej jakieś drobinki.... co mnie strasznie wnerwia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...