Skocz do zawartości

[52L] Jednak holender- akwarystyczna inicjacja- Update str.8


3Xpro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...

Obejrzałem Twój poprzedni filmik. Do tamtej pory myślałem, że podaje za dużo co2, ale już tak nie myślę. Wyłączasz co2 na noc ?

Nie, chodzi na okrągło non stop. Na początku bałem się, że mogę podusić ryby, ale nic takiego nie miało nigdy miejsca. Mam otwarte akwarium, gaz łatwo się ulatnia. Rośliny bąbelkują cały czas i rybki też są szczęśliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz szczegółowo parametry wody i jak dawkujesz nawozy, stężenia.

Nie znam szczegółowo parametrów wody. Nawożenie obliczałem ponad rok temu i wg niego rozrobiłem nawóz, który mam jeszcze do dziś. Leje na oko, z czasem zmniejszyłem ilość makro, ale nieznacznie. Posługiwałem się aplikacją, kalkulatorem do EI. Nawożenie trzeba ustalić indywidualnie tak czy siak, więc nic Ci ta wiedza nie da.

 

o wymaganiach swoich ryb nic nie wiesz.

Mógłbyś coś więcej napisać? W akwarium mam zarówno oświetlone miejsca jak i zacienione, rybki pływają w każdej partii akwarium i jedyny problem z nimi to wyskakiwanie z baniaka. Szczerze to pierwszy raz spotkałem się z taką opinią i chętnie poczytam o co konkretnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. To napisz link do kalkulatora i stężenia do jakich dążysz.

Kalkulator http://www.mediafire.com/?g5j4741g60hxd5f

Stężeń naprawdę już nie pamiętam, ale kierowałem się wytycznymi wg spider72 na innych forach, np:

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24440

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=25676

 

Siedziałem nad EI koło tygodnia, zanim nie uznałem, że mój poziom wiedzy jest dostateczny i wiem o co w tym wszystkim chodzi. Nie szukałem gotowców, bo wolałem sam do wszystkiego dojść i zrozumieć cały proces nawożenia.

 

Nawozy kupowałem w tym sklepie http://akwanawozy.com.pl/

 

Najważniejsze wg mnie jest pilnowanie co2, jak się nie ma butli. Zrobiłem dwie butelki z zacierami do bimbrowni, każda jest wymieniana co dwa tygodnie, czyli co tydzień wymieniam jedną z nich. Oba zaciery są połączone ze sobą, więc stężenie co2 jest mniej więcej uśrednione przez cały czas. Problemy z glonami pojawiają się jak wymiana zacierów jest zaniedbywana, lub roślinki urosną tak, że przepływ wody jest bardzo utrudniony. W EI musi być pralka w akwarium, żeby składniki równomiernie rozkładały się w akwarium.

 

Te stężenia wahają się w granicach:

CO2 zakres 25-35ppm

NO3 zakres 5-30ppm

K+ zakres 10-30ppm

PO4 zakres 1.0-3.0ppm

Fe 0.2-0.5ppm

 

Na początku miałem słabsze światło i o wiele mniej roślin. Trzymałem się raczej dolnych granic, ale potem przy 48W na 52l zbiornik zwiększyłem dawkę mikro. Makro raczej takie samo, bo akwarium samo generuje NO3 z odchodów ryb/ślimaków i obumałych resztek roślin. A im starsze tym tego jest więcej.

 

Jak zacząłem lać dodatkowo 2ml carbo w płynie na dzień to dało się zauważyć znaczny wzrost mchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś coś więcej napisać? W akwarium mam zarówno oświetlone miejsca jak i zacienione, rybki pływają w każdej partii akwarium i jedyny problem z nimi to wyskakiwanie z baniaka. Szczerze to pierwszy raz spotkałem się z taką opinią i chętnie poczytam o co konkretnie chodzi.

 

 

Neon Innesa jest rybką, która lubi deko niższą temperaturę - ok. 23*C to optymalna wartość- to nie problem dla Ciebie raczej?

 

Neony są rybami cieniolubnymi. Duża ilość światła, brak garbników i zerowe zabarwienie wody nie sprzyja im. Jeżeli musisz je mieć w tym akwarium to dodaj naprawdę rośliny pływające + wlej wywar z szyszek.

 

W ciemniejszej wodzie zrozumiesz dlaczego te ryby wyspecjalizowały sobie takie ubarwienie.

 

 

Akwarium jest śliczne i szkoda by traciło wiele przez źle dobraną obsadę. Pomyśl np o gupikach, które mieszkaja w czystych wodach i bardzo ładnie by się tutaj prezentowały.

 

:).

 

Neon jest jedna z najbardziej pokrzywdzonych ryb akwariowych. Akwaria holenderskie z założenia miałybyć domem tylko dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pozostałe zakładki działają ? Nie mogę ich wybrać.

Są nieaktywne jeszcze, z kolejnymi wersjami chcieli dodawać nowe opcje pewnie.

Jest nowsza opcja, ma kilka nowych opcji, estimative index kalkulator 1.0.0.8 http://www.mediafire.com/?g5j4741g60hxd5f

 

 

Pomyśl np o gupikach, które mieszkają w czystych wodach i bardzo ładnie by się tutaj prezentowały.

Dzięki wielkie, nie miałem pojęcia, że tak jest. Postaram się kupić w takim razie Gupiki Endlera na giełdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak Gupik Endlera.

 

Gupik (Ang. Guppy) to nazwa zwyczajowa na cześć Roberta Johna Lechmere Guppy'ego i dotyczy ona gatunku Poecilia reticulata

 

Endlerek to całkowicie inny gatunek (Poecilia wingei) i z gupikiem może się mieszać tworzyć bastardy, ale sam w sobie Gupikiem nie jest.

 

 

Endlerki też bedą tutaj pasować.

Platki (Xiphophorus maculatus) również.

 

 

Jest duży wybór, a neon jest najgroszym. Nie mniej jednak cieszy mnie Twoja postawa, bo jak widać zależy Ci na dobru ryb.

 

 

 

Przy Endlerkach uważaj na upały- przyśpieszają metabolizm, szybciej ryby rosną, szybciej rozmnażaja, szybciej dojrzewają, ale... krócej zyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...