Skocz do zawartości

[52L] Jednak holender- akwarystyczna inicjacja- Update str.8


3Xpro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat "pamiętnik" mojego pierwszego akwarium założonego 23 grudnia 2011r. Będę się starać wrzucać fotki co jakiś czas, żeby było widać progres :) Póki co raczkuję i nabywam doświadczenia. Z pewnością kompozycja akwarium będzie się zmieniać co jakiś czas, dopóki nie znajdę czegoś, co mnie zadowoli. Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale niestety lepszego aparatu nie mam, a to jest maks z mojej małpki.

 

 

[*:67da6]52l brutto, 50x30x35h

[*:67da6]Oświetlenie 2x14W T8 (aquastar 10000K + Hagen sun-glo 4200K)

[*:67da6]Filtr AquaEl FZN-2, doły koszyczków standardowa gąbka, na to ceramika.

[*:67da6]Podłoże, dno wysypane AQUA FLORAN AQUAEL 4L + żwirek kwarcowy 2-4mm ~7kg

[*:67da6]Rośliny zakupione z allegro:

- Micranthemum umbrosum micro

- Pogostemon helferi

- Eleocharis acicularis

- Eleocharis parvula

- Cladophora aegagropila

- Lomariopsis lineata

- Peacock moss

- Christmas moss

- Weeping moss

[*:67da6]Obsada: 3 Anentome Helena

Dołączona grafika

 

Po moich błędach, o których pisałem w tym temacie szybko zaroiło się od glonów :D Jednakże z czasem sytuacja stała się opanowana. Dokupiłem ok. 30 krewetek RC, zrobiłem prefiltr, wymieniłem jedna świetlówkę na docelową oraz założyłem klasyczną bimbrownię z kostką lipową.

 

Dołączona grafika

 

Po usunięciu większości glonów, dosadziłem kilka roślinek:

- Flame moss

- Jawa moss

- Hygrophila corymbosa

- Limnophila sessiliflora

- Anubias barteri

 

Usunąłem prefiltr i kostkę lipową, którą zastąpiłem własnym dyfuzorem (lepiej rozbija CO2). Od jutra przy okazji podmiany zaczynam nawożenie, zobaczymy jak ruszą roślinki :)

 

Dołączona grafika

 

------------------------------------------------------

 

Aktualne zdjęcie:

Dołączona grafika

 

Flora:

- Didiplis diandra

- Eleocharis acicularis

- Eleocharis parvula

- Hemianthus callitrichoides

- Hydrocortyle sp. japan

- Ludwigia repens

- Pogostemon erectus

- Rotala rotundyfolia

- Christmas moss

 

 

 

 

Wideo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Akwarium troszke puściutkie. Rozsadz ta wysoką roślinę na środku i bedzie spoko.

Możesz pokazać ten dyfer?

Nie będę dublować zdjęć, masz je na dole z opisem w tym temacie. Na razie nic nie będę rozsadzał, poczekam, aż trochę odbiją.

 

brak jakiejś dekoracji - kamień lub korzeń

Trochę za tym łaziłem, ale jest lekka bieda z takim asortymentem w sklepach zoologicznych. Jak uzbieram fundusze to wybiorę się do http://roslinyakwariowe.pl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zakupiłem korzeń:

 

Dołączona grafika

 

Który później wywaliłem, bo nie było na niego miejsca, gdy kupiłem kamienie :lol: Wyszło 9 kg gake stone. Dosypałem też 2l żwirku żeby zrobić porządne wzniesienie ku tyłowi akwarium. Otosków niestety nie mieli, ale mam nadzieje, ze w końcu uda mi się kupić pierwsze rybki :) Póki co, 3 krewecie noszą jajeczka, za 2 tyg powinny być pierwsze młode.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Roślinki w końcu na docelowym miejscu. Hygrophila corymbosa z tyłu za jakiś czas wywalę i zastąpię Eleocharis vivipara. Z przodu być może dorzucę trawnik z jakieś drobnolistnej, intensywnie zielonej roślinki. Teraz czekam na rozwój sytuacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje ci się, że ta nadwódka szerokolistna przytłacza lekko zbiornik swoim ogromem?

Pewnie, że przytłacza. Mam tego świadomość, ale ona miała spełnić rolę szybkiego pochłaniacza związków z wody, żeby limitować wzrost glonów, z którymi miałem problem. Za jakiś czas z pewnością ją wywalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że przytłacza. Mam tego świadomość, ale ona miała spełnić rolę szybkiego pochłaniacza związków z wody, żeby limitować wzrost glonów, z którymi miałem problem. Za jakiś czas z pewnością ją wywalę.

Jeżeli tak to z przyjemnością będę obserwował zbiornik.

A jaki pomysł na obsadę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak to z przyjemnością będę obserwował zbiornik.

A jaki pomysł na obsadę?

Na dniach dojdzie 6 otosków. Reszta to microrasbory galaxy, tylko nie wiem ile sztuk mogę maksymalnie wpuścić do tego baniaka. Jakieś propozycje? Poza tym krewetki RC, 3 helenki i rozdętki jako pokarm dla helenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas na aktualizacje.

 

Pojawiło mi się trochę krasnorostów, ale to przez zaniedbanie wymiany zacieru w bimbrowni. Przeczyściłem kamienie i jak na razie jest ok. Kupiłem otoski, teraz jest ich 5, bo niestety jeden padł oraz 12 micro rasbor galaxy, z czego jedną musiałem zabić, bo była chorowita (jedno oko powiększone, deformacja ciała i dziwne ubarwienie). Poza tym mnożą mi się krewetki :)

 

Prawie tydzień temu wyglądało to tak:

Dołączona grafika

 

Wczoraj kupiłem Hemianthus callitrichoides z in vitro i przy okazji sadzenia popodcinałem eleocharisy i mchy. Gałęzatkę wyrzuciłem, bo była zbyt kłopotliwa.

 

Stan na teraz:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Eleocharis parvula, który jest z przodu, po lewej stronie baniaczka strasznie się męczył i był w słabej kondycji. Okazało się, że za głęboko go wkopałem i zaczynał gnić. Na szczęście nie całkowicie i teraz powoli odrasta. Acicularis z tyłu ładnie zaczyna puszczać kłącza. Co mnie niepokoi to jego barwa, nie jest intensywnie zielony, jego kolor jest przybity i nie mam pomysłu, co jest powodem takiej kondycji rośliny. Jakieś porady? Mchy też nie są wspaniałe, ale dam im czas, może po prostu naoglądałem się za dużo akwarium w sklepie RA :P Tam xmass ma piękny kształt i intensywną barwę, a tu mnie jest przybity. Możliwe, że to wina oświetlenia?

 

Póki co, wszystko idzie w dobrym kierunku. Muszę wymyślić inną roślinę na tło, bo Limnofila bezszypułkowa ma bardzo długie i brzydkie łodygi z małą ilością liści. Po prostu jest goła :( Zastanawiam się też nad zmianą tła na folię mist + oświetlenie włączane okazyjnie, do obserwacji i zdjęć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zastrzeżeń co prócz roślinek na 3 plan-może daj prócz kabomby jeszcze jakieś zielsko na tył,bo tam jest strasznie monotonnie i to psuje efekt ;)

Wiem, wiem. Wywalę całkowicie roślinki z tła, tylko namierzę jakieś fajne gatunki. Zastanawiam się nad jakąś rotalą, albo zaryzykuje z viviparą :twisted:

 

Czy ten twój Otosek nie ma przypadkiem Ospy ?

Zastanawiają mnie te białe kropki.

Spokojnie, to tylko pęcherzyki CO2 ;)

 

Co zrobiłeś, ze masz taką mgiełkę z CO2 i to jeszcze pod podłożem??

Jaki dyfuzor zastosowałeś??

Dyfuzor DIY z kawałka młodej gałęzi lipy i strzykawki. Przymocowany na plastikowej opasce zaciskowej, która z kolei jest przyczepiona do przyssawki. Całość pod żwirkiem :) Zrobiłem to po pierwsze ze względów estetycznych, nie rozumiem dlaczego dyfuzor ma być widoczny, skoro można go ładnie schować. Po drugie ze względu na głośność takiego dyfuzora- gdy jest blisko szyby dźwięk syczenia strasznie rezonuje i jest o wiele głośniejszy niż klika cm od szyby. Pod niego mam podłączone dwie butelki z zacierami, także problem syczenia był dosyć męczący.

 

Wygląda to mniej więcej tak:

Dołączona grafika

 

 

BTW, kupię belkę oświetleniową 2x24W na T5 i będę miał 1W/l, zobaczymy jak będzie wtedy wszystko rosło. Mam nadzieję, że dzięki mocniejszemu światłu roślinki będą się lepiej prezentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...