Jump to content

Akwarium reaktywacja po 15 latach :)

Recommended Posts

Szanowni Państwo po blisko 15 latach zakładam akwarium , bardzo przepraszam jeśli tematy się powtarzają ale może znajdzie się ktoś życzliwy i cierpliwy i pomoże :)

więc tak akwarium będzie niewielkie 30-45 l

1

zawsze wychowywałem się na sprzęcie firmy aquael teraz patrzę są dostępne aquael fan mini i tu jest duży rozrzut bo jedni sprzedawcy piszą ,że taki filtr będzie dobry od 30-60l wody inni od 60 , a nie ma sensu kupować też zbyt dużego filtra gdyż tylko miejsce zabiera więc jak to z tym jest

jaką wybrać grzałkę dawniej przyjmowało się ,że 10 W jest odpowiednie na 10l niestety patrząc teraz mamy 25 i później 50 W więc w sumie można by było kupić 25 i grzać non stop i wiadomo tmp też osiągnie czy może jednak 50 choć to trochę bez sensu oczywiście z termostatem

tyle odnośnie sprzętu teraz pytanie odnośnie korzenia

dawniej miałem b fajny korzeń wyłowiony z jeziora nic się nie rozkładał był super , teraz w sklepach zoologicznych widzę jakieś egzotyczne korzenie , jak myślicie ma to być sens jeśli tak jak go przygotować stary korzeń gotowałem przez 1 godz w roztworze solnym i po tygodniu leżakowania w wiadrze z wodą przygnieciony do podłoża i wymianie wody 2-razy na dzień był gotowy , boje sie aby przez korzeń nie zachorowały ryby i rośliny

tyle odnośnie spraw organizacyjnych teraz najważniejsze ryby i tu dylemat jakich mało dawniej hodowałem skalary jednak teraz nie chce pielęgnic stąd zdecydowałem się na

neon inessa

gupik pawie oczko

molinezja

razbora klinowa

kirysek

zbrojnik niebieski

bojownik( tutaj nie jestem pewien czy nie zje wymienionych ryb)

przeźroczka

bardzo was proszę z tej listy skreślcie mi ryby które się nie nadają moje faworyty to gupik +neonka (neonki raczej nie rozmnoże ale gupika już dość łatwo) +kirysek i zbrojnik myślę ,że te 2 gatunki się nie pozjadają :) , choć jeśli razborka czy molinezja nie robiły problemu chętnie bym je dokupił np przeźroczkę :)

Zwiększ kolego litraż po oprócz haremu gupika to tu nic innego nie wsadzisz ze swojej listy...no chyba,

że Kirysek Pigmej,

Przy 45l możliwy byłby neon zielony w rozsądnej ilości.

I to jest prawda po 15 latach przerwy porywasz się na na mały litraż (zbiorniki małe są raczej dla zaawansowanych w temacie).Twoje pytania i przykładowa obsada już nie pytam w czym te skalary kiedyś tam miałeś,świadczą że nawet chwilę nie poświęciłeś na przegląd podstaw akwarystyki.(Podejście jak niektórych rodziców na "prezent dla dziecka "20l zbiornik z 20 rybami.

Zwiększ kolego litraż po oprócz haremu gupika to tu nic innego nie wsadzisz ze swojej listy...no chyba,

że Kirysek Pigmej,

I to jest prawda po 15 latach przerwy porywasz się na na mały litraż (zbiorniki małe są raczej dla zaawansowanych w temacie).Twoje pytania i przykładowa obsada już nie pytam w czym te skalary kiedyś tam miałeś,świadczą że nawet chwilę nie poświęciłeś na przegląd podstaw akwarystyki.(Podejście jak niektórych rodziców na "prezent dla dziecka "20l zbiornik z 20 rybami.

oj kiedyś byłem bardzo zaawansowanym akwarystyką , niestety trochę z pamięci uciekło już , co do podstaw .....hmmmm :) uwierz mi ,że miałem więcej niż podstawy a skalarki miały duże akwarium i były b okazałe i dobrze się miały :)

że Kirysek Pigmej,

niestety litraż jest ograniczony też warunkami mieszkalnymi kiedyś zaczynałem od 10l akwarium skończyłem na 200l teraz zaczynam wszystko od nowa bo i sprzęt się zmienił ( na lepsze , mało kto miał filtry typu aquael , większość miała proste filtry gąbkowe +pompka)

po prostu kiryski +mały zbrojniczek wiadomo sprzątanie a teraz się zastanawiam nad neonką VS gupik

że Kirysek Pigmej,

niestety litraż jest ograniczony też warunkami mieszkalnymi kiedyś zaczynałem od 10l akwarium skończyłem na 200l teraz zaczynam wszystko od nowa bo i sprzęt się zmienił ( na lepsze , mało kto miał filtry typu aquael , większość miała proste filtry gąbkowe +pompka)

po prostu kiryski +mały zbrojniczek wiadomo sprzątanie a teraz się zastanawiam nad neonką VS gupik

W takim razie litraż 45.

Harem Gupika

6x Neon zielony.

Osobiście dołożyłbym kilka sztuk kiryska pandy.

że Kirysek Pigmej,

W takim razie litraż 45.

Harem Gupika

6x Neon zielony.

Osobiście dołożyłbym kilka sztuk kiryska pandy.

Bardzo dziękuję za wyrozumiałość Kolegi :) a harem ile kolega ma na myśli:)

1+2/3

Ale z drugiej strony, jeśli nie chcesz bawić się w rozmnażanie(co jak zapewne wiesz kończy się przerybieniem)

zrezygnowałbym z samic na rzecz znacznie ładniejszych samców...

Ale to już Twój wybór.

Będzie pokrywa czy belka?

Ogólnie kaskady Aquaela są świetne... Więc fzn-1 byłaby akurat... Tylko problem jeśli pokrywa będzie. Ale ja po prostu przyciąłem pokrywę w poprzednim 126L i wsadziłem wyższy model niż ten który Tobie proponuję czyli FZN-3.

FZN-1 jest o wiele cichszy niż ten co ja miałem. Praktycznie działa bezgłośnie. Co uważam za plus.

Co do wewnętrznych aquaelów to na ten litraż to polecam Aquael Fan mini plus. Również go mam, leży bezrobotny obecnie ale chwaliłem go w czasie gdy go używałem.

Co do korzeni... W zoologach ceny są zabójcze. Za zestaw który widziałeś u mnie zapłaciłem tylko 200zł.

Na allegro szukaj. Ceny są znacznie lepsze niż w zooologach.

Ja swoje ze względu na rozmiar jedynie przepłukałem wrzątkiem. I gdybyś zdecydował się kupić w sklepie polecam podobnie.

Dla pewności gotuje się korzeń w wodzie z solą przez 30 min, a następnie w czystej wodzie kolejne 30 min.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie Ci pomogę:)

w sumie pokrywa czyli od biedy ten filtr co podałem będzie ( dawniej wybór był prostszy bo po prostu niczego nie było :D:D:D)

czyli jednak gotowanie a jakie proporcje dawałeś soli bo już nie pamiętam chyba łyżka na 10 l naczynia się dawało ale nie pamiętam :) niestety korzeń musze w zoologicznym bo od razu wsadzę go do akwarium i wszystko zaplanuje a mam znajomego to trochę taniej sprzeda :) , niestety na dziś musze kończyć ale bardzo mi miło ,że Kolega pomógł jutro się odezwę :) pozdrawiam i miłej nocy :)

Share

• Create New...