Skocz do zawartości

W planach akwarium ok 4000l


danielcio23a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach założyć, a raczej zbudować zbiornik 4000l, 600x80x85h. Dobudowuję do mieszkania dwa nowe pomieszczenia i przygotowuję specjalną podbudówke o tych wymiarach pod zbiornik. Narazie wszystko w bardzo powolnym tempie się realizuję, ale z czasem myślę że wygodnie usiądę i będe mógł podziwić ryby.... Prosze was drodzy forumowicze o jakieś sugestię, jakią byścię zrobili aranżację, jaką obsadę ryb, roślin? Jakie według was oświetlenie, podłoże? Jakie filtrowanie itd. Co byście i jak tam zastosowali??? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mam w planach założyć, a raczej zbudować zbiornik 4000l, 600x80x85h.

Pokaż fotki co się dzieje.

W planach to ja miałem przelecieć moderatorki, no ale się plany zmieniły.

Nie ma fotek?

Nie ma wiarygodnego tematu.

 

Na razie pytasz?

Pytało wielu, <ostrzeżenie: gó...> wyszło ze zbiorników.

 

Dawaj foty jak idą prace, na pytania przyjdzie czas pózniej.

 

No chyba, że tylko chciałeś poszpanować litrażem :lol:

to wtedy mogę powiedzieć: pocieklo mi po kolanach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi trochę ciężko uwierzyć : Na czym te 4 tony będzie stało ? Czy podłoga to wytrzyma (pęknięcia) ? Ciekaw jestem ile cm szyba by musiała mieć :D.Ja bym zrobił to co lubię czyli Black Water i to by cię chyba najtaniej wyniosło bo nakupiłbyś korzeni (oj nie mało :) )i może troszkę roślinności.Oświetlenie na tak z 400w na pewno.A obsadę bym widział taką :

 

30 skalar wysoki

300 Zwinnik Blehera

30 kirysek pstry

 

Nawet w przypadku Black Water nie chce mi się mówić ile by wyniosło cię całe ,,zrobienie'' baniaczka.Filtracja to ja nawet nie wiem jaka musiała by tu być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaed powiem tak.... Skoro masz jakieś pretensje o kogoś temat, albo jak kolega wcześniej powiedzial zazdrosny jesteś to z takiego typu postami jak piszesz (dośc wulgarnymi) zaloguj się poprostu na innym forum gdzie to jest dozwolone, bo to forum przeznaczone jest do czegoś innego a nie do wulgarnego pisania. Dalej, ja napisałem że planyje takie akwarium stworzyć w nowo dobudowywanych pomieszczeniach i powoli to robię, jednak nie będe wchodził do budynku w surowym stanie i robił fotek pustaków i zwykłej podmurówce na której położone są zaprawy tylko i wyłącznie dla twojej satysfakcji, bo tak jest według ciebie wiarygodnie. Co z tego że sfotografuję budynek nie wykończony od środka i samą podmurówke jeśli i tak nic z tego nie wywnioskujesz jak na razie. I znowu napiszesz że to niewiarygodne itd. Pomieszczenia są w trakcie budowy, podmurówka pod zbiornik też. Koszty i materiały z założeniem i wyposażeniem akwarium mam policzone, z kasą się wyrobię pomieszczenia wykończe za jakieś cztery miesiące wtedy biorę się za budowe zbiornika, co pewnie też zejdzie ok trzech miesięcy. Także jeśli oczekujesz wiarygodnych fotek to wrócimy z nimi do tematu za ok czterech miesięcy...Dopiero wtedy sensownie będzie śledzić fotograficznie postępy, na razie nie ma sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaed to admin tego forum,to tak dla jasności.

Pomijając to,fotka ma sens,bo już z tego co piszesz widzę,że nic z tego akwa nie będzie.

Jeżeli na tym etapie nie masz zaplanowanych(poprowadzonych) odpływów i zasilania wodą w pomieszczeniu,w którym miało by być akwa(a fotki by to zobrazowały),to nie wyobrażam sobie obsługi tego zbiornika.

Będziesz podmieniał wodę wiadrami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpływów nie ma jeszcze bo już mówiłem że wszystko jest w trakcie budowy i naprawdę z fotek nic nie zobaczycie. Bałagan i to wszystko. Nie przesadzaj, wiadomo że wiaderkami wody nie będe podmieniał. Odpływ itd jak najbardziej będzie, aczkolwiek jeszcze nic nie ma i przez jakiś czas nie będzie. Dokumentacja fotograficzna w swoim czasie jak cokolwiek będzie widać też będzie. Poza tym dla jasności. Cały zbiornik to nie akwarium ze wszystkich stron ze szkła, tutaj ze szkła będzie jedynie front. Reszta specjalnie budowana z odpowiednich sztucznych cieńkich płyt. Na to i pod to kamienie, cegła, gruba budowlana folia między dla zabezpieczenia, żeby nic nie przesiąkało. Wzmocnienia i front dzielony na dwa razy. Wszystko jest zaplanowane i obliczone. Za szkło ze wszystkich stron i na dnie zapłaciłbym krocie. To będzie troche inny zbiornik całością wbudowany. Do obsługi za zbiornikiem z tyłu osobne wejście i miejsce na ukrycie zewnętrznych użądzeń. Filtracja: Kombinowana samodzielnie z odpływem i dopływem tak jak mówisz z wysokowydajnej pompy x 2 tak jak do oczek wodnych. Zmontowany specjalnie kilkupoziomowy filtr biologiczny także na końcowym etapie z piaskiem itp. Spływ powrotny do akwarium dodankowo przez np piasek po zrobionym nad zbiornikiem miniskalniaczkiem z kamieniami i płytszą warstwą wody do dobrego natleniania, czyli taki mały wodospadzik i sztuczny płytki brzeg. Podmiany to będzie przy takiej konstrukcji pestka. Naprawdę bardzo dobrze jest wszystko zaplanowane i obliczone a fotek niestety nie wkleje bo to wszystko jest naprawdę w fazie budowy samego jeszcze pomieszczenia, a co do dalszych prac wszystko jeszcze po drodze może być przeplanowywane. to nie jest tak jak z małym akwarium np 200l gdzie już wszystko wiadomo co i jak wszystko kupiłem bo juz wiem i robię zdjęcia podczas aranżacji. Dobrze wiecie że to nie byle akwarium które sobie można odrazu zaplanować i tealizować plan z aparatem w ręku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że coś z tego pomysłu powstanie. Wkońcu autor skleja akwaria, tym samym ma jakieś pojęcie. Straszą mnie wymiary akwaria. Ale skoro konstrukcja jest pewna to czemu by nie spróbować.

Na twoim miejscu zastanowił bym się nad wentylacją. Chodzi mi o parowanie wody. Duza wilgoć będzie w pomieszczeniu. Do filtracji dołącz hydroponikę. Ogrzewanie wody połączone z centralnym ogrzewaniem. Plus cos elektrycznego. Kiedyś napodkalem się z takim wynalazkiem że "rurę" wystawiasz na zewnatrz budynku w słoneczne miejsce a drugi koniec umieszczony w domu święci - oddaje to światło. Takie coś jak światłowód tyle ze inaczej się to nazywało. Oczywiście zawory do napuszczenia wody i do szybkiego wypompowania wody. Tak wrazie w..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zachować adminów i modów na forach to sie nie wypowiadam , bo książkę można by napisać . Wracając do tematu , dla tak wielkiego zbiornika przydało by się dodatkowe pomieszczenie chociaż 2x3m aby tam zrobić miejsce na filtr(y) itp... a w pokoju ze zbiornikiem obowiązkowo wymuszona wentylacja 24h . Przy tej wysokości planując rośliny licz 250W na 1mb zbiornika minimalnie :) Polecam BW - nie zbankrutujesz a i przy tej wielkości zaje. efekt . Ja planuje sobie narożni-czka 70x70x56 210L jak uda mi się poszukać nowy dom dla Agam Brodatych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie:) Nikogo tutaj nie chcę lekceważyć i nikomu nie chcę ubliżać, ale jeżeli chodzi o zbiornik który buduję, to jest to rzeczywisty projekt, a co dalej idzie za tym, jest to wszystko w trakcie realizacji. Co prawda wolno, ale do przodu. Mówiłem już że to nie 2setka żeby z dnia na dzień zaplanować kupić i zaaranżować. Wentylacja o której piszecie również jest w planach o pojawi się w pomieszczeniu, ale dzięki za radę... Myślałem również nad tym żeby ogrzewanie wody zestroić z ogrzewaniem centralnym domu, a w lato to raczej temp pokoju plus oświetlenie wode będzie mi wystarczająco ogrzewać. Sęk w tym, że może być czasami nawet za ciepło i będzie potrzebne mini chłodzenie w razie czego. A dla tych którzy wątpią: Nie jestem początkującym akwarystą i co nieci znam się na technice związanej z tą dziedziną, dlatego pozwoliłem sobie na taki projekt jeki zaplanowałem.Myśę że uda się i wszystko dopracuję, a w swoim czasie pokaże wam jak to wygląda na zdjęciach:) Może wydaję się że taki zbiornik z wyposażeniem będzie kosztował fortune, ale ja osobiście będe kombinował, Po pierwsze zbiornik nie będzie z w całości ze szkła co zmniejsza koszty doraźnie, po drogie jako filtr o tak wielkiej wydajności zastosuję własną konstrukcje, rzecz jasna jedynie pompy będą drogie. Co jeszcze bardzo kosztownego do całości, to podmurówka i obmurówka boków i tyłu, oraz całe oświetlenie będzie drogie. A co powiecie na ok 20 paletek, ok 150 neonów czerwonych, skalary wysokie 20szt oraz sewerum jakieś 20szt. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że to ambitny projekt i wogóle. Ale czy to nie jest dział galeria? Ten temat powinno się przenieść do działu "Zrób to sam", bo jak nie masz zdjęć to pierwszy kandydat do kasacji.

 

A tak pozatym, to trzymam kciuki, żeby ci wszystko wyszło tak jak sobie planujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palety fajne ale będzie problem , nie tyle co z utrzymaniem 30C bo to grzałki fortunę przez licznik przepuszczą , co wykarmienie , musiał byś kupić dorosłe ryby które tanie nie są , bo licz 250-400 za dorosłego dyska , do którego i tak nie zaleca się towarzystwa bo zaraz coś złapią... Próbuj zrobić tak aby ogrzewanie nie było potrzebne. Moje 3 propozycje - tanga , BW , PAWIOOKIE :twisted: bo w takim basenie to wyrosną potwory przy odpowiednim karmieniu :) ze 10 red oscary + 10 classic ( potem oczywiście selekcja ) , do tego 2 gibicepsy lub stado sumów kiryśników + bocje wspaniałe :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w takim litrażu widzę parkę szczupaków, do tego cierniki (bardzo ciekawe rybki, które budują gniazda i ładnie się wybarwiają w okresie tarła) dodatkowo można by dać basy słoneczne.

Problem z ogrzewaniem byłby załatwiony. a efekt równie ciekawy. Widziałem taki zbiornik w oceanarium Gdyńskim - rewelacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...