Skocz do zawartości

Problem z NO3


yetusek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam akwa 72l zalane 2 tygnie temu, a oto obsada:

8 neon ines

2 kosiarki

4 molinezje żaglopłetwe

2 bocje siatkowane

+ roślinność

 

3 dni temu kupiłem test kropelkowy na NO3 firmy sera. Po zrobieniu testu wyszło mi, między 50 a 100 mg/l (bliżej 100) od razu podmieniłem wodę ( osmoza 0mg/l ) wczoraj 8l i dzisiaj też 8l i zrobiłem test. Nic się nie zmieniło:-( jestem nowicjuszem i czy coś robię nie tak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz pH? być może powinieneś trochę zakwasić wodę przed próbą zbicia NO3. Bardzo prawdopodobne, że twoje testy kłamią, lub masz za dużo ryb ,za mały filtr ,za dużo karmisz masz rozkładające umarłe rybki ,masz za mało roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki karmię 2 razy dziennie małymi porcjami, mam 2 nurzańce 1 kabombę i jak dobrze pamiętam żabienicę. resztki pokarmu i oderwane roślinki usuwam odmulaczem co tydzień. Na samym początku miałem prętnika karłowatego ale po tygniu mi padł. Podałem raz nawóz Tetra plant Plantamin na samym początku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki karmię 2 razy dziennie małymi porcjami, mam 2 nurzańce 1 kabombę i jak dobrze pamiętam żabienicę. resztki pokarmu i oderwane roślinki usuwam odmulaczem co tydzień. Na samym początku miałem prętnika karłowatego ale po tygniu mi padł. Podałem raz nawóz Tetra plant Plantamin na samym początku

Dokup sobie rogatka i moczakrę. Są tanie i szybko rosną. Zredukują ci NO3 w przyszłośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

test kropelkowy na NO3 firmy sera. Po zrobieniu testu wyszło mi, między 50 a 100 mg/l (bliżej 100) od razu podmieniłem wodę ( osmoza 0mg/l ) wczoraj 8l i dzisiaj też 8l i zrobiłem test. Nic się nie zmieniło:-( jestem nowicjuszem i czy coś robię nie tak??

Postaraj się o testy pH,Gh,Kh zbadaj parametry kranówki na azotany NO3-też ,bo jak lejesz wode z osmozy to trzeba wiedzieć po co.Podmieniając co dziennie po 8l wody z osmozy po kilku tygodniach w końcu" rozpuścisz" ryby ;) Jak zbić azotany NO3 to Ci już Basteq napisał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. jutro postaram się kupić i zrobić te testy. Wyniki zamieszczę od razu, więc proszę o sprawdzenie mojego postu i o poradę co do wyników.

Jest to pierwsze akwa w moim życiu i chcę, żeby tym rybkom żyło się dobrze. Bo jak zaczną padać to córeczka mnie chyba powiesi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy woda musi odstać ze 2,3 dni? A reszta testów jest ok?

Jeśli woda jest chlorowana to powinna odstać dobę w otwartych naczyniach.Ja podmieniam bezpośrednio z kranu ale zdarzają się okresy w których wyraźnie organoleptycznie jest wyczuwalny chlor(można też zakupić i zrobić i test). Nalewam zawsze pod dużym ciśnieniem wodę do 10l podlewaczki (baterią prysznicową)jeśli wtedy jest wyczuwalny zapach to przesuwam termin podmiany(gdybym miał odstawiać wodę to bym pozostał przy jednym mniejszym zbiorniku ;) Mam termę gazową Więc wodę od razu leję o odpowiedniej temperaturze).

Jeśli chodzi jeszcze o wysokie azotany ok. 50mg/l to dalsze podmiany wody to zredukują ale by sytuacja nie powracała to same rośliny szybkorosnące zanurzone,będą ograniczane przez niedobory węgla (CO2),postaraj się o rośliny pływające,które wykorzystują CO2 atmosferyczne nawet zwykłą rzęsę , pistię czy limnobium ,trzeba je ciągle usuwać ale spełniają swoją role.

Twardości Gh i KH zmniejszysz mieszając RO z kranówką( nie lej samego RO bezpośrednio do akwarium).Zresztą te twardości co podałeś nie są jakieś ekstremalne i nie redukował bym ich więcej jak o połowę i to zależy dla jakich ryb na pewno nie dla molinezji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła mi dzisiaj jedna molinezja :-( a reszta pływa pod powierzchnią i łapią bąbelki powietrza z filtra. Coś jest nie tak. Już tyle wody wymieniłem! Macie jakieś pomysły????

Przyducha nocna - powodów tak dużego zużycia tlenu w nocy może być wiele.Tlen przy braku fotosyntezy dodatkowo zużywają rośliny,niezbędny do rozkładu martwej materii organicznej( bakterie w tym nitryfikacyjne),utleniania powstających związków chemicznych w podłożu i do tego jeszcze oddychające ryby. Skieruj wylot filtra(bąbelki) w kierunku tafli wody by spowodować jej ruch.Nie utrzymuj górnych granic temp.z zakresu niezbędnego dla trzymanych ryb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...