Jump to content

ANENTOME HELENA

Recommended Posts

Witam.

Jakieś 3 miesiące temu kupiłem kilka rodzajów mchu do mojego 112l akwarium.

Po jakimś czasie zauważyłem że pojawiły się ślimaki-dlatego dwa pytania

Czy jest jakaś reguła na ilość ślimaków Helena na objętość zbiornika,czy po prostu im więcej tym lepiej???

Ile taki ślimak potrafi zjeść ślimaków-czy też jest jakaś reguła czy jest to może uzależnione od wielkości danego osobnika.

Co do drugiego pytania proszę jakąś konkretną liczbę.

Z góry dzięki i Pozdrawiam Wojtek

Witam.

Jakieś 3 miesiące temu kupiłem kilka rodzajów mchu do mojego 112l akwarium.

Po jakimś czasie zauważyłem że pojawiły się ślimaki-dlatego dwa pytania

Czy jest jakaś reguła na ilość ślimaków Helena na objętość zbiornika,czy po prostu im więcej tym lepiej???

Ile taki ślimak potrafi zjeść ślimaków-czy też jest jakaś reguła czy jest to może uzależnione od wielkości danego osobnika.

Co do drugiego pytania proszę jakąś konkretną liczbę.

Z góry dzięki i Pozdrawiam Wojtek

1.Powinna być 1 sztuka na 10l wody.

2.Rocznie,miesięcznie,dziennie czy na minute?

Ilość dopasuj do stopnia plagi i czasu w jakim chcesz ją opanować,jak zauważysz że ślimaków jest mniej możesz zaprzestać na dodawaniu kolejnych i tylko cierpliwie czekać.Jeżeli dopiero zauważyłeś je w akwarium myślę że 6 hellenek da radę.

Tak,powinno być 1/10l wody zgadza się,ale nic im nie będzie jak dasz kila razy więcej,kwestia portfela więc tam nie zaglądam.

Sam miałem plagę w 25l i wiecie co 8 hellenek tam zrobiło robotę.

Może masz rację?

Pytasz czy mam rację?

Widziałem nie jedna plagę (kilkaset ślimaków) jak i zachowanie tych ślimaków które mam już długo.

Z całym szacunkiem grzegrzół w co nie wierzysz- że nie dają rady??

W to nie wierzę by jedna hellenka poradziła sobie z plagą ślimaków w 30l akwarium w 2 dni jak KubaZarzycki napisał.

Na pewno nie wszystkie ale po kilku próbach wyciągniesz znaczną ilość ślimaków i do tego kilka sztuk helen i wyciąganie ręczne i pozbędziesz się większości ślimaków. (Przed ręcznym odławianiem ślimaków proponuje wyłączyć oświetlenie w zbiorniku i maksymalnie zaciemnić pomieszczenie w którym znajduje się akwarium bo ślimaki [przynajmniej u mnie] wychodzą głównie nocą i po upływie około 15-20 min zaświecić światło w pomieszczeniu i w akwa i zbierać wszystkie które wyszły. Życzę udanych zbiorów.

Kahl: :shock:

Mój chłopak miał w akwarium plagę zatoczków, niestety heleny nie dawały rady bo tempo ich rozmnażania było powalające. W międzyczasie wpuścił do aqua parkę pielęgniczek ramireza i one wykasowały zatoczki szybko i sprawnie, a potem zaczęły kasować krewetki ale to już inna historia. W każdym razie ja polecam parkę głodnych pielęgniczek :twisted:

A u mnie dwie helenki spokojnie poradziły sobie z rozdętkami w 74 litrowym baniaku.Od samego początku zaczeły się rozmnażać,teraz mam tak że helenki sa plagą,gdzie nie spojrzę to są.Ostatnio naliczyłem ich około 30sztuk.Wiekszość siedzi zakopana w piasku na plaży i tylko czeka kiedy zacznę karmić krewetki,wtedy zaczynaja wyłazić i wcinać żarcie krewet.

Mój chłopak miał w akwarium plagę zatoczków, niestety heleny nie dawały rady bo tempo ich rozmnażania było powalające. :twisted:

Ja natomiast mam nieco odmienną historię. Mój kolega ma akwa 240L, gdzie była plaga zatoczków. Wpuścił trzy helenki i na dzień dzisiejszy ślimaki mu "głodują", bo po zatoczkach śladu brak, zostało mu jedynie co nie co ze świderków. Nie pamiętam dokładnie jak długo trwała ta kuracja, ale np. helenki wcale nie za bardzo chciały mu się rozmnażać, więc wniosek wydaje się być taki, że Anentome helena, to wydajna broń 8-)

• 2 weeks later...

No to ja mam podobną sytuację jaka opisał kolega wyżej. W akwarium miałem plagę zatoczków, kupiłem ze 3-4 helenki, które się namnożyły do zliczonej przeze mnie ilości 10 szt. (mogło być więcej). Po tym czasie ani śladu zatoczków, poźniej miałem restart z powodu zmiany podłoża (stare miało rok). Kilka helenek rozdałem ale sporo zostało i dziś rano znalazłem pierwszą pustą skorupkę.

Wrzucam tabletki na dno ale i ryby i krewetki są szybsze. Krewetki nawet tak się wycwaniły że biorą w 'łapska' całą tabletkę i przesiadują sobie w roślinkach.

No i chyba moje helenki powoli zaczną opuszczać ten świat. Myślałem aby wpuścić świderki (mam biasek bazaltory - siatka - filtus floran start), ale obawiam się ich namnożenia.

A co wy doradzicie w sprawie dokarmiania świderkami?

Share

• Create New...