Skocz do zawartości

Czerwone oskrzela u prętnika karłowatego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z jedną z rybek mianowicie samcem prętnika karłowatego. Od dwóch dni zachowuje się jakoś dziwnie, nie pływa lecz chowa się za filtr lub inne miejsca w akwarium, stracił apetyt i ma zaczerwienione oskrzela. Czy to choroba? W akwarium jest już tydzień. Reszta rybek śmiga i jest z nimi wszystko ok. akwa 72l

1 glonojad

1 molinezja

1 prętnik karłowaty

1 platka

1 Skalar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z jedną z rybek mianowicie samcem prętnika karłowatego. Od dwóch dni zachowuje się jakoś dziwnie, nie pływa lecz chowa się za filtr lub inne miejsca w akwarium, stracił apetyt i ma zaczerwienione oskrzela. Czy to choroba? W akwarium jest już tydzień. Reszta rybek śmiga i jest z nimi wszystko ok. akwa 72l

1 glonojad

1 molinezja

1 prętnik karłowaty

1 platka

1 Skalar

 

Glonojad to zapewne Zbrojnik Niebieski - za małe akwarium

Molinezja- trzyma się w haremach

Prętnik Karłowaty- harem

Platka- Harem

 

Oczywiście tylko jeden na Twoje akwarium.

Skalar- jak najszybciej oddaj- minimalna wysokość zbiornika to 60cm dla tej ryby.

 

Dokup neonków ok 10szt.

7x Otosek i masz kompletną obsadę.

 

Nie jesteś pierwszą ani ostatnią osobą która została w zoologu oszukana.

 

 

Ponad to wyrzuć to sztuczne coś, zasłoń ten filtr, grzałkę gdzieś w mniej widoczne miejsce... daj roślin, prawdziwy korzeń i będzie ok.

 

Aaa zapomniałbym... z fototapetą się pożegnaj, zaproś do współpracy czarny bristol na tylnią szybkę. (Sam zobaczysz efekt:))

 

A przednią szybę weź umyj bo syf straszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba zatruła się prawdopodobnie amoniakiem. Dochodzi do tego kiedy: "dopuścimy do akwarium zbyt dużą liczbę ryb, zapcha nam się filtr lub jeśli wyniszczymy kolonie pożytecznych bakterii przez stosowanie leków. Do najbardziej charakterystycznych objawów należy łykanie przez ryby powietrza spod tafli oraz powiększone i zaczerwienione skrzela. Powinna też nas zaniepokoić apatyczność ryby oraz jej brak apetytu."

 

Leczenie:

"Jeśli poziom amoniaku wzrośnie powyżej 0,01‰, należy natychmiast rozpocząć leczenie. Obniżenie pH oraz wymiana wody (temperatura powinna być taka sama jak w akwarium) przyniesie natychmiastowe efekty. Kilka zmian wody w krótkim okresie może sprawić, że poziom amoniaku spadnie poniżej 0,01‰."

 

Obsadę masz do całkowitej zmiany, ale tu niech może wypowie się ktoś z obsadzania zbiornika. Na pewno odpada skalar i glonojad (spodziewam się, że zbrojnik niebieski)

 

Polecam również wymianę żwiru na jakiś bardziej neutralny bo te kolory co masz wyglądają jak podłoga w salonie fryzjerskim ;) Tą Cryptocoryne daj gdzieś na bok, bo na środku niezbyt ładnie się prezentuje. Nurzańca daj przed filtr albo filtr za Nurzańca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem sobie:

10 neon ines

2 kosiarki

4 molinezje żaglopłetwe

2 bocje siatkowane

 

dokupiłem też 1 nurzańca.

 

Dzisiaj zbadałem wodę ( 3 dni po podmiance wody ok 20%. Woda z filtra osmoza) testerem krop. Sera NO3 no i wyszło mi między 50 a 60 mg/l.

Strasznie mnie zdziwiło bo nie mam żadnych glonów. Czy to może być wina za dużego napowietrzania w akwa? Filtr mam Atman at-200 z dużą zieloną gąbką. Filtr ustawiony tak na ok 60-70% wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...