Skocz do zawartości

Akwarium 112l.


Skalar 27
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem nowy na tym forum, więc postaram się szybko ogarnąć, a jak popełnię jakieś błędy to mnie o tym poinformujcie. Mam pytanie do was apropo mojego akwarium. Akwarystyką zajmuję się od jakiś 7 lat. Jednym z moich osobistych sukcesów jest rozmnożenie smuklenia pryskacza :D . Mam pytanie, o jakie rybki mógłbym zwiększyć swoją obsadę( jakich ewentualnie dokupić, a jakich mogę dodać)?

Moja obsada 112-stki:

-Neon Innesa 15 sztuk

-Razbora Klinowa 4 sztuki (to trochę mało więc ich dokupię na pewno)

-Smukleń Pryskacz 7 sztuk

-Kirys Spiżowy 1 sztuka (jest u mnie od 7 lat)

-Cierniooczek Myersa 1 sztuka

-Cierniooczek Kuhla 1 sztuka

 

Podawajcie swoje propozycje. Pozdrawiam Skalar 27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam, ponownie. Od mojego ostatniego posta w temacie sporo się zmieniło. Po waszych odpowiedziach, przez dłuższy czas nic nie zmieniałem w akwarium, ale zaraz przed wakacjami moje akwa zaatakowała rybia ospa, z którą walczyłem już nie raz :( . Przyniosła ją bocja, którą wziąłem od kolegi, w zamian za 4 smuklenie. Sama bocja zdechła, i razem z nią 3 neonki i 1 cierniooczek (tego mi szkoda najbardziej), ale szybko się z nią uporałem. Pod koniec wakacji jednak zauważyłem na jednym z neonków co? OSPĘ !! Ponownie zaatakowała i tym razem, nie była już taka łagodna :cry: . Zdechły 2 smuklenie, ostatni cierniooczek i 2 razbory. Od tamtej pory nie miałem jakoś czasu na dorybianie, jedynie szybkie czyszczenia, a teraz przerwa Świąteczna i czas się znalazł. I teraz się zastanawiam (znowu) jakie gatunki oddać, jakie przyjąć lub zamienić. Wiem że na pewno, kupię cierniooczki bo bardzo je lubię, a na temat reszty nie mam żadnej opinii. Macie jakieś propozycje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonaj zakupu u szklarza - małego 45 litrowego akwarium. Dobrze by było też mieć małą grzałkę i jakiś najmniejszy filtr. Taka izolatka zawsze jest potrzebna na awaryjne sytuacje przy chorobach.

 

Nic na razie nie dawaj, przerzuć ryby do sterylniaka i i obserwuj je czas jakiś i najlepiej je przez ten czas pooddawaj. Akwarium po kilku atakach ospy wg mnie prosi się o restart i to taki porządny z wygotowaniem/wymianą podłoża. Ogólnie start od nowa.

 

O obsadzie się pomyśli jak znajdziesz informacje na temat ph i gh wody.

 

Pamiętaj - najlepszy materiał na dno to piach!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja, już dzisiaj zakupiłem wszystkie potrzebne materiały na nowy start akwarium (wkłady do filtra gąbki, podłoża na razie nie kupiłem bo nie wim jakie rybki będą), od jutra rybki wylądują na kwarantannie w 50-cio litrowym akwa. Chciałem jak najszybciej zacząć start nowego akwarium, bo mam plan, żeby trochę postało bez rybek jak je skończę. Wiem że PH mam 7,5 ,ale GH nie mam pojęcia :( . Apropo rybek, wiem że, na pewno zostawiam smuklenie (dokupię 1 albo 2), cierniooczki i kirysa. Co do nowych ryb to myślałem, że może coś z neonkami, jakimiś małymi razborami , proporczykowcami, podobają mi się też tęczanki Wernera. Jednym słowem, jak najwięcej jak najbardziej kolorowych ;) . Może jakieś ciekawe biotopowe ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie smuklenie do tej pory miały warunki, nawet niezłe, powiedziałbym. Poziom wody utrzymywałem, tak 10-15 cm od górnej krawędzi akwarium (specjalnie dla nich). Posadziłem 2 żabienice (chyba), których liście wystawały nad powierzchnię, a żeby nie wyschły, czasem spryskiwałem je wodą. Właśnie dzięki nim, smuklenie się u mnie rozmnożyły, bez najmniejszej ingerencji, jedynie słabe dokarmianie narybku mikro-vitem :) . Podczas tarła pięknie wyglądają jak wyskakują z wody na liście, nie mógłbym tego przegapić :D. I właśnie oprócz dwóch, trzech pryskaczy, chciałbym jakąś ławicę np. neonków zielonych, a na dno kirychy, co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smukleni zawsze trzymałem harem 1:3, albo mini ławicę 2:6. Były pięknie wybarwione, zdrowe i co najważniejsze, co chwila się tarły (w sumie ze wszystkich tareł otrzymałem ok 40 nowych ryb, które potem wymieniałem na roślinki i inne ryby). Więc myślę, że 1 samiec i 3 samiczki wystarczą ;) . I w takim układzie, dałbym chyba ten zestaw z neonkami i kirysami. A tak jak mówiłem, jadę do hurtowni i zobaczę co tam mają ciekawego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...