Jump to content

Akwarium 112l.


Skalar 27
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem nowy na tym forum, więc postaram się szybko ogarnąć, a jak popełnię jakieś błędy to mnie o tym poinformujcie. Mam pytanie do was apropo mojego akwarium. Akwarystyką zajmuję się od jakiś 7 lat. Jednym z moich osobistych sukcesów jest rozmnożenie smuklenia pryskacza :D . Mam pytanie, o jakie rybki mógłbym zwiększyć swoją obsadę( jakich ewentualnie dokupić, a jakich mogę dodać)?

Moja obsada 112-stki:

-Neon Innesa 15 sztuk

-Razbora Klinowa 4 sztuki (to trochę mało więc ich dokupię na pewno)

-Smukleń Pryskacz 7 sztuk

-Kirys Spiżowy 1 sztuka (jest u mnie od 7 lat)

-Cierniooczek Myersa 1 sztuka

-Cierniooczek Kuhla 1 sztuka

 

Podawajcie swoje propozycje. Pozdrawiam Skalar 27

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Witam, ponownie. Od mojego ostatniego posta w temacie sporo się zmieniło. Po waszych odpowiedziach, przez dłuższy czas nic nie zmieniałem w akwarium, ale zaraz przed wakacjami moje akwa zaatakowała rybia ospa, z którą walczyłem już nie raz :( . Przyniosła ją bocja, którą wziąłem od kolegi, w zamian za 4 smuklenie. Sama bocja zdechła, i razem z nią 3 neonki i 1 cierniooczek (tego mi szkoda najbardziej), ale szybko się z nią uporałem. Pod koniec wakacji jednak zauważyłem na jednym z neonków co? OSPĘ !! Ponownie zaatakowała i tym razem, nie była już taka łagodna :cry: . Zdechły 2 smuklenie, ostatni cierniooczek i 2 razbory. Od tamtej pory nie miałem jakoś czasu na dorybianie, jedynie szybkie czyszczenia, a teraz przerwa Świąteczna i czas się znalazł. I teraz się zastanawiam (znowu) jakie gatunki oddać, jakie przyjąć lub zamienić. Wiem że na pewno, kupię cierniooczki bo bardzo je lubię, a na temat reszty nie mam żadnej opinii. Macie jakieś propozycje ??

Link to comment
Share on other sites

Dokonaj zakupu u szklarza - małego 45 litrowego akwarium. Dobrze by było też mieć małą grzałkę i jakiś najmniejszy filtr. Taka izolatka zawsze jest potrzebna na awaryjne sytuacje przy chorobach.

 

Nic na razie nie dawaj, przerzuć ryby do sterylniaka i i obserwuj je czas jakiś i najlepiej je przez ten czas pooddawaj. Akwarium po kilku atakach ospy wg mnie prosi się o restart i to taki porządny z wygotowaniem/wymianą podłoża. Ogólnie start od nowa.

 

O obsadzie się pomyśli jak znajdziesz informacje na temat ph i gh wody.

 

Pamiętaj - najlepszy materiał na dno to piach!.

Link to comment
Share on other sites

A ja, już dzisiaj zakupiłem wszystkie potrzebne materiały na nowy start akwarium (wkłady do filtra gąbki, podłoża na razie nie kupiłem bo nie wim jakie rybki będą), od jutra rybki wylądują na kwarantannie w 50-cio litrowym akwa. Chciałem jak najszybciej zacząć start nowego akwarium, bo mam plan, żeby trochę postało bez rybek jak je skończę. Wiem że PH mam 7,5 ,ale GH nie mam pojęcia :( . Apropo rybek, wiem że, na pewno zostawiam smuklenie (dokupię 1 albo 2), cierniooczki i kirysa. Co do nowych ryb to myślałem, że może coś z neonkami, jakimiś małymi razborami , proporczykowcami, podobają mi się też tęczanki Wernera. Jednym słowem, jak najwięcej jak najbardziej kolorowych ;) . Może jakieś ciekawe biotopowe ???

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci szczerze. Na smuklenie akwaria się nie nadają. Trzeba stawiać małe palundaria bo inaczej nie zauważysz grama pryskaczy w tych smukleniach ;p

 

Chcesz kolorowo? Brzanki titteya i piskorki, a do wszystkiego prętniki karłowate, ale to jest pełna obsada i tylko i wyłącznie na piach.

Link to comment
Share on other sites

U mnie smuklenie do tej pory miały warunki, nawet niezłe, powiedziałbym. Poziom wody utrzymywałem, tak 10-15 cm od górnej krawędzi akwarium (specjalnie dla nich). Posadziłem 2 żabienice (chyba), których liście wystawały nad powierzchnię, a żeby nie wyschły, czasem spryskiwałem je wodą. Właśnie dzięki nim, smuklenie się u mnie rozmnożyły, bez najmniejszej ingerencji, jedynie słabe dokarmianie narybku mikro-vitem :) . Podczas tarła pięknie wyglądają jak wyskakują z wody na liście, nie mógłbym tego przegapić :D. I właśnie oprócz dwóch, trzech pryskaczy, chciałbym jakąś ławicę np. neonków zielonych, a na dno kirychy, co o tym myślicie ?

Link to comment
Share on other sites

Smukleni zawsze trzymałem harem 1:3, albo mini ławicę 2:6. Były pięknie wybarwione, zdrowe i co najważniejsze, co chwila się tarły (w sumie ze wszystkich tareł otrzymałem ok 40 nowych ryb, które potem wymieniałem na roślinki i inne ryby). Więc myślę, że 1 samiec i 3 samiczki wystarczą ;) . I w takim układzie, dałbym chyba ten zestaw z neonkami i kirysami. A tak jak mówiłem, jadę do hurtowni i zobaczę co tam mają ciekawego :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...