Skocz do zawartości

okrzemki


okodenim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam akwa 60L i borykam sie z okrzemkami, charakterystyka akwarium:

swietlowka 1x18wat, naswietlanie 8 gtodz dziennie wlacza sie autamatycznie o 16, gasnie o 24

3-4 cm zwiru rzecznego jako podloze

wode podmieniam 1 raz w miesiacu 20%

nawoz mikro makro 3ml dziennie

karmie 2 razy dziennie

obsade mam zla do tego akwarium ale juz powoli ja zmieniam

brak co2

 

co moge zmienic aby sie pozbym okrzemek?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy akwarium zostało założone?

Z krótko świecisz i lepiej dołożyć oświetlenia ale może na razie to zostawmy,lepiej będzie jak dojdziesz do 10h i też nie do 24.00 tylko najlepiej tak ustaw jak się rozwidnia to i akwarium ma się zapalać tak samo z gaszeniem światła.

 

Podmiany co tydzień lub dwa 30% i będzie w porządku.

Co do likwidacji okrzemków nigdy nie polegałem na rybach.

Mechanicznie można usunąć co się da (gąbką z roślin,zainfekowane podłoże odmulaczem,szyby czyścikiem lub skrobakiem jak wolisz) po tym jak najszybciej zrobić dużą podmianę wody ( u siebie robiłem 50%)to konieczne bo po czyszczeniu pełno tego pływa w wodzie.

Później tylko czekaj na efekty,u mnie znikły w ciągu 2 tygodni,ot tak same.

zmniejsz oświetlenie o 1-2h.

Chyba żartujesz,okrzemki powstają w akwariach niedoświetlonych lub nowo założonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z oswietleniem bo mam 18 wat na akwarium 60L i swiece 8h

Napisałem Ci

1. Częstsze podmiany

2. Ogranicz karmienie przez 2-3 dni. Daj im raz dziennie jeść, tylko trochę najlepiej płatki, bez mrożonek (np. ochotka)

3. Zmniejsz czas świecenia o 1-2h

4. Mechaniczne usuwanie okrzemów z szyb i usuwanie roślin na, których są okrzemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz,okrzemki powstają w akwariach niedoświetlonych lub nowo założonych.

Nie piszę tego z książkowej wiedzy tylko z własnego doświadczenia. Zawsze działa, więc nie wiem skąd to obudzenie.
I ja również opisuje swoje doświadczenia praktyczne ale również podparte wiedzą książkową (nie myl z netem)

tam są rzeczy opisywane przez ludzi z kilkudziesięcioletnim stażem w akwarystyce,nie rozumię dlaczego myślisz że wiedza książkowa jest mniej wartościowa niż praktyczna,przecież autorzy opisują w nich swoje spostrzeżenia.Czyżby czytanie książek to strata czasu?

Co do zmniejszania oświetlenia upieram się że to nie pomoże a nawet może zaszkodzić,autor ma słabe światło i za krótko świeci nie widzę potrzeby by je jeszcze zmniejszać.

 

To co u Ciebie pomogło to zapewne czyszczenie mechaniczne,podmiany i napowietrzanie a światło to tylko taki dodatkowy czynnik który raczej na to nie miał wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Częstsze podmiany

2. Ogranicz karmienie przez 2-3 dni. Daj im raz dziennie jeść, tylko trochę najlepiej płatki, bez mrożonek (np. ochotka)

3. Zmniejsz czas świecenia o 1-2h

4. Mechaniczne usuwanie okrzemów z szyb i usuwanie roślin na, których są okrzemy.

Tylko 1 i 4 do wdrożenia.

2.Ryby karmić a nie nawozić.

3.6-7 godzin to czas oświetlenia wystarczajęcy dla glonów a nie dla roślin.

W takim litrażu przy tej obsadzie pomijając już marne oświetlenie i jego czas(typowy dla glonów),zamiast lać nawozy skup się na ich usuwaniu z akwarium.Karmienie ryb jest tym samym co nawożenie.Utrzymuj azotany góra 15mg/l ,fosforany 0,75mg/l.

Nie zauważyłem wcześniej że dałeś oddzielny temat,w tamtym pisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja również opisuje swoje doświadczenia praktyczne ale również podparte wiedzą książkową (nie myl z netem)

tam są rzeczy opisywane przez ludzi z kilkudziesięcioletnim stażem w akwarystyce,nie rozumiem dlaczego myślisz że wiedza książkowa jest mniej wartościowa niż praktyczna

Chyba bardziej wartościowe jest coś czego się doświadczy niż coś o czym się przeczyta? Zresztą nie zamierzam się w tej sprawie z Tobą spierać. Ja tylko powiedziałem co pomaga u mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chyba sam nie jesteś pewien.

Widzisz sam co jachaja napisał,podmiany i mechaniczne usuwanie.

Światło i karmienie nie maja nic wspólnego z okrzemkami jak pisałeś wcześniej,może warto by było jednak do książek usiąść.

Praktykowanie bez wiedzy książkowej kończy się na błędach a taka nauka odbywa się kosztem naszych podopiecznych,skoro wolisz się na błędach uczyć Twoja sprawa ale nie wmówisz mi że na wiedzy innych bardzo doświadczonych akwarystów nie da się się zajechać daleko.

My się tu nie spieramy i nie kłócimy tylko staramy się pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej wartościowe jest coś czego się doświadczy niż coś o czym się przeczyta? Zresztą nie zamierzam się w tej sprawie z Tobą spierać. Ja tylko powiedziałem co pomaga u mnie.

Zarówno doświadczenie jak i wiedza najlepiej gdy są sobą poparte ;) Widzę AS, że i w tym temacie starasz się wprowadzić w błąd? U siebie stosowałeś się tylko do mechanicznego usuwania i podmian i pomogło, choć na efekty pewnie nie musiał byś tyle czekać gdybyś zastosował się do standardowych porad odnośnie usuwania okrzemek.

Chyba bardziej wartościowe jest coś czego się doświadczy niż coś o czym się przeczyta?

Spróbujesz z takim tekstem wyjechać w szkole? :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...