Jump to content

[54l] ogólne - reaktywacja po 20 latach :)

mario.pio
 Share

Recommended Posts

witam wszystkich użytkowników... jako że to mój pierwszy post :)

Zbiornik założyłem razem z synem w grudniu. Przerwę w akwarystyce miałem gdzieś koło 20-sto letnią. Jako wczesny nastolatek miałem zbiornik ok 70l ogólny.

Przygotowując się do założenia obecnego zbiornika sporo poczytałem i stwierdzam, że się sporo pozmieniało od tego czasu... rynek akwarystyczny się rozwinął że ho ho!!! Obecnie czuję się jakbym zaczynał niemal od zera.

A teraz kilka słów o akwarium

[54l] 60x30x30 - ogólne

temp 24`C

oświetlenie 2x11W (6500K, 8000K dorzucone wczoraj)

filtr Aquael Pat Mini

parametrów wody nie badam... za jakiś czas pewnie zacznę badać

obsada:

6x Danio pręgowane

2x Kirysek (pstry i spiżowy)

2x gurami

1x zbrojnik niebieski

1x bojownik syjamski

1x molinezja ostrousta

1x zabka

flora:

nie znam się... kupiłem teoretycznie najłatwiejsze w uprawie :)

nawożone Tetra Plant - PlantaMin

Kilka fotek akwarium:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Co do obsady to niestety wiem że najszczęśliwsza nie jest. Jednak to spadek po prezencie urodzinowym jaki synek dostał w 15l kuli... widząc jak się męczą kupiłem na początek 54l i rybki przeniosłem.

Sukcesywnie obsada będzie zmieniana.

Co do roślin to faktycznie ten "koper" strasznie się rozrósł przez 2 tygodnie - trzeba go przetrzebić... inne roślinki już wypuszczają nowe liście i mam nadzieję, że się rozrosną i je rozsadzę.

Co do obsady to niestety wiem że najszczęśliwsza nie jest. Jednak to spadek po prezencie urodzinowym jaki synek dostał w 15l kuli... widząc jak się męczą kupiłem na początek 54l i rybki przeniosłem.

Sukcesywnie obsada będzie zmieniana.

Rozumiem, zawsze to lepsze niż kula ale faktycznie niedługo trzeba będzie rybki wymienić jeżeli nie planujesz większego akwarium.

Na pewno pomożemy w doborze nowej obsady

jasne że liczę na fachową pomoc nie tylko w obsadzie ale w każdym innym temacie akwarystycznym.

Co do zmiany szkła to na razie daje sobie czas na okrzepnięcie z tematem. Puki co, podoba mi się. Jeżeli tak zostanie to może w przyszłym roku założę zbiornik ok 160-200l

Co do zmiany szkła to na razie daje sobie czas na okrzepnięcie z tematem. Puki co, podoba mi się. Jeżeli tak zostanie to może w przyszłym roku założę zbiornik ok 160-200l

Tylko ta obsada nie może czekać rok na nowe akwarium. Należy ją jak najszybciej wymienić na rybki właściwe do tego litrażu.

Jeżeli to prawdziwy korzeń to bardzo ładny. Na twoim miejscu usuną bym kamienie, troszkę zaburzają cały aranż. Polecam również zmianę żwirku ale to osobny temat, bo wiele z tym kłopotu po wystartowaniu zbiornika. Posadził bym coś też na pierwszy plan, typu mały henio bądź coś trawnikowego. Wydaje mi się, że mógłbyś zwiększyć oświetlenie bo póki co masz 22w na 54l a przydało by się z 30w i wszystko by pięknie rosło. Do tego zamontować Co2 i tylko patrzeć z otwartą buzią jak wszystko kwitnie ;)

Jeżeli to prawdziwy korzeń to bardzo ładny.

No i mały zonk... niestety sztuczny (aż strach czytać teraz komentarze forumowiczów). Byłem bliski zakupu prawdziwego ale nie kupiłem gdyż trochę się obawiałem o ew. negatywny wpływ na wodę. Podjąłem taką decyzję w perspektywie mając poszukiwania w terenie naturalnego dębowego i samodzielnego spreparowania go (frajda z samodzielnego przygotowania).

Na twoim miejscu usuną bym kamienie, troszkę zaburzają cały aranż. Polecam również zmianę żwirku ale to osobny temat, bo wiele z tym kłopotu po wystartowaniu zbiornika.

Co do kamieni to masz rację... (żona jak zobaczyła te kamienie to powiedziała dokładnie to samo) muszę coś zmienić szukam inspiracji.

Tzn. rośliny mogą w tym żwirku nie przetrwać? Zgniją? Po dwóch tygodniach zauważyłem, że najwyższa roślina wegetuje piorunująco, to samo jest z tymi niskimi roślinami wypuściły bardzo dużą ilość nowych liści. Teraz czekam aż się zagęszczą krzaczory (sorki ale nazw roślin nie znam kompletnie... mam nadzieję z czasem się podedukować).

Problemem jest roślina średniej wysokości... na dole ma brązowe liście... wygląda mi to na niedoświetlenie bo na górze liście wyglądają zdrowo.

Posadził bym coś też na pierwszy plan, typu mały henio bądź coś trawnikowego.

Poproszę o sugestię czegoś co jest "łatwe" na pierwszy plan.

CO2 na razie nie planuję bo muszę ten temat lepiej poznać (zależności między siłą światła, temperaturą barwową, ilością CO2 oraz co najważniejsze potrzebami konkretnych roślin.

Powoli dochodzę do wniosku że ten zbiornik jest dla mnie trochę eksperymentalny. Mimo podczytywania muszę popełnić błędy aby już tego później nie robić.

• 1 month later...