Skocz do zawartości

Kraby wampiry - pomoc dla początkującego hodowcy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie widziałam podobnego tematu na tym forum, a chciałabym zaczerpnąć bardziej konkretnych informacji. Ogólne wiadomości przeczytałam na najróżniejszych stronach, ale chcę poprosić o pomoc dla mnie jako początkującej. Różne fora krabowe mają ostatnie wiadomości sprzed bardzo dawna, więc pytam tutaj.

 

Chciałam zakupić kraba tęczowego, jednak do mojego mniejszego akwarium się "nie zmieści", a dużego z rybami nie chcę usuwać dla czegoś, czego nie znam. Poczytałam różne informacje i chyba chciałabym się zdecydować na kraby Wampiry. Mam dlatego kilka pytań, mam nadzieję, że ktoś będzie potrafił mi odpowiedzieć lub skierować do kogoś kto da radę :)

 

1. Posiadam akwarium 25L. Ile krabów wampirów może w nim być?

2. Czy wystarczy zwykła świetlówka w pokrywie?

3. Jak podzielić akwarium na ląd i wodę?

4. Ile centymetrów wody wpuścić?

5. Woda może być "zwykła", czy wcześniej ją odchlorować?

6. Co może być jako podłoże? Gdzieś czytałam, że najlepsza jest ziemia doniczkowa.

7. Z czego wykonać kryjówki? Mogą być kokosy i korzenie? Dużo się do takiego akwarium nie zmieści.

8. Jakie rośliny?

9. Jak utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę? Czy wystarczy tylko moczyć podłoże i żarówka, czy coś więcej?

 

To chyba wszystko. Wiem, że tego bardzo dużo i są to rzeczy, które powinno się wiedzieć, ale chciałabym najlepiej się przygotować na ewentualne zwierzęta. Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz rady i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.25L to 3 sztuki max nie wiem czy parka by nie była lepsza.

2.Starczy ale lepiej kupić żarówke z promieniowaniem UV- od razu grzeją dużo wiec masz wieksze szanse że nie musisz mniec grzałki.kraby mają lepszy kolor i jelpiej wpływa na ich samopoczucie oraz chetnie wychodza na ląd sie poopalać i wtedy można pstykać zdjęcia:D^^

3.Widziałem temat że akwarium dzielę szybką np dla Wampirów to 2 grubości skorupki wysokosc scianki bo tyle ma byc wody i w zazwyczaj wiekszą częscie dajesz wode a mniejszą dajesz żwirek.I możesz dać jakąś kładke z korzenia dla nich.

4.j/w

5.jasne że odchlorować, logiczne nie o_O? nawet wode do kwiatkow sie powinno odchlorować.

6.ziemia nie bo za kazdym razem jak wejdzie do wody usmora sie pozniej w ziemi i znowu do wody bedzie woda brązowa.żwirek drobny jakiś.

7.kokosy, pod tą kładką z korzenia by sie ktorys schował.

8.roślin zero może z baniaka daj im troche żeby sobie chrupnęły.

9.temperaturę do żarowka Uv-ciepło daje, a wilgotnosc to sam nie wiem szczerze ,ale przy krabach nie ma takiego znaczenia, najwyzej sie zmoczy w wodzie jak bedzie mu sucho.

 

http://www.krabownia.fora.pl/

 

pooglądaj zbiorniki ja to wszystko z tego wiem, kiedyś też chciałem kraba, poczytałem ale zrezygnowałem:D

 

PS.dobrym nawilżaczem jest np kaskada jakaś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witam.

 

Różne fora krabowe mają ostatnie wiadomości sprzed bardzo dawna, więc pytam tutaj.

Stare nie znaczy że nie jare. ;) A też tak stare nie mogą być bo krabik ten niedawno zagościł u polskich hodowców. Chyba że szukałaś informacji na stronach zagranicznych a zwłaszcza na niemieckich.

 

Poczytałam różne informacje i chyba chciałabym się zdecydować na kraby Wampiry. Mam dlatego kilka pytań, mam nadzieję, że ktoś będzie potrafił mi odpowiedzieć lub skierować do kogoś kto da radę :)

Brawo za wybór. ;) Ciekawe i pocieszne stworzonka. Myślałem kiedyś nad nimi gdy nie wiedziałem co zrobić ze swoim 54l ale teraz już mam koncepcję. Może kiedyś...

Postaram się więc Ci pomóc tym kiedy ja o nich szukałem informacji i tym czym mi zostało z tych informacji w mej pustej głowie. ;)

 

1. Posiadam akwarium 25L. Ile krabów wampirów może w nim być?

3 szt. to minimum podczas zakupu ponieważ jest to zwierzę stadne. Ilość jest uzależniona od ilości kryjówek.

 

2. Czy wystarczy zwykła świetlówka w pokrywie?

Zazwyczaj w zbiornikach z nimi (nie chce specjalnie używać określenie "akwarium") hoduje się bujną roślinność i to dla nich się stosuje mocne oświetlenie. Gdzieś czytałem żeby lepiej nie trzymać ich z żarówkami emitującymi promienie UVA i UVB ale do tej informacji nie jestem pewien i na tą chwilę nie dam se ręki uciąć. Poszukam jeszcze czy to prawda.

 

3. Jak podzielić akwarium na ląd i wodę?

Tu przyda się ten filmik (niemiecki ale na szczęście nic nie sprechają ;) ):

Jak widać jest to krab bardziej lądowy niż wodny ("krabomaniacy używają wręcz określenia "leśny") lecz woda jest niezbędna. Wystarczy mała miseczka z wodą. Maksymalnie by zajmowała ok. 1/4 powierzchni akwarium.

 

4. Ile centymetrów wody wpuścić?

5-6 cm.

 

5. Woda może być "zwykła", czy wcześniej ją odchlorować?

Wszystkie zwierzęta nie za bardzo przepadają za chlorem ;). Chyba też ważne żeby było jakieś odpowiednie pH. Poszukam jeszcze.

 

6. Co może być jako podłoże? Gdzieś czytałam, że najlepsza jest ziemia doniczkowa.

Może też być sprasowany kokos i keramzyt na dno. Część wodna - żwirek drobny.

 

7. Z czego wykonać kryjówki? Mogą być kokosy i korzenie? Dużo się do takiego akwarium nie zmieści.

Kokos i korzeń może być jak najbardziej. Od zmieszczenia to zależy Twoja inwencja twórcza oraz wielkość materiałów. ;)

 

8. Jakie rośliny?

Terraryjne lubiące wilgoć.

 

9. Jak utrzymywać stałą wilgotność i temperaturę? Czy wystarczy tylko moczyć podłoże i żarówka, czy coś więcej?

Pokrywa lub szybka. Warto je też dać bo się sprawnie spinają i mogą uciec. Żarówka powinna nagrzewać.

 

Pozdrawiam. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz o tym że 25l sie nie nadaje bardzo na kraby?

masz mało miejsca na kryjowki, a te krabiki fajnie sie zachowują w wiekszej grupie, można fajne zachowania nieraz zobaczyc.

 

Rafi powiedział wszystko dobrze poza tym UV i UVB ja dam reke uciąć za to:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz o tym że 25l sie nie nadaje bardzo na kraby?

Wiem, że małe, ale na razie zaczynam i jak wszystko będzie ok, to na pewno przeniosę je do większego zbiornika.

 

Za odpowiedzi bardzo dziękuję, przydadzą mi się niezmiernie.

 

Mam jeszcze tylko pytanie: w jakich cenach są te kraby? Z dostępnością u mnie nie będzie problemu, bo załatwiłam z właścicielką sklepu zoologicznego, że dla mnie specjalnie zamówi, ale zastanawiam się nad ceną. W pewnym sklepie zoologicznym krab tęczowy jest za 35 zł, więc podejrzewałam, że wampiry będą kosztowały mniej, zresztą gdzieś czytałam, że są tanie. Jednak w internecie widziałam ceny ok. 45 zł. Zastanawiam się teraz jak to z tym jest... Orientujecie się w cenach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafi powiedział wszystko dobrze poza tym UV i UVB ja dam reke uciąć za to:D

Głównie chodzi o to że są to zwierzęta skryte i często nie można je znaleźć w zbiorniku ponieważ gdzieś są schowane. Więc nie za bardzo im jest potrzebne to promieniowanie a nawet jak wyczytałem że jest niebezpieczne. Nie wiem w nocy poszukam teraz idę się uczyć. ;)

 

Pozdrawiam.

 

EDIT:

 

Na aledrogo aktualnie jest po 18 zł. sztuka. I nie wiedziałem nigdy ich droższych niż 30 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...