Skocz do zawartości

zdychanie rybek


telepol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem odpowiedzi na pytanie "zdychanie rybek" i jakoś nie znalazłem odpowiedzi

 

Mam problem, w połowie listopada założyłem akwarium 112l, zgodnie z wytycznymi, woda, rośliny jak i wszystkie sprzęty w akwarium "docierały" się 14 dni, później przyszedł czas na zakup rybek. Zakupione zostały 2xskalary 3xmieczyki 7x banio 7x razbora klinowa. Wszystko było o.k. Po około dwóch tygodniach, na szybkach i roślinach zaczął osadzać się nalot, zacząłem czyścić go szmatką i skrobakiem zakupionym w sklepie akwarystycznym. Jakiś tydzień temu rybki zaczęły "padać". Jednej nocy padły dwa banio, w kolejnych nocach 3 x razbora. Dokupiłem 4x gupiki i jednego glonojada. Dzisiaj w nocy padła kolejna razbora.

 

Jak myślicie jaka jest przyczyna??? zbyt duża obsada????

 

karmie je płatkami (szczypta rano) i mrożonymi larwami (pół kostki wieczorem), temperatura 26st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze - napisz jak podmieniasz wodę i jak czyścisz filtr.

Oczywiście najlepiej było by mieć testy. Ale wydaje mi się że w obsłudze akwarium popełniasz pewne standartowe błędy...

Aha napisz jeszcze ile dajesz jeść rybciom ;) tz ile czasu schodzi im na zjedzenie całego pokarmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze - napisz jak podmieniasz wodę i jak czyścisz filtr.

Oczywiście najlepiej było by mieć testy. Ale wydaje mi się że w obsłudze akwarium popełniasz pewne standartowe błędy...

Aha napisz jeszcze ile dajesz jeść rybciom ;) tz ile czasu schodzi im na zjedzenie całego pokarmu.

wody jeszcze nie podmieniałem, choć mam 5 litrów w baniaku po wodzie demineralizowanej (dojrzewa już 12dni) co do karmienia już pisałem rano szczypta "suchego"-płatki, dość niechętnie jedzą 1/3 spada na dno, a wieczorem pół kostki mrożonych larw ochotki to jedzą całość. A i filtra jeszcze nie czyściłem, bo czytałem na forum żeby nie czyścić często, sprzedawca w sklepie potwierdził i polecił czyszczenie raz w roku. Filtr mam gąbkowy o wysokości ok. 20cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy pierwsze poważne błędy.

Podmiana wody. Co najlepiej tydzień wymiana 1/3 lub 1/4 wody na nową odstaną.

Czyszczenie filtra. Rok to bardzo duża przesada. Raz na miesiąc możesz śmiało go czyścić. Oczywiście nie pod kranem tylko w wodzie z akwarium. Spuszczasz trochę do np wiadra w tym czyścisz gabkę i zakładasz ją do filtra. Oczywiście nie będzie ona czysta ale większość brudu z niej wyleci. Dlatego stosuje się wodę z akwarium żeby nie wybić chlorem bakteri.

Czy te płatki co dajesz rano walają się po akwarium przez długi czas. Może napisz przez ile czasu. Tak mniej wiecej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy pierwsze poważne błędy.

Podmiana wody. Co najlepiej tydzień wymiana 1/3 lub 1/4 wody na nową odstaną.

 

wodę mam więc podmienię

 

 

Czy te płatki co dajesz rano walają się po akwarium przez długi czas. Może napisz przez ile czasu. Tak mniej wiecej...

kurczę ciężko mi powiedzieć, myślę że z godzinę, bo tak mniej więcej po jakimś czasie od karmienia widzę jak "dzióbią" z podłoża pokarm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie symptomy u kolegi wskazują na niedojrzały zbiornik. U mnie było podobnie. Najpierw zbadaj wodę pod względem NO2 i NO3, dopiero jak poznasz wynik szukaj dalej.

też tak myślę, jak wynik będzie prawidłowy będę szukał dalej. Mam jeszcze pytanie dot. wody. Z racji tego że mieszkam w rejonie górskim i w pobliżu mnie jest dość dużo źródełek z wodą, będzie ona lepsza niż woda z kranu??? na plus na pewno będzie przemawiało brak chloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja o obsadzie:

 

2xskalary 3xmieczyki 7x banio 7x razbora klinowa.

Skalary odpadają, reszta ok, ale odpuściłbym Danio i zrobił coś takiego:

Mieczyk 1+2

Razbora Klinowa 20 sztuk

Zbrojnik Niebieski 1+1 lub Kirysek np. Pstry 6 sztuk

Prętnik Karłowaty 1+2

 

Ale zanim zmienisz obsadę, sprawdź te parametry. Może jest z nimi problem, więc nie warto kupować nowych ryb zanim ich nie opanujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że akwarium jest dojrzałe. Ba jestem tego pewien. Przecież ma już ok 1.5 miesiaca!

Problemem będzie za tem no3. Rada podmiany wody. Aha pisałeś że masz kilku tygodniową wodę do podmiam. Za długo. 24h wystarczą na odstanie wody. Używał bym na twoim miejscu wody wodociągowej. Ma stałe parametry. Woda z gór może być za twarda no i nie wiesz czy na górze wodospadu nie leży jakas padlina;)

Ryby powinny w kilka minut zjadać porcję jedzenia. Reszta nie zjedzonego pokarmu psuje wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie ciągnąć tego tematu w nieskończoność...

1. Dzisiaj przygotuj sobie wodę do podmian. Tak z 30%. Najlepiej nalej ją przez słuchawkę od prysznica-dużo chloru przy tym ucieka.

2. Jutro podmiana wody.

Narazie nie czyść filtra ani nie odmulaj dna. Nie chcę zachwiać ci biologi w akwarium.

3. Jak nie karmiłeś wieczorem ryb to nie karm. Jutro też możesz zrobić im głodówkę. Nic im sie nie stanie.

4. Na wtorek przyszykuj sobie 20% wody do podmian. No i podmiana. Przy podmianie odmul dno.

5. Ok 13.stycznia czyszczenie filtra. 6. Po tym wszystkim parametry wody powinny się poprawić. Od tego momentu standardowa podmiana wody co ok tydzień z czyszczeniem dna. I co jakiś czas czyszczenie filtra- Jak kilka postów wyżej pisałem. Myślę że raz na miesiąc lub jak będzie słabo ciągnoł.

Postaraj się zmienić obsadę i pomyśl o testach. Testy paskowe jbl są wystarczająco dobre. I dają pewien obraz co dzieje się w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dokładności tych testów paskowych to raczej nie jestem pewien.

Lepiej zainwestować w kropelkowe.

Tropicala kosztują ok. 30zł.

Pewnie że będą lepsze. Tylko autor nie ma żadnych testów. Więc kupić naraz test ph kh gh no2 no3 to troszkę wiecej go wyniesie niż 30zł. Paski mają ten plus że naraz robi kilka testów. Wyniki nie są dokładne ale wystarczająco dokładne. Oczywiście jak ma środki to niech kupi zestaw kropelkowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!!!!

 

a więc sytuacja wygląda następująco:

 

jak pisał Pappa2 podmieniłem wodę, nie dużo bo 10 litrów tylko taki miałem baniaczek, zastanawiam się skąd wziąć większy? :| chyba nie będę zbierał "piątek" po płynie do spryskiwaczy bo to "skażony" pojemnik, a "trzydziestka" po oleju napędowym też się nie nada. Mam 10l po wodzie destylowanej :(

 

dzisiaj udało mi się dostać testy NO2 NO3 i PH

 

- NO2 w porządku

- PH w porządku

- NO3 maximum :help:

 

w instrukcji piszą żeby wymienić całą wodę!!!

 

poradźcie co mam robić????

1. jak wymienić całą wodę to gdzie dać rybki żeby im nie zaszkodziło,

2. czy świeża woda musi znowu "dojrzewać" 2 tygodnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!!!!

 

a więc sytuacja wygląda następująco:

 

jak pisał Pappa2 podmieniłem wodę, nie dużo bo 10 litrów tylko taki miałem baniaczek, zastanawiam się skąd wziąć większy? :| chyba nie będę zbierał "piątek" po płynie do spryskiwaczy bo to "skażony" pojemnik, a "trzydziestka" po oleju napędowym też się nie nada. Mam 10l po wodzie destylowanej :(

 

dzisiaj udało mi się dostać testy NO2 NO3 i PH

 

- NO2 w porządku

- PH w porządku

- NO3 maximum :help:

 

w instrukcji piszą żeby wymienić całą wodę!!!

 

poradźcie co mam robić????

1. jak wymienić całą wodę to gdzie dać rybki żeby im nie zaszkodziło,

2. czy świeża woda musi znowu "dojrzewać" 2 tygodnie

Nie wymieniaj całej wody!

Problem nadal jest problemem ponieważ za małą ilość wody podmieniałeś. Miało być 20-30 % a nie 10l czyli 8,92 % :zamieszany:

Tak jak pisał asferon duża podmianka wody na odstaną 24h.

 

Ps. musisz stanąć nawet na uszach i pomyśleć nad jakimś pojemnikiem na wodę bo podmieniając wodę 10l jest bez sensu. Kilka propozycji:

1. kupić wodę niegazowaną w 5l pojemnikach. Wodę wypić i mamy pojemnik koszt ok 5zł. Woda primavera jest w 6l pojemnikach cena ok 4zł. (oczywiście ilość tych wód tak aby mieć na 20% do podmianki)

2. Jak masz jakąś beczkę to kup worek i wsadź do beczki. Następnie to możesz zalać wodą. Ważne - nowy szczelny, dość gruby worek...

3. Zabierz swojej kobiecie jakiś garnek i powiedz że właśnie straciła prawo do jego użytkowania. Wyparzasz go. I masz pojemnik na kilka litrów wody.

4. Kup plastikowe wiadro 10l

Jak widzisz jest kilka możliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zakupiłem 10 pojemników z wodą mineralną

 

zalałem je wodą z kranu i dzisiaj, godzinę temu wymieniłem całe 50litrów wody w akwarium przy okazji wyczyściłem filtr (w wodzie z akwarium) . Wodę z akwarium usuwałem odmulaczem przy okazji odmulając żwirek. Przed chwilą zrobiłem testy i wypadły jak ostatnio :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...