Skocz do zawartości

Żółtodziób atakuje - czyli masa pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przyszedł czas żeby znaleźć sobie coś ciekawego do roboty. Od małego podobała mi się akwarystyka i czas spełnić dziecięce marzenia. Długo myślałem, sporo czytałem i padło na baniak 72l. Prawdopodobnie ten:

http://allegro.pl/akwarium-72l-60x30x40-proste-gratisy-robizoo-i2012618066.html
Czy 15W wystarczy? Może od razu wymienić na 18W czy jeszcze mocniejszą?

Na początku zastanawiałem się nad gotowym zestawem lecz, po wgłębieniu się w temat wolę sam dokupić pompkę i grzałkę. (chyba że ktoś ma jakiś ciekawy zestaw do polecenia)

Jak widzę akwarium?

Czarne strukturalne tło, do tego czarny żwirek bazaltowy i na środku wysepka z jasnego piasku. Chcę żeby rybki ładnie się wybijały na takim tle. Kompletnie nie mam pojęcia o roślinach jakie zastosować. Tutaj proszę o porady. Jak również w sprawie filtrów i grzałki, jaka moc firma itp. Co do samej obsady to jeszcze się nie zastanawiałem za bardzo, ale chcę dość skromnie. Noenki, otoski, może welona. Ale dokładnie zastanowię nad tym później. Najpierw chcę stworzyć ekosystem.

 

Z góry dzięki za porady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste to tobry wybór.

15W to o wiele za mało, szczególnie jesli chcesz mieć dużo roślin.

Polecam dołożenie 1x15W, 30 będzie w sam raz.

Tło strukturalne to moim zdaniem zły pomysł, niepotrzebna strata miejsca w akwarium.

Jasne podłoże też zły pomysł, wierz mi - ciemne dużo lepiej wygląda.

Filtr do takiego rozmiaru akwarium polecam kaskadowy (FZN-1 lub FZN-2).

Grzałka 75W lub 100W.

Rybki ? Ja w 70 litrach trzymam 10 brzanek wysmukłych. Rewelacja. Bardzo widowiskowe rybki, samce codziennie "tańczą" przed samiczkami i toczą niegroźne walki między sobą. Jest na co popatrzeć.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydajność podawana przez producentów jest max wydajnością bez wkładów. Np kubełek JBL e901 ma wydajność 900l/h ale już sam producent w instrukcji napisał, że jak zmontujesz wszystko to wydajność jest tylko 450 l/h a jeszcze potrzeba "miejsca" na zamulenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Pisałem o wydajności kubła nie raz.

Ale napiszę po raz kolejny:

wydajność kubełka mierzy się na filtrze bez wkładów i na 1m odcinkach węży.

Czyli w rzeczywistym użytkowaniu można sobie odjąć spokojnie 20-30% jego mocy i wtedy brać dopiero pod uwagę jego dane.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w samochodach.

Silnik ma 100KM ?

Oki.

Silnik ma tyle.

A ile KM z tego jest przenoszone na koła?

Bo to dwie różne rzeczy o dziwo :roll:

No ile ma rzeczywiście samochód na kołach? 80KM? 70KM?

Hmmm?

Czemu się każdy sugeruje głownie mocą silnika, która ta o dziwo jest mało ważna?

 

Marketing dziwna sprawa prawda? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FZN-1 zabyt mały.

2 Wystarczy.

Nie nie potrzebujesz pomki, kaskada zrobi swoje i napowietrzy odpowiednio wodę.

Od 3 miesięcy mam FZN-1 w 72 litrach i wszystko gra. Zgodnie z informacją producenta przeznaczony on jest do akwariów do 100 litrów objętości.

 

teraz rozumiem,

światło to nie problem, wymienię świetlówkę na 30W i będzie gitara?

Będą dwie gitary jak dołożysz świetlówkę T8 15W, albo T5 18W.

 

to jak samą wodę to chociaż zabarwię ją jakoś ;)

 

tło nie będzie zajmować dużo miejsca. Co do filtra FZN-1 lub FZN-2 to potrzebny jest jeszcze oddzielny napowietrzacz?

Nie jest potrzebny ale na pewno nie zaszkodzi. Jak lubisz jak w akwarium latają bąbelki to możesz zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FZN-1 zabyt mały.

2 Wystarczy.

Nie nie potrzebujesz pomki, kaskada zrobi swoje i napowietrzy odpowiednio wodę.

Od 3 miesięcy mam FZN-1 w 72 litrach i wszystko gra. Zgodnie z informacją producenta przeznaczony on jest do akwariów do 100 litrów objętości.

 

 

 

Nie wiesz jaki ryby i w jakiej ilości kolega chce hodować. Lepiej mieć zapas niż wyrabiać się na styk. Dane producenta są zawyżane. Mam JBL 1501, 1400l/h, w rzeczywistości z mediami wynosi 900l/h.

Producent poleca go do akwa do 500l.

Wsadziłbyś do 500-etki JBL 1501?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz jaki ryby i w jakiej ilości kolega chce hodować. Lepiej mieć zapas niż wyrabiać się na styk. Dane producenta są zawyżane. Mam JBL 1501, 1400l/h, w rzeczywistości z mediami wynosi 900l/h.

Producent poleca go do akwa do 500l.

Wsadziłbyś do 500-etki JBL 1501?

 

Spokojnie zupy nie mam zamiaru robić. 6-8 Neonków + 4-6 otosków i coś ciekawego do tego (jakaś parka lub interesujący singiel) i powinno wystarczyć. Ale do obsady jeszcze długa droga. Najpierw podłoże. Czy 5 litrów JBL AQUABASIS PLUS (wyjdzie coś koło 3cm) i na to żwirek bazaltowy zda egzamin? Powiecie pewnie że zależy do jakich roślin. A jakie polecacie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zupy nie mam zamiaru robić. 6-8 Neonków + 4-6 otosków i coś ciekawego do tego (jakaś parka lub interesujący singiel) i powinno wystarczyć. Ale do obsady jeszcze długa droga. Najpierw podłoże. Czy 5 litrów JBL AQUABASIS PLUS (wyjdzie coś koło 3cm) i na to żwirek bazaltowy zda egzamin? Powiecie pewnie że zależy do jakich roślin. A jakie polecacie? ;)

Haha, to zależy od oświetlenia ;)

 

Podłoże ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszelkiego rodzaju uzdatniacze wody są niezbędne przy zakładaniu akwarium? Czy jest to tylko i wyłącznie "pic na wodę"?

 

PS. Baniak będzie jednak 112l, pokrywę planuję wykonać samemu ;) jakie światło polecacie do takiego zbiornika (80x35x40), T5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...