Skocz do zawartości

Start pierwszego baniaka- glony po tygodniu.


3Xpro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum :) Od dłuższego czasu nosiłem się z założeniem akwarium i oto stało się.

 

[*:3027c]Zalane 10 dni temu, połowa wody to odstana kranówka, połowa woda z filtra odwróconej osmozy. Temp 25~26°C

[*:3027c]52l, 50x30x35h

[*:3027c]Zmodyfikowałem pokrywę, jest w niej teraz 2x14W T8, aquastar 10000k i niestety (po zakupie na allegro, sprzedawca przy wysyłaniu paczki dopiero mnie poinformował, ze nie ma już groluxa) kilkumiesięczną aqua glo 18000k. Zmienie ją za jakiś czas na Hagen Sun Glo 4200K przy okazji zakupu skałek do akwa.

[*:3027c]Filtr AquaEl FZN-2, doły koszyczków standardowa gąbka, na to ceramika.

[*:3027c]Podłoże, dno wysypane AQUA FLORAN AQUAEL 4L + żwirek kwarcowy 2-4mm

[*:3027c]Rośliny zakupione z allegro:

- Micranthemum umbrosum micro

- Pogostemon helferi

- Eleocharis acicularis

- Eleocharis parvula

- Cladophora aegagropila

- Lomariopsis lineata

- Peacock moss

- Christmas moss

- Weeping moss

[*:3027c]Parametry wody robione przed chwilą wg JBL EASY TEST 6 in1:

- NO3 15~20 mg/l

- NO2 0 mg/l

- GH 4° dkH

- KH 15~20° dkH

- PH 8

- CL2 0 mg/l

Niestety po tygodniu od zalania brat bez żadnej konsultacji ze mną nagle przyniósł mi 3 rozbory klinowe od kolegi... Problemy z glonami zaczęły się mniej więcej od tego momentu. Rybki karmie raz dziennie, małą dawką, tak, żeby zjadły w miarę wszystko. Zrobiłem już kilka dni temu podmianę 30% wody połączoną z odmuleniem dna i przycięciem trawek i mchów. Filtr zazwyczaj chodził na 1/2 mocy (min-max), teraz skręciłem na min. Woda nie jest krystalicznie czysta, unoszą się w niej drobinki. Cykl oświetleniowy to 12h, od 7 rano do 21. W akwarium pojawiły się brunatno-brązowe glony na części żwirku oraz niektórych roślinkach oraz długie, zielone i nitkowate, które mają bardzo szybki przyrost. Nie nawożę niczym.

 

Zdjęcie dzień po zalaniu:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zdjęcia z dziś:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Generalnie to chciałbym z tego zrobić coś na kształt iwagumi, jeżeli by się udało. Na dniach zakupię kamienie i korzeń na drzewko, przesadzę rośliny i mchy już w docelowe miejsca. Na razie niestety słabo to widzę, roślinki co prawda odbijają, widać świeże, zielone pędy, ale glony zaczynają rosnąc w zastraszającym tempie. Pytanie, co mogę z tym zrobić? Mechanicznie wyczyścić tyle ile się da, ok. Coś poza tym? Wywalić te 3 rybki, częściej robić podmiany wody, dokupić więcej roślinek, zmniejszyć cykl oświetlenia?

 

Jestem początkujący, ledwo co zacząłem swoją przygodę z akwarystyką, bardzo proszę o rady, być może popełniłem jakiś banalny błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh , to normalne że na początku może być wysyp glonów , co zrobiłeś źle - jak na pierwsze kilka dni za dużo świeciłeś , po 2 akwa jest nie dojrzałe więc glony mają raj , póki nie dojrzeja akwa napowietrzanie daj na ful tak żeby woda szybko wirowała , nawet mały zastuj wody budzi okrzemki i inne glony , nie nawozisz - więc rośliny na mogą wystartować - mają dużo światła a nie mają pożywki i stoją , co możesz zrobić - mniej oświetlaj , daj krewetki amano , rc , zacznij pomału podawać nawozy , możesz podłączyć bimbrownię ale uważaj żeby krewetek nie potruć , pozatym dodaj roślin , podmianaka wody narazie nic nie da , glony nitkowe możesz powoli usuwać ręcznie np patykiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ilu godzin na dobę konkretnie zmniejszyć oświetlenie? Nawozić mikro i makro od razu, czy na początku tylko mikro? Z bimbrownią póki co nie chcę kombinować, chciałbym nabrać doświadczenia ;) Spróbuję dorwać kogoś z krk odnośnie roślinek i krewetek. Filtr już chodzi na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7h/dziennie , zwiększaj powoli czas oświetlenia jak zobaczysz że glony się cofają , co do nawozów zobacz na allegro np Aqua Art, Planta Gainer carbo (węgiel w płynie - masz małe akwa więc carbo może być zamiast bimbrowni a z czasem może poeksperymentujesz z co2) patrze że masz sitowie więc by się przydało Aqua art ferro (żelazo) ew Classic , zacznij od małych dawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię węgiel w płynie, a odnośnie innych nawozów, nie mógłbym zakupić soli do rozpuszczenia w wodzie RO? Nie ukrywam, że chodzi mi głownie o ich atrakcyjną cenę. Mogłabyś mi coś polecić od tego sprzedawcy? Wiem, że to temat na odrębny dział na forum, ale jeżeli już przy tym jesteśmy, to czemu nie.

 

Krewetki będę miał w sobotę, roślinki mam nadzieję, że też się szybko uda załatwić. Dam znać jak się sytuacja rozwija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te glony to zielenice nitkowate w połączeniu z okrzemkami.

 

Po 1 masz nie tą barwę świetlówki 18000k i może być tak że przez nią nie uda Ci się opanować zbiornika. Jak najszybciej zmień ją na barwę około 4000k - 6500k.

Po 2 CO2. Najlepiej nawożenie z butli do poziomu 30-40ppm. Od biedy Easy Carbo ale dawaj więcej niż maksymalna dawka na pudełku...

Po 3 potas. Kup K2SO4 i utrzymuj poziom przynajmniej 20ppm.

Po 4 mikroelementy. Kup mikro plus Intermagu i dawkuj je tak aby utrzymać żelazo na poziomie wykrywalnym przez testy.

Po 5 azot. Jak najszybciej wprowadź ryby i krewetki (oczywiście nie całą na raz tylko stopniowo) do zbiornika (np. krewetki amano - lubią zielenice nitkowate) aby produkowały azot dla roślin.

Po 6 fosfor a w zasadzie jego limitowanie (czyli nie nawożenie). Dzięki NIE nawożeniu fosforu prawdopodobnie szybko pozbędziesz się nitek.

 

Z tego najpilniejsza jest wymiana świetlówki, CO2 i potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupowałeś żwirek?

Na allegro http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcowy-2-4-mm-3-zl-1-kg-i1995019160.html

 

Te glony to zielenice nitkowate w połączeniu z okrzemkami.

 

Po 1 masz nie tą barwę świetlówki 18000k i może być tak że przez nią nie uda Ci się opanować zbiornika. Jak najszybciej zmień ją na barwę około 4000k - 6500k.

Po 2 CO2. Najlepiej nawożenie z butli do poziomu 30-40ppm. Od biedy Easy Carbo ale dawaj więcej niż maksymalna dawka na pudełku...

Po 3 potas. Kup K2SO4 i utrzymuj poziom przynajmniej 20ppm.

Po 4 mikroelementy. Kup mikro plus Intermagu i dawkuj je tak aby utrzymać żelazo na poziomie wykrywalnym przez testy.

Po 5 azot. Jak najszybciej wprowadź ryby i krewetki (oczywiście nie całą naraz tylko stopniowo) do zbiornika (np. krewetki amano - lubią zielenice nitkowate) aby produkowały azot dla roślin.

Po 6 fosfor a w zasadzie jego limitowanie (czyli nie nawożenie). Dzięki NIE nawożeniu fosforu prawdopodobnie szybko pozbędziesz się nitek.

 

Z tego najpilniejsza jest wymiana świetlówki, CO2 i potas.

Mógłbym zastosować te dwa nawozy (mikro, makro) + CO2 lub ew. symfonie złota zamiast mikro, żeby zwiększyć jeszcze ilość potasu i żelaza? Docelowo większość dna chciałbym pokryć samym Eleocharis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem świetlówke Hagen sun-glo 4200k, dałem ją na tył. Kupiłem mikro intermag, makro+ i sam potas. Ponadto kupiłem roślinki od użytkownika z forum i wreszcie prawie 30 krewetek RC. Świecenie mam ustawione na 7h z 2 godzinna przerwą między 12 i 14. Założyłem klasyczną bimbrownię, dyfuzor zrobiłem z młodej gałęzi lipowej, bo ma małe pory i osadziłem ją w strzykawce 2ml. Filtr w dzień chodzi na min, na noc nie zamykając co2 odkręcam go na full. Póki co dawkuje tylko potas, 2ppm na dzień. Zrobiłem już jedną podmianę 50% wody tylko wodą z RO, następną zrobię w nd połączoną już z dawkowaniem makro. Zacznę też nawozić mikro naprzemiennie z makro, robiąc przerwy w sb i kolejną podmianę w nd. Dawki nawozu wyliczę z kalkulatora EI 1.0.0.8.

 

Porady okazały się cenne. Nie pojawiają się już nowe okrzemki, zielone, nitkowate glony zbierałem kilka razy, ale zdecydowanie wolniej rosną. Za jakiś czas zobaczę, czy to całkowite wyhamowanie ich wzrostu. Mam nadzieję, że tak :) W tym tygodniu postaram się kupić 6 otosków.

 

Poniżej zdjęcie dyfuzora i samego akwa:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj :)

 

3Xpro mam podobny problem, z tym, że glony również pojawiły się na żwirku...a co do roślin...glossostigma też nie wygląda za ładnie...

 

poradziłeś sobie z tym problemem?

 

Przy okazji...Rośliny zaatakowane przez glony oczyścić czy po prostu usunąć...;/ ?

 

I co zrobić z glossostigma...będę bardzo wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już całkowicie problemów z glonami. Podmiany robię tylko kranówką, do tego leje mikro i makro. Okrzemki bardzo szybko przestały rosnąć, a nitkowane ręcznie usuwałem. Z czasem zniknęły całkowicie. Reasumując: zmniejszenie czasu naświetlenia, odpowiednie świetlówki, nawożenie + co2, jacyś pomocnicy w postaci krewetek oraz ręczne usuwanie glonów i po problemie :) Roślin bym nie wywalał, warto powalczyć o nie, ale jeżeli były by bardzo marne to wiadomo, lepiej usunąć, żeby nie zaczęły gnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...