Skocz do zawartości

Pytan nie kilka, lecz wiele poczatkujacego akwarysty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie :)

chce zalozyc moje pierwsze akwarium, glownie roslinne, do tego moze z 5 gupikow(sami faceci) i jakies jedne krewetki. Mam nadzieje, ze gupiki zjedza czesc mlodych krewetek i nie bedzie ich za wiele. Od kilku dni, ba, tygodni, czytam wszelakie fora i strony poswiecone akwarystyce. O dziwo jakbym wiedziala coraz mniej. Mam kompletny balagan w glowie, kazdy poleca co innego.

Akwa juz mam, 60/30,40, do tego jakas pokrywa ze swietlowka. Odziedziczylam ten "sprzet" po koledze.

Pytanie pierwsze: co dalej?

2. Kupic podloze, ale jakie? Warto wydac wiecej?

3. Filtr, jaki? Nie wciagnie krewetek? Czytalam o tylu skaplikowanych nazwach, jakichs wkladach, gabkach, kaskadowych, moze znajdzie sie ktos, kto powie: kup taki a taki i wyjasni mi troszke te skaplikowne(jak dla mnie) rzeczy.

4. Jakie rosliny? Podoba mi sie kabomba karolinska i wiem, ze musze miec mchy dla krewetek.

5. Kupie korzen, oplaca sie kupic go np. w KAKADU za 50 zl? Kolo Warszawy nie znam zadnych miejsc gdzie moge wyciagnac korzen z wody.

6. Mierzy sie parametry wody, jakie kupic do tego testy i jak to zrobic.

7. Jakie parametry powinna miec woda?

8. Jak wleje kranowe i wlacze w niej filtr to te dobre bakterie w nim sie same zrobia?

9. Jakie kamienie kupic( chce takie duze plaskie, ale nie wiem jak sie nazywaja)

10. Czy moje oswietlenie nie bedzie za slabe? Jak kupie odblysniki bedzie okej?

11. Co jeszcze musze zrobic/ wiedziec?

Na razie nie pytam o rybki i krewetki, bo najpierw chce zeby woda byla dobra i roslinki mi urosly. Nie spieszy mi sie, chcialam zrobic to wszystko sama, ale widze, ze nie dam rady, dlatego wlasnie przeczytaliscie kolejna porcja glupich pytan poczatkujacej, niestety nie udalo mi sie zaoszczedzic wam tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zwir 1-3mm

3. Najlepiej kaskadę

4. kabomba karolinska potrzebuje sużo światła. Pewnie masz stadndartową świetlówkę więc znajdz temat o cieniolubnych roślinach

5. W Wawie masz pewnie mnówsto sklepów, wystarczy poszukać

6. JBL 6w1

7. Właściwe dla danych rybek

8. Tak, po 2 tyg

9. Znajdz jakieś

10. Pomoże ale niewiele

11. viewtopic.php?f=43&t=6354

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki ci nie zjedzą krewetek

2.na początek zwykły żwirek , jako początkująca nie warto wydawać więcej na podłoże

3.np filtr wewnętrzny aquael fan1

4.rośliny jakie chcesz , zależy czy ; masz dobre światło , nawozy , co2 ale na poczatek daj sobie małowymagające

5.korzeń na allegro wyjdzie taniej

6.mierzy się , ale na początku niech akwa dojrzewa 2 tyg potem będziesz mierzyć testami , oczywiście możesz mierzyć już teraz jak chcesz

7.to zalezy od biotopu , od wyboru roslin , ryb

8.bakterie samę się zrobią jak akwa dojrzeje , oczywiście filtr ma chodzić cały czas

9.kamienie jakie chcesz oby nie wapienne , np otoczaki , piaskowce

10.jakie masz oświetlenie

11.duużo czytać i pytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Mierzy sie parametry wody, jakie kupic do tego testy i jak to zrobic.

6. JBL 6w1

A ja bym kupił kropelkowe jbl No2 i NO3 na początek starczy a potem dokupisz sobie resztę,bo te paskowe są do du... wiem bo miałem.

. Filtr, jaki? Nie wciagnie krewetek? Czytalam o tylu skaplikowanych nazwach, jakichs wkladach, gabkach, kaskadowych, moze znajdzie sie ktos, kto powie: kup taki a taki i wyjasni mi troszke te skaplikowne(jak dla mnie) rzeczy.

Też proponuje kaskadę lub kubełek na wlot zakładasz prefiltr i po kłopocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam gupiki i krewetki, po oddaniu gupików krewetki pomnożyły swoją liczebność w zaskakującym tempie i teraz to nie bardzo wygląda, trochę jak wylęg "pająków" :P

2. Jeśli chcesz, żeby roślinki rosły kup podłoże,

jeżeli wystarcza Ci jak zostaną takie jak w momencie kupna żwirek.

Polecam ciemne kolory, jednolite, bo lepiej widać kolory ryb i roślin.

 

3. Polecam kaskadę, Aqaela albo AqaticNature = oba sprawdziłam i działają bezawaryjnie.

Nie zajmują miejsca w akwarium, ale jeśli masz pokrywę może być kłopot z montażem.

Do takiego litrażu nie musisz stosować wkładów do filtra, wystarczy regularna podmiana wody i płukanie gąbek w tej z podmian.

Są gąbki do nakładania na końcówkę filtra, przeciw wciąganiu krewetek, ale dorosłej taki filtr nie wciągnie.

Na kubełek akwarium za małe, moim zdaniem to byłby przerost formy nad treścią.

 

4. Polecam zwartkę. Ciekawie wygląda i są jej różne odmiany a przede wszystkim ładnie rośnie.

 

5.Korzenie są sprzedawane przeważnie na wagę. Polecam sklep Discus w Warszawie, przy Radzymińskiej mają duży wybór roślin kamieni i akcesoriów.

 

6. Parametry można mierzyć. Testy są dostępne w zoologu, i jest do nich instrukcja. Wszelkie niedobory lub nadwyżki można zdiagnozować na podstawie obserwacji, ale to wyższa szkoła jazdy.

 

7. Zależy od ryb i roślin.

 

8. Bakterie rozwiną się same w wodzie i filtrze przez około 3 do 4 tygodni, jeśli akwarium będzie stało "włączone". Rośliny i podłoże możesz wsadzić wcześniej, ale z rybkami poczekaj aż dojrzeje.

 

9. Piaskowce,

 

10. Odbłyśniki trochę pomogą, ale niewiele. Możesz wymienić żarówki w pokrywie jeśli znajdziesz pasujące do swojego modelu.

 

11. Pytaj i czytaj, jesteś na dobrej drodze. Tło do akwarium też ma duże znaczenie ale zależy od stylu w jakim ma być zrobiony zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwarancja jest 3 lata. Szukalam na allegro jakiegos polecanego podloza i znalazlam te 3:

http://allegro.pl/aqua-art-podloze-aqua ... 16044.html

http://allegro.pl/aqua-art-podl-shrimp- ... 67049.html

http://allegro.pl/tetra-plant-complete- ... 93246.html

 

pomozcie mi wybrac. I czy jedno takie opakowanie wystarczy? Chyba zdecyduje sie na ktores podloze, a nie zwirek, ale pomysle.

 

a gdybym wybrala zwir, to ten bedzie dobry?

http://allegro.pl/zwir-czarny-2kg-super-...16046.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...