Skocz do zawartości

Dołożenie oświetlenia do akwarium ok. 60L.


Emil's
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć chciałbym dodać troszkę oświetlenia do mojego akwarium, troszkę o nim:

Akwarium ma wymiary: Długość - 60cm, Wysokość - 33cm, Szerokość - 24cm (na bokach) oraz 30cm (na środku), Profilowane.

Podłoże: Żwirek kwarcowy.

Filtracja: Aquael Fan 1+ oraz Sun-Sun HJ-311B.

Oświetlenie: 15W T8.

Nawożenie: Węgiel w płynie (EasyCabro) 2ml / 1 Dzień + K2SO4 - 2 mg/l / 1 Dzień (ok. 14-16 mg/l - Tydzień).

Rośliny:

- Mech Java.

- Mech Phoenix.

- Mech Christmas.

- Rotala rotundifolia indica.

- Bacopa monnieri.

- Gałęzatka.

- Heteranthera zosterifolia.

- Microsorum windelov.

 

Dodatkowo, nie stać mnie za bardzo na zestaw CO2, trzeba wydać minimum 200zł, a jako iż nie zarabiam to nie mogę przeznaczyć na to pieniążków...

 

Chciałbym się dowiedzieć ile dołożyć oświetlenia, aby nie mieć plagi glonów :roll: , a żeby to w miarę dobrze rosło, w sklepiku z oświetleniem znajdę duży wybór oświetlenia z każdą barwą (a nawet by takiej nie było to zamówią), byłem się orientacyjnie zapytać o cenę i mają i ok. 5W i ok. 8W i ok. 12W no i oczywiście 15W itp.., myślałem aby kupić ok. 8-12W a Państwo jak myślicie ile dodać ?.

 

Z góry dziękuje za każdą odpowiedz i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę opiszę jak każda roślina rośnie:

 

- Mech Java - Jest od ok. 2-3miesięcy w akwarium i troszkę słabo rośnie.

- Mech Phoenix i Mech Christmas - Jest od Lipca na korzeniu i nawet się troszkę rozrosło.

- Rotala rotundifolia indica - Jest kilka sadzonek nad świetlówką to bardzo ładnie rośnie, wypuszcza nowe sadzonki w podłożu, a u samej góry troszkę różowieje i wypuszcza nowe sadzonki na łodygach.

- Bacopa monnieri - Podobnie rośnie jak Rotala, ale troszkę słabiej, zapewnie dla tego, że jest na boku akwarium, ale ją przycinałem.

- Gałęzatka - 3 sztuki mam i nie widzę aby się znacznie powiększała, mają od ok. 4 do 7cm długości.

- Heteranthera zosterifolia - Ona raczej najsłabiej rośnie (jest od ok. 2-3miesięcy), może urosła ok. 3cm (z tyłu akwarium, może mało światła ?).

- Microsorum windelov - Od Lipca jest, ale dużego przyrostu nie zauważyłem, raczej może 2 krotonie zwiększyła swoją wielkość.

 

Nie posiadam testu na NO3 i PO4, jedynie na pH...

Akwarium zostało założone w Kwietniu, a "restart" był zrobiony w Lipcu z powodu, sadzenia roślinek i czyszczenia akwarium, ale i tak było ok. 60-70% wody z akwarium a reszta kran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...