Skocz do zawartości

Rośliny coś dziwnego


freekamil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem z roślinami. Próbowałem szukać podobnego tematu ale nie znalazłem. Otóż po założeniu akwarium 200L przez okres 3 miesięcy było wszystko ok (wiadomo świeży żbiornik). Po tym okresie rośliny powoli zaczynały się pokrywać delikatnym kożuchem i wyglądają jak brudne. Lecz to im chyba nie przeszkadza bo rosną bardzo dobrze. Dno ze żwiru grubości do 5mm a rośliny dodatkowo dostają CO2. Na szybach mały nalot z glonów. Dodałem preparat przeciw glonom może pomoże, lecz może ktoś miał taki przypadek to będę wiedział co robić. Kiedyś przed laty nie miałem takiego problemu z roślinami pomimo że w akwarium miałem glony na szybach, to rośliny były czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Będę przechodził na zbiornik 450L i myślałem żeby nie było tam roślin (wiadomo że glony też się mogą pojawić) i czy warto przenosić rośliny te które zostały pokryte okrzemkami oczywiście będą wyczyszczone, czy lepiej zniszczyć i kupić nowe-zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Będę przechodził na zbiornik 450L i myślałem żeby nie było tam roślin (wiadomo że glony też się mogą pojawić) i czy warto przenosić rośliny te które zostały pokryte okrzemkami oczywiście będą wyczyszczone, czy lepiej zniszczyć i kupić nowe-zdrowe.

To będą tam w końcu rośliny czy nie? Bo to co napisałeś sie wyklucza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak trochę zamotałem. Więc są trzy opcje.

 

1 - zupełny brak roślin - duża szansa uniknięcia problemów z glonami,

2 - zakup nowych roślin,

3 - "wyczyszczenie" starych. I tu pytanie czy jest sens, czy okrzemki nie odrosną i zacznie się znowu inwzja w nowym zbiorniku.

 

Kupując nowe i mając już jakieś doświadczenie będę starał się uniknąć takiej sytuacji.

Jeżeli bym się zdecydował jednak na rośliny w akwarium to która opcja jest lepsza 2 czy 3. Bo jeżeli stare rośliny da się uratować to po co kupować nowe, chyba że jest za duże ryzyko powrotu "choroby" to lepiej dmuchać na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak trochę zamotałem. Więc są trzy opcje.

 

1 - zupełny brak roślin - duża szansa uniknięcia problemów z glonami,

2 - zakup nowych roślin,

3 - "wyczyszczenie" starych. I tu pytanie czy jest sens, czy okrzemki nie odrosną i zacznie się znowu inwzja w nowym zbiorniku.

 

Kupując nowe i mając już jakieś doświadczenie będę starał się uniknąć takiej sytuacji.

Jeżeli bym się zdecydował jednak na rośliny w akwarium to która opcja jest lepsza 2 czy 3. Bo jeżeli stare rośliny da się uratować to po co kupować nowe, chyba że jest za duże ryzyko powrotu "choroby" to lepiej dmuchać na zimne.

1. Stu procentowe glony. Rośliny w dobrej kondycji wygrywają z glonami walkę o substancje odżywcze. Jak nie będzie roślin nie będzie z kim walczyć ;)

2. Jak najbardziej

3. W wodnym roztworze kwaskiem cytrynowym zejdzie wszystko.

 

Duża ilość roślin sprzyja patrz pkt1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam problem, akwarium 60L, oswietlenie 1x 18wat przez 8 godzin dziennie, nawoz mikro makro, rybki: gurami, skalar, 4 mieczyki, 2 gupiki, zalobniczki, wiem ze obsada do wymiany ale nie znalazlem jeszcze nowego domu dla nich, jak sobie poradzic z tym problemem

W takim litrażu przy tej obsadzie pomijając już marne oświetlenie i jego czas(typowy dla glonów),zamiast lać nawozy skup się na ich usuwaniu z akwarium.Karmienie ryb jest tym samym co nawożenie.Utrzymuj azotany góra 15mg/l ,fosforany 0,75mg/l.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...