Skocz do zawartości

Nano kubełek DIY


Truskawka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach zrobić kubełek do nano kosteczek czyli coś do 30L.

Moja koncepcja:

Pudełko zrobione z 6mm PCW uszczelnione sylikonem i dodatkowo wkrętami. Wymiary 6x6x10.

W środku mechaniczna część z filtra wewnętrznego HJ-411B.

Wężyki 4X6mm.

Całość wypełniona gąbką.

Obrazek dość prymitywny ale obrazuje o co mi chodzi.

 

O szczelność się nie martwię bo to jest najmniejszy problem.

Największym problemem jest to czy to ruszy i będzie działać :?::idea:

 

Proszę o sugestie.

post-10994-13685167043951_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według podanego przez ciebie działa większość kubełków czyli myślę że jakoś powinno to zadziałać. Pytanie jak, i tu chce skierować kilka swoich uwag.

 

:!: wymiary filtra: 6x6x10 co daje pojemność 360ml czyli miej więcej tyle co ma większość filtrów wewnętrznych, należy jeszcze pamiętać o odliczeniu pojemności pompy. Pomyśl o zbudowaniu czegoś o pojemności złoża 1-2L będzie znacznie lepiej.

 

:!: moc pompy: 2W i 300l/h producenci filtrów podają przepływ pompy a nie filtra. Jeżeli w filtrze umieścisz zbyt dużo wkładów filtracyjnych przepływ może znacznie się zmniejszyć, dlatego pomyślał bym o umieszczeniu mocniejszej pompy (no chyba że masz zamiar zrobić filtr z tego co już masz).

 

:!: zalewanie filtra metodą grawitacyjną: pompka nie będzie w stanie podciągnąć wody z akwarium wiec musisz przygotować się na ciągniecie :D a tak poważnie radził bym, pompę umieścić na dnie zbiornika za wkładami filtracyjnymi, filtr umieścić nieco poniżej poziomu zasysania wody. Dzięki temu woda po zassaniu do filtra pierwsze trafi na wkłady filtracyjne i nie będzie tak zapychać pompki, pozwolisz wodzie grawitacyjnie wpływać do filtra a pompka będzie odpowiedzialna za wypompowanie wody i wytwarzając lekkie podciśnienie będzie wspomagać zasysanie akwa.

 

:!: grubość wężyków: lepsze są te grubsze ponieważ jest mniejsze prawdopodobieństwo zatkania go większymi zanieczyszczeniami lub żwirkiem.

 

:!: zaworki: pomyśl o umieszczeniu na wężu wpływowym i wypływowym zaworków, pomoże ci to przy czyszczeniu filtra, a także da możliwość regulacji przepływu

 

:!: media filtracyjne: radził bym umieścić nie tylko gąbkę ale też inne media. Ale tu już odsyłam do lektury http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id289.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim celem jest to żeby nie było wewnętrznego ani kaskady przy szkiełku. Chodzi mi o to aby wchodziły do akwarium dwa wężyki. Zaznaczam że ten filtr ma być do kosteczki a nie do większego baniaka :)

Większa pompa nie wchodzi w grę bo chce coś zrobić z tym co już mam.

Wkłady i wielkość kubełka ma być taka aby było dobrze więc dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę.

Przecież jego przepustowość się nie zmieni.

Może się zmienić jeżeli przesadzi z ilością mediów filtracyjnych i za mocno je upcha. Widzę to po swoim kubełku, od czasu wsadzenia dodatkowej ilości torfu i ceramiki troszkę słabiej pompuje. Ale pomysł z większym kubełkiem popieram jak najbardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę.

Przecież jego przepustowość się nie zmieni.

Może się zmienić jeżeli przesadzi z ilością mediów filtracyjnych i za mocno je upcha. Widzę to po swoim kubełku, od czasu wsadzenia dodatkowej ilości torfu i ceramiki troszkę słabiej pompuje.

Masz rację,przy zbyt ubitych/gęstych(np.gąbkach) mediach może spaść wydajność,ale można tego uniknąć nie przesadzając z wkładami/stosując gruboziarnistą gąbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach zrobić kubełek do nano kosteczek czyli coś do 30L.

Moja koncepcja:

Pudełko zrobione z 6mm PCW uszczelnione sylikonem i dodatkowo wkrętami. Wymiary 6x6x10.

W środku mechaniczna część z filtra wewnętrznego HJ-411B.

 

Proszę o sugestie.

Dobrze kombinujesz ;) ale po co z małego filtra robić mały filtr. 2W kubełek o małej pojemności nie będzie praktyczny.

Pomyśl o budowie czegoś z filtrów odkrytych na tej głowicy,bierzesz pojemnik spożywczy 3-10l można pomyśleć coś między obniżoną hydroponiką a kaskadą,głowice odwracasz w pojemniku jak chcesz możesz mieć w sumie tylko punkt poboru wody przez nią z akwarium i spływ grawitacyjny nad lustrem .W pojemniku część wody jest stała,wkład według uznania.Trzeba tylko ustalić wysokość i bezpiecznie dobrać wysokość odpływu z pojemnika i jego przepustowość i zrobić pod niego podstawę.Całość ładnie zagospodarować.Wszystko można przerobić a już z doświadczenia Ci piszę że filtr odkryty o pojemności 10l wody nawet przy marnym przepływie 100l/h zastąpi z powodzeniem drogi markowy filtr do zbiornika 100l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planach zrobić kubełek do nano kosteczek czyli coś do 30L.

Moja koncepcja:

Pudełko zrobione z 6mm PCW uszczelnione sylikonem i dodatkowo wkrętami. Wymiary 6x6x10.

W środku mechaniczna część z filtra wewnętrznego HJ-411B.

 

Proszę o sugestie.

Dobrze kombinujesz ;) ale po co z małego filtra robić mały filtr. 2W kubełek o małej pojemności nie będzie praktyczny.

Pomyśl o budowie czegoś z filtrów odkrytych na tej głowicy,bierzesz pojemnik spożywczy 3-10l można pomyśleć coś między obniżoną hydroponiką a kaskadą,głowice odwracasz w pojemniku jak chcesz możesz mieć w sumie tylko punkt poboru wody przez nią z akwarium i spływ grawitacyjny nad lustrem .W pojemniku część wody jest stała,wkład według uznania.Trzeba tylko ustalić wysokość i bezpiecznie dobrać wysokość odpływu z pojemnika i jego przepustowość i zrobić pod niego podstawę.Całość ładnie zagospodarować.Wszystko można przerobić a już z doświadczenia Ci piszę że filtr odkryty o pojemności 10l wody nawet przy marnym przepływie 100l/h zastąpi z powodzeniem drogi markowy filtr do zbiornika 100l.

 

Możesz to jakoś zobrazować? :)

Jeszcze z takim czym się nie spotkałam a to co napisałeś nie do końca jest dla mnie jasne :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta jeśli umieszcza się głowicę w akwarium,ale ty chcesz by była ona w pojemniku,więc przy budowie filtra odkrytego pojemnik taki musi być ustawiony górną krawędzią wyżej od akwarium by można było wywiercić odpowiedni otwór na spływ do niego a także by było deko zapasu na jakieś "niespodzianki" typu przytkanie odpływu.Natomiast głowica z filtra wewnętrznego musi być cały czas zanurzona w wodzie więc głębokość takiego pojemnika musi być taka by z powodzeniem była ona zalana wodą. I to "ważne" równo z poziomem wody w akwarium nie może być ona umieszczona i zalana wyżej poziomu wody w akwarium. Gdy już zespolisz głowicę z u-rurką nasadzoną na wlot ,włożysz jej koniec do akwarium a głowicę do zbiornika obok to ma ona być poniżej poziomu wody akwarium bo jeśli będzie wyżej to też by po zalaniu działało ale przy wyłączeniu filtra nastąpił by powrót wody do akwarium aż do wyrównania poziomów.(Tak samo jak się dzieje w filtrach kaskadowych). Dlatego nazwałem to rozwiązanie (coś pomiędzy obniżoną hydroponiką a kaskadą)by Cię naprowadzić.

Jeśli masz miejsce za zbiornikiem to można wkomponować podłużny pojemnik a już porobienie w nim rozmaitych siatkowych przegród do zasypania według własnego pomysłu (tak samo z roślinami do hydroponiki czy bez z doświetlaniem czy nie to sprawa własnego uznania.Jak tam kiedy więcej czasu znajdę to narysuję szkic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...