Skocz do zawartości

Jakie pielęgnice do zbiornika 300l ?


Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym powitać wszystkich wszystkich forumowiczów :).Akwarystyką zajmuję się 4 - 5 lat.Na początek podam dane swojego zbiornika - bo bez tego ani rusz ;D.

 

Wymiary: 150cm dł 40cm szer 50 wys (300l)

Sprzęt: Filtr: Tetra tec ex 1200 ,grzałka 200w ,termometr, oświetlenie - świetlówka Sun- Glo T8 40w (122cm dł)

Podłoże: 12 kg drobnego kamyczku 20kg drobnego piasku (wszystko oczywiście ze sklepu akwarystycznego a nie z własnego podwórka :D + 6kg specjalnego podłoża dla roślin.Prawdopodobnie pojawi się nie wiele roślinności ale coś tam może rosnąć.

Ozdoby : 1 duży korzeń i 2 małe (dojdą jeszcze albo 4 małe albo 2 duże)

Obsada - ???

 

To jest właśnie całe meritum zbiorniczka.Biotop można by to nazwać Black Water/Amazonka.Do sedna w ostatnim czasie dowiedziałem się jakie to naprawdę będą koszty utrzymania Holenderskiego zbiornika 300l.Zrezygnowałem z tego a mają uwagę przyciągnęło właśnie wspomniany Biotop.Skupiłbym się tam raczej na nie za małych jak i nie za wielkich pielęgnicach.W sklepie przyciągnęły Pielęgnice Pawio Oko (Oscary) bardzo młode.Może wielkich informacji o tych rybach nie mam ,ale poczytałem o nich jakie to wymaganie mają te kolosy.Boje się 300l to za mało na wet dla parki (oraz nie wydałem przecież tyle kasy specjalnie dla 2 ,,rybek''.Są jeszcze inny pielęgnice - mniejsze ,które mnie również interesują.Co dać na dno oraz ile tych pielęgnic i jakie mogło by być połączenie z ewentualnie skalarami.Czekam na odpowiedzi i z góry bardzo dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkich za rady.Przemyślałem obsadę i nie wykluczone ,że będzie ona tak wyglądała :

 

6x skalar

30x neon czarny

8 kirysków (chyba pstre jeszcze nie wiem) i jak spotkam to może jeszcze 2x drewniak.

 

Drewniak jest świetną rybką której..... nie widać:)

Cały czas jest schowany:)

Wczoraj udało mi się zrobić mu fotkę tylko dlatego, że Akara złapała go za ogonek i z piachu wyciągnęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tyle widać ,że obcujesz z akwarystyką nie od dziś.Przejście z Holendra na BW to jak dzień i noc :D.Może zaproponowałbyś parę zestawów obsad ?.Mam jeszcze jedno pytanie czy mógłbym kupić specjalne skały i z sensem je ułożyć ?.Powiem szczerze ,że naprawdę te liście oraz szyki (które widziałem i o których słyszałem ,że pojawiają się w BW) ,mówiąc krótko nie przyciągają mojej uwagi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej też nie ale znalazłem na tym forum jeden zbiornik, który mnie zainteresował, zainspirował...być może sam wrzucę drobne liście dębu... tu masz link sam zobacz i oceń: http://img17.imageshack.us/img17/7256/img5326p.jpg , http://img40.imageshack.us/img40/4874/img5329v.jpg , http://img202.imageshack.us/img202/9514/img5330z.jpg , http://img135.imageshack.us/img135/4664/img5332r.jpg , http://img850.imageshack.us/img850/8571/img5337h.jpg

 

Źródło: viewtopic.php?f=22&t=32569&st=0&sk=t&sd=a&start=100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie dotyczące mojego zbiorniczka :D.Jakie poleciłbyś drobne ryby do tego niby BW (nie całkiem nie wiem czy będę zaciemniał wodę :D) ?.Oczywiście nie chodzi mi o pospolite neonki rozbory ,danio itd.Krótko mówiąc ryby które nie potrzebują zbyt dużej zieleni bo przy tych 40w T8 Son-Glo raczej nic nie wyjdzie (świetlówka 122cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Pielęgnicami ciężko hodować rybcie...

Do BW pasują Żałobniczki, też dość pospolita rybka ale ładnie się prezentuje.

 

A roślin trochę możesz dać: viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Masz jeszcze listę rybek z Ameryki Południowej. Oczywiście nie wszystkie można łączyć razem:)

 

Rybki z Ameryki Południowej:

Kąsaczowate:

- Neon Inessa

- Neon czerwony

- Zwinnik czerwonousty

- Bystrzyk pięknopłetwy

- Żałobniczka(czarna tetra)

- Miedzik obrzeżony

- Zwinnik jarzeniec

- Bystrzyk czerwony

- Bystrzyk czarny

- Bystrzyk pereza

- Bystrzyk z Serpa

- Gromadnica królewska

- Błyszczyk cesarski

- Błyszczyk cesarski czarny

- Barwieniec czarny

- Barwieniec czerwony

- Błyszczyk parański

-Drobnoustek tójpręgi

- Drobnoustek obrzeżony

- Drobnoustek Harrisona

- Żwawik czerwieniak

- Bystrzyk różany

- Prystelka barwna

- Hokejówka amazońska

- Zwinnik latarnik

- Bystrzyk z Loreto

- Kordzik

- Kolumbia 95

Danio:

- Danio lamparci

Labiryntowate:

- Gurami całujący

Pielęgnicowate:

- Skalar

- Paletka

- Pielęgniczka Ramireza

- Pielęgniczka Agassiza

- Pielęgniczka kakadu

- Pielęgniczka Nijssena

- Vietjita dwarf cichild

- Akara z Maronii

Kirysowate:

- Kirysek Agassizi

- Kirysek spiżowy

- Kirysek spiżowy albinos

- Kirysek strumieniowy

- Kirysek nadobny

- Kirysek malutki

- Kirysek lamparci

- Kirysek plamisty (panda)

- Kirysek pstry

- Kirysek cętkowany

- Flag-tail cyrodas

- Kirysek Schwartza

- Kirysek Sterby

Sumikowate:

- Plekostomus

- Zbrojnik lamparci

- L204 Flash peckoltia

- L18 baryancistrus sp.

- L177 baryancistrus sp.

- Zbrojnik śnieżny

- L260

- Wąsacz

- Zbrojnik niebieski

- Zbrojnik Thomasa

- Otosek Arnolda

- Red whiptail

- Tiffany whiptail

- Szydlik

Inne gatunki:

- Pstrążenica Myersa

- Silver hatchet fish

- Pstrązenica marmurkowa

- Firemouth

- Sheepshead acara

- Stojaczek punktowany

- Pirania Netterera

- Black-ghost knife fish

- Teacup stingray

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rybcie :D.Powiem szczerze ,że miałem ochotę przez dłuższy czas na założenie akwarium praktycznie jednogatunkowego (np 40x Bystrzyk Amandy).Niemal wszystkie te ryby które wymieniłeś znam i miałem z nimi styczność w sklepie i nie powiem ,,ulepiłbym'' z tego sensowną obsadę.Do końca nie jest przekonany do BW chciałbym zrobić coś w tylu korzenie i trochę roślin i może skały.W poniedziałek prawdopodobnie zaleje cały zbiornik uruchomię cały sprzęt i jestem ciekaw czy korzenie i skały z dodatkiem niewielkiej roślinności to dobry pomysł. :D.Na YT znalazłem filmik gdzie nie było dużo roślin i były skały i korzenie.Zbiorniczek był potężny i prezentowało tam się może nawet kilka set sztuk różnych bystrzyków czy też Rozbor i nie chcę skłamać ,ale jak dobrze pamiętam głównym mieszkańcem były skalary (pokaźne stadko).Zbiorniczek był w ścianie i nie mogę znaleźć tego YT :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś w ten deseń.Ty masz akwarium szersze o 10cm (300l) a ja mam znowu dłuższe o 30cm (300l) ;D.Mam drobniejsze korzenie i jeszcze dokupię parę.Co myślisz ,żeby nie zabarwiać wody ? (może leciutko jak by się dało).Wpuściłbym brzanki pięciopręgie (na które non stop zwracam uwagę w sklepie) tak ok 30 - 40 sztuk i parka pielęgniczek Ramireza i na dno moje ulubione kiryski do których mam jakiś sentyment ,że wole je od kosiarek otosków zbrojników itd (ryb dennych).Co o tym myślisz ,bo nie wiem jak by te brzanki się prezentowały.Normalnie to występują w ,,miejscach gdzie roślinność jest uboga a korzeni sporo.Można by powiedzieć to by było coś nowego bo przynajmniej ja jeszcze nie widziałem połączenia brzanek z niby to Amazonką/Azją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc ,krótko każdemu podoba się co innego - jednemu podoba się trzymania w dużym akwarium np paru pielęgnic ,zaś drugiemu dużą ilość małych rybek.Zobacz ten filmik ,można powiedzieć koleżanka z drugiego forum odwaliła kawał dobrej roboty gdzie duża ilość brzanek prezentuję się świetnie.(Polecam oglądnąć wszystkie jej zbiorniczki) -

 

 

Mogę zrobić podobnie - zakupić np 1-2 parki gurami i jest harmonia ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wygląda super.

Czyli Ty chcesz po prostu akwa towarzyskie.:)

Mieszankę Biotopów. Dobierz ryby tak aby miały podobne wymagania co do parametrów wody i do dzieła.

Masz Akwa w którym śmiało możesz dać dwie ławice, coś na górę, większe spokojne rybcie, które będą ozdoba akwarium...do dzieła!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...