Skocz do zawartości

odmulanie dna


izaizabela08
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich i proszę o pomoc, mam żywe rośliny i nie mogłam dokładnie przy tych roślinach odmulić dna żeby ich nie uszkodzić, pokrywę miałam ściągnięta wiec mało co widziałam ;) jak się potem okazało przy roślinach nadal zostało dyzo "syfów" a przez to że ruszałam ten żwirek wszystkie te "syfy" z dna zaczęły unosić się do góry, osadzając się na roślinach itd i nie ciekawie to teraz wygląda, minie klika godzin to pewnie znowu wszystko opadnie ale jak sprawnie odmulić dno na przyszłość? czy wcześniej wyciągnąć ryby z akwarium czy można je zostawić? jak często odmulać bo wiąże się to jednocześnie z podmianą wody . dziękuje za wszelkie wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokombinować coś z obsadą denną. U mnie przykładowo przy roślinach nie zbiera się syfik tylko iwyłącznie, że kirysy sprawnie buszują pomiędzy zaroślami i rozdmuchują go na wszystkie strony, i jak odmulam to zbieram część tego co było pod roślinami. Co do ilości odmuleń to różnie to bywa , ale zazwyczaj wypada raz w tygodniu przy podmiance.

 

Ps. Pamiętaj, że dodanie nowej obsady sprzątającej wiąże się z większym zanieczyszczeniem :) taki paradoks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki dzięki, i jeszcze taka sprawa miałam za duże ph, próbuje je zmniejszyć środkami ale czy przy podmienianiu wody 2-3 razy w miesiącu ta do jakiś efekt? bo uda mi się dojść do ph równego 7 a jak będę podmieniała wodę to znowu mi się zmienią parametry. a więc jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ci ph ma obniżyć podmienianie wody o tym samym ph co w akwarium?? Druga sprawa to podmianki 2-3 razy na miesiąc to za mało. Podmiana powinna być co tydzień. Następne co mi przychodzi na myśl to to, że żadne "uzdatniacze do wody" lub tego rodzaju śmieci nie obniżą ph wody. Możesz wrzucić szyszki olchy, liście dębu, lub torf do filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jakąś ''chemię'' dla obniżenia ph.

A po co na tak blachy kłopot od razu po drogie chemikalia sięgać,skoro można to zrobić za pomocą naturalnych korzeni,szyszek olchy czy liści jw.

Sprawdzoną i skuteczna metodą jest podawanie co2 do tego stopnia że sam walczyłem ze zbyt miękką wodą możesz samodzielnie i tanio zbudować bimbrownię (info na forum jest masa w temacie ahaeda) lub zainwestować w zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze macie rację, ale miałam ph około 8, zeszło mi do 7,3 ale jak podmieniłam wodę to skoczyło mi znowu do 7,5 , widocznie moja woda w kranie którą dolewam przy podmianie ma wyższe ph i dlatego się pytam czy takie obniżanie ph coś mi da jeśli w momencie dolewania wody ph będzie mi się podnosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A ja powrócę do tematu odmulania dna, czy u was wystarcza to co ściągnie wężyk? Bo u mnie to jakoś mało, specjalnie zmącam wodę tuż przy dnie żeby podniósł się bród z dna ale i tak sporo go zostaje. Co do obniżania pH czytałem też o liściach dębu albo o korzeniu ale ponoć zwiększa poziom wapnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam zrobiłem odmulacz i działa świetnie :D . Wystarczy że przyłoży się końcówkę do dna i wszystkie syfy zostają wciągnięte :) . Oto jego zdjęcie: http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... 001nk.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/52 ... 003yt.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... 002ah.jpg/ . Na końcówce wycięte są ząbki które pomagają w wgryzani się w żwir. Średnio odmulam co tydzień żeby porządnie odmulić wystarczy spuścić ok 6l. wody z 80l. ;D. Jeśli chcesz to napisze jak można taki odmulacz zrobić.

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej pogodzić się z PH wody i hodować gatunki ryb, które tolerują takie PH jakie masz w akwarium/kranie/studni?

Zdecydowana większość roślin woli wodę o PH większym niż 7, nawet Zwartki.

 

Jest też specjalna sól do stabilizacji PH: Microbe Lift 6.5 Ph Buffer Stabilizer. Stabilizuje PH i zapobiega jego wahaniom. Dąży do PH 6.5 ale szybko uzyskać się tego nie da przy wyjątkowo twardej wodzie. Używam jej. Firma Seachem ma Discus Buffer o podobnym działaniu jak w/w. Są też dostępne bufory dla innych PH.

 

Co do odmulania. Ja odmuliłem tylko raz po zakończeniu ataku "zielonej wody". Raczej okupacji, bo trwało to ponad dwa miesiące. Na dnie zgromadził się kleisty muł - efekt klarowania wody preparatem do tego przeznaczonym.

 

Do odmulania bez odmulania polecam Microbe Lift Gravel & Substrate Cleaner. Biologiczny preparat zawierający między innymi bakterie, które są smakoszami detrytusu osiadłego na dnie i roślinach. Stosowałem i u mnie zadziałał. Ilość osadów się zmniejszyła, chociaż niektórzy donoszą o słabym działaniu preparatu lub nawet braku działania. Femanga ma podobny preparat - jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...