Jump to content

odmulanie dna


izaizabela08
 Share

Recommended Posts

Witam Wszystkich i proszę o pomoc, mam żywe rośliny i nie mogłam dokładnie przy tych roślinach odmulić dna żeby ich nie uszkodzić, pokrywę miałam ściągnięta wiec mało co widziałam ;) jak się potem okazało przy roślinach nadal zostało dyzo "syfów" a przez to że ruszałam ten żwirek wszystkie te "syfy" z dna zaczęły unosić się do góry, osadzając się na roślinach itd i nie ciekawie to teraz wygląda, minie klika godzin to pewnie znowu wszystko opadnie ale jak sprawnie odmulić dno na przyszłość? czy wcześniej wyciągnąć ryby z akwarium czy można je zostawić? jak często odmulać bo wiąże się to jednocześnie z podmianą wody . dziękuje za wszelkie wskazówki :)

Link to comment
Share on other sites

Możesz pokombinować coś z obsadą denną. U mnie przykładowo przy roślinach nie zbiera się syfik tylko iwyłącznie, że kirysy sprawnie buszują pomiędzy zaroślami i rozdmuchują go na wszystkie strony, i jak odmulam to zbieram część tego co było pod roślinami. Co do ilości odmuleń to różnie to bywa , ale zazwyczaj wypada raz w tygodniu przy podmiance.

 

Ps. Pamiętaj, że dodanie nowej obsady sprzątającej wiąże się z większym zanieczyszczeniem :) taki paradoks.

Link to comment
Share on other sites

oki dzięki, i jeszcze taka sprawa miałam za duże ph, próbuje je zmniejszyć środkami ale czy przy podmienianiu wody 2-3 razy w miesiącu ta do jakiś efekt? bo uda mi się dojść do ph równego 7 a jak będę podmieniała wodę to znowu mi się zmienią parametry. a więc jak to jest?

Link to comment
Share on other sites

A jak ci ph ma obniżyć podmienianie wody o tym samym ph co w akwarium?? Druga sprawa to podmianki 2-3 razy na miesiąc to za mało. Podmiana powinna być co tydzień. Następne co mi przychodzi na myśl to to, że żadne "uzdatniacze do wody" lub tego rodzaju śmieci nie obniżą ph wody. Możesz wrzucić szyszki olchy, liście dębu, lub torf do filtra.

Link to comment
Share on other sites

Albo jakąś ''chemię'' dla obniżenia ph.

A po co na tak blachy kłopot od razu po drogie chemikalia sięgać,skoro można to zrobić za pomocą naturalnych korzeni,szyszek olchy czy liści jw.

Sprawdzoną i skuteczna metodą jest podawanie co2 do tego stopnia że sam walczyłem ze zbyt miękką wodą możesz samodzielnie i tanio zbudować bimbrownię (info na forum jest masa w temacie ahaeda) lub zainwestować w zestaw.

Link to comment
Share on other sites

no dobrze macie rację, ale miałam ph około 8, zeszło mi do 7,3 ale jak podmieniłam wodę to skoczyło mi znowu do 7,5 , widocznie moja woda w kranie którą dolewam przy podmianie ma wyższe ph i dlatego się pytam czy takie obniżanie ph coś mi da jeśli w momencie dolewania wody ph będzie mi się podnosić?

Link to comment
Share on other sites

no dobrze macie rację, ale miałam ph około 8, zeszło mi do 7,3 ale jak podmieniłam wodę to skoczyło mi znowu do 7,5

Ale czym było zbite chemią? Lepsza jest woda z filtra RO lub zwykła destylowana.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

A ja powrócę do tematu odmulania dna, czy u was wystarcza to co ściągnie wężyk? Bo u mnie to jakoś mało, specjalnie zmącam wodę tuż przy dnie żeby podniósł się bród z dna ale i tak sporo go zostaje. Co do obniżania pH czytałem też o liściach dębu albo o korzeniu ale ponoć zwiększa poziom wapnia.

Link to comment
Share on other sites

Ja spróbuję kupić wężyk o małej średnicy i tym ściągać syfy z dna- przyznam, że odmulacz który posiadam słabo ściąga- żeby w miarę wyczyścić, to spuściłabym chyba 50% wody z akwa.

Wężyk o małej średnicy jak dla mnie słabo działa, mam taki około 4mm.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam zrobiłem odmulacz i działa świetnie :D . Wystarczy że przyłoży się końcówkę do dna i wszystkie syfy zostają wciągnięte :) . Oto jego zdjęcie: http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... 001nk.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/52 ... 003yt.jpg/ , http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... 002ah.jpg/ . Na końcówce wycięte są ząbki które pomagają w wgryzani się w żwir. Średnio odmulam co tydzień żeby porządnie odmulić wystarczy spuścić ok 6l. wody z 80l. ;D. Jeśli chcesz to napisze jak można taki odmulacz zrobić.

Pozdro :D

Link to comment
Share on other sites

Nie lepiej pogodzić się z PH wody i hodować gatunki ryb, które tolerują takie PH jakie masz w akwarium/kranie/studni?

Zdecydowana większość roślin woli wodę o PH większym niż 7, nawet Zwartki.

 

Jest też specjalna sól do stabilizacji PH: Microbe Lift 6.5 Ph Buffer Stabilizer. Stabilizuje PH i zapobiega jego wahaniom. Dąży do PH 6.5 ale szybko uzyskać się tego nie da przy wyjątkowo twardej wodzie. Używam jej. Firma Seachem ma Discus Buffer o podobnym działaniu jak w/w. Są też dostępne bufory dla innych PH.

 

Co do odmulania. Ja odmuliłem tylko raz po zakończeniu ataku "zielonej wody". Raczej okupacji, bo trwało to ponad dwa miesiące. Na dnie zgromadził się kleisty muł - efekt klarowania wody preparatem do tego przeznaczonym.

 

Do odmulania bez odmulania polecam Microbe Lift Gravel & Substrate Cleaner. Biologiczny preparat zawierający między innymi bakterie, które są smakoszami detrytusu osiadłego na dnie i roślinach. Stosowałem i u mnie zadziałał. Ilość osadów się zmniejszyła, chociaż niektórzy donoszą o słabym działaniu preparatu lub nawet braku działania. Femanga ma podobny preparat - jest tańszy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...