Jump to content

Nowe akwarium - podłoże


Jowisz
 Share

Recommended Posts

Dążę do zrobienia nowego akwarium 100x40x50. Przyszedł czas pomyśleć o podłożu... może coś poradzicie. Chciałbym jak najmniejszym kosztem mieć w miarę żyzne dno, żeby ryby się dobrze czuły i rośliny ukorzeniały. Ze starego akwarium mam 8L podłoża Aquatic Nature Pro Soil, jest to jednak za mało - w kalkulatorach podłoża wychodzi mi że potrzebowałbym 22L tego podłoża, a to już koszt za wysoki jak na samo podłoże (ok. 170zł). Co poradzicie kupić? Może zrobić jakąś mieszankę z pro soil + coś? Mam jeszcze ok. 10kg dosyć grubego żwiru bazaltowego(o dziwo kiedyś kiryski na nim żyły i się nie kaleczyły), Aqualit substrat (http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-ho ... arium.html).

Znalazłem też w moich okolicach do sprzedania czarny piasek bazaltowy (Ogłoszenie). Poprosiłem o zdjęcie tego piasku, i ma to wyglądać tak: http://img19.allegroimg.pl/photos/orygi ... 08372382_1

Myślałem jeszcze żeby kupić zupełnie inne podłoże jednak wtedy szkoda trochę nie użyć tego pro soil który jednak był drogim zakupem jak na podłoże. Zastanawiałem się nad:

JBL Manado 25L (chyba tyle wystarczy?), Filtus Floran.

Chciałbym żeby podłoże też było łatwe w obsłudze, tj.żeby nawet po sadzeniu wielu roślin zachowało jednolity wygląd (nie tak, jak np. biały żwir jest przysypany czarnym i przy sadzeniu biały wychodzi na wierzch), żeby dawało się łatwo odmulać,czyścić.

To tyle, mam nadzieję że coś doradzicie :)

Link to comment
Share on other sites

Moja osobista rada jest taka. Nie stosowałbym na twoim miejscu bazaltu który ci został ponieważ ryby moga się kaleczyć. Jeśli chodzi o kiryski to tyby te są bardzo ostrożne i pomimo przebywania stale na dnie ocierają się o nie bardzo delikatnie. Chodzi o inne ryby, takie jak gatunki przekopujące dno albo niektóre pielęgnice. Pielęgnice wychwytują pyskiem często coś co im się nawinie na dnie żeby to spróbować zjeść, często złapią kamyczek żwirku, a gdyby to był ostry bazalt kaleczyłyby sobie go w środku. Natomiast jeśli chodzi o podłoże, możesz kupić ciemne, ale nie musi być to bazalt, są inne ;) Zastosuj mieszanke żwiru grubszego z drobnym, czyli 4-6mm z tym 2-3mm, pół na pół. W takim podłożu rośliny bardzo dobrze sie ukorzeniają i staję się ono zwarte po czasie dobrze służąc odżywianiu. Zamiast podłoża akwarystycznego możesz zrobić tańszą kombinacje czyli: kupić najzwyklejszej ziemi ogrodowej tej bez nawozów rzecz jasna, dosypać do niej i zmieszać keramzytu, który zawiera żelazo, albo zwykłej gliny, porobić z niej małe kulki i zmieszać z ziemią. To wszysko musisz nasypać na dno tylko oddziel przednie i boczne szyby tak z 3cm czymś żeby nie było tego widać. Wsypujesz na dno warstwe ok 1cm, na to kładziesz np moskitierę(siatkę) żeby nie mieszało się ze żwirem, potek wsypujesz ok 5-6cm żwiru i sadzisz rośliny. Zebys mógł wykorzystać podłoże akwarystyczne które ci zostało możesz przed żwirem na wierzch moskitiery to co masz na całej powierzchni i dopiero żwir. Koniecznie potem filtruj i sadz rośliny żeby na bieżąco pochłaniały bogate składniki z dna bo inaczej glony murowane... :shock: Mam nadzieje że ci pomogłem ;)

Link to comment
Share on other sites

Skomplikowana sprawa z twoją propozycją, wcześniej zastanawiałem się nad ziemią ogrodową, ale wolałbym jej uniknąć w akwarium...

Co powiecie na coś takiego:

Na dno Pro soil wymieszany z aqualit substrat + na wierzch Filtus floran 24L (ok. 85zł) lub Manado 25L (80zł).

Lub sam floran/manado?

Druga opcja jaką wymyśliłem to wymieszać ten gruby bazalt z pro soil i przysypać to tym piaskiem z ogłoszenia.

I które podłoże jest lepsze, floran czy manado?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Filitus Floran odradzam... mam w 54L 3 cm warstwe i przykryłem ją 1 cm warstwa czarnego piasku, niestety floran jest tak jałowy że głowa boli, rośliny cieżko się ukorzeniają a o wzroście bez nawozów z Aqua Art mogłem zapomnieć. To samo z Mando.

 

Możesz dać pod Mando Aqua base ale dla mnie to za duże kombinowanie. Dozbieraj kase i kup Pro soli Albo Aqua Base.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...